Fala ścieków wpłynęła do Zatoki Gdańskiej. Próbki wody badają WIOŚ i Sanepid. Jest reakcja rządu Szwecji

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
Wody Polskie/ Facebook
Fala nieczystości z Warszawy dotarła w piatek 4.09.2020 w nocy, wraz z wodami Wisły, na Pomorze. Po południu ścieki znalazły się w Zatoce Gdańskiej. Sanepid, WIOŚ i RZGW badają stan wody. Na wylew ścieków do morza reaguje rząd Szwecji.

Ścieki z Warszawy dotarły do Zatoki Gdańskiej

Pracownicy Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ Oddział w Gdańsku codziennie (do odwołania) pobierają próbki wód Wisły i Zatoki Gdańskiej w czterech punktach na Pomorzu - Białej Górze, Kiezmarku, Świbnie oraz na Zatoce Gdańskiej, w punkcie na północny wschód od ujścia Wisły.

Próbki pobierane są od 2 września, zanim fala zanieczyszczeń z Warszawy dotarła na Pomorze.

- Potrzebowaliśmy punktu odniesienia - próby „zero” będącej tłem, które moglibyśmy porównać z wynikami badań z kolejnych dni, gdy w wodach na terenie województwa pomorskiego pojawiły się zanieczyszczenia - mówi Beata Cieślik, rzecznik gdańskiego WIOŚ. - Badamy bardzo szeroki zakres parametrów fizykochemicznych (m.in. zawartość tlenu, temperaturę, zawiesinę, pH, zawartość biogenów- azotu, fosforu w różnej postaci). Badania są czasochłonne i wyniki z pierwszego poboru powinniśmy mieć we wtorek 8 września. W kolejnych dniach przyszłego tygodnia powinniśmy mieć wstępną wiedzę na temat skali ewentualnego zanieczyszczenia rzeki w województwie pomorskim.

Codzienne badania wody (m.in. pod kątem bakteriologicznym) prowadzi też pomorski Sanepid. W przypadku tych analiz, potrzeba 48 godzin by pojawił się ich wynik.

- Wyniki badań próbek ze środy 2 września nie wskazują na niepokojący wzrost badanych parametrów. Czekamy na analizę badań z kolejnych dni - podkreśla Anna Obuchowska, rzeczniczka pomorskiego Sanepidu.

Zaznaczmy, Sanepid już zaapelował w specjalnym komunikacie, by nie używać wody z Wisły do mycia, nie zażywać w rzece kąpieli i nie uprawiać sportów wodnych.

Pracownicy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku (część Wód Polskich) patrolują pomorski odcinek brzegów Wisły. Wg informacji RZGW, na powierzchni wody w piątek nie było widać zanieczyszczeń ściekami.

- W razie wystąpienia odoru, śniętych ryb, zabarwienia wskazującego na wysokie stężenie zanieczyszczeń, piany itp. będziemy informować WIOŚ, Sanepid - mówi Bogusław Pinkiewicz, rzecznik RZGW w Gdańsku.

Dodajmy, do awarii przesyłowego kolektora dostarczającego nieczystości komunalne do oczyszczalni ścieków Czajka pod dnem Wisły doszło w sobotę 29 sierpnia po południu. Przypomnijmy również, że w i sierpniu zeszłego roku, w wyniku uszkodzenia kolektora, ścieki, które miały trafić do "Czajki", wylądowały w Wiśle.

Tymczasem starszy analityk urzędu ds. morza i wody rządu Szwecji Philip Axe przekazał w mediach, że "zrzut ścieków prowadzi do znacznego niedoboru tlenu i skażenia bakteryjnego Wisły, z czym polskie władze walczą poprzez ozonowanie. Niestety, spodziewana jest również znaczna emisja toksyn, gdyż oczyszczalnia odbierała także ścieki przemysłowe". Dodał, że obecne działania wskazują, że "polskie władze są w pełni zaangażowane, aby jak najszybciej rozwiązać problem".

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie