MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Emerytury i renty 2020. Wniosek o przyznanie lub przeliczenie świadczeń możesz złożyć 30 dni po zakończeniu epidemii

Kamila Kubik
Kamila Kubik
Wniosek o emeryturę wraz z oświadczeniem można złożyć najpóźniej w ciągu 30 dni po ustaniu epidemii
Wniosek o emeryturę wraz z oświadczeniem można złożyć najpóźniej w ciągu 30 dni po ustaniu epidemii 123rf
Zamierzasz złożyć wniosek o przyznanie emerytury lub renty? A może chcesz, by ZUS przeliczył świadczenie? Jeśli z różnych przyczyn nie możesz tego zrobić w okresie trwania epidemii, przygotuj oświadczenie, a nie stracisz pieniędzy za poprzednie miesiące. Na złożenie kompletu dokumentów będzie 30 dni po ustaniu epidemii.

Przypomnijmy, że prawo do emerytury ZUS przyznaje wyłącznie na wniosek osoby zainteresowanej od miesiąca, w którym złożyła ona pisemny dokument w tej sprawie. Jednak 18 kwietnia weszły w życie przepisy, dzięki którym możliwe jest przyznanie, przeliczenie lub podjęcie wypłaty świadczenia za cały okres epidemii. Jeśli ktoś nie chce, nie musi wychodzić z domu i załatwiać formalności. Może poczekać i niczego nie straci.

– Emerytury, renty i inne świadczenia o charakterze długoterminowym ZUS przyznaje, ponownie ustala ich wysokość lub wypłaca na podstawie wniosku, jeżeli zostanie on złożony najpóźniej 30 dni po odwołaniu stanu epidemii. ZUS może w tej sytuacji ustalić prawo do świadczenia, przeliczyć je lub podjąć jego wypłatę od dnia, w którym spełnione były wymagane do tego warunki – nie wcześniej jednak niż od 1 marca 2020 r. Jednak by tak się stało, do wniosku trzeba dołączyć oświadczenie – podpowiada Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego.

Przykład

Jeśli zainteresowana osoba złoży wniosek o emeryturę, np. dopiero w lipcu, ale warunki do jej przyznania spełniła już w marcu, będzie miał prawo do świadczenia od marca, o ile do wniosku dołączy oświadczenie, wyrażając w ten sposób wolę uzyskania emerytury od tego właśnie miesiąca.

Są wyjątki

Trzeba pamiętać, że nie dotyczy to przyznawanych przez Prezesa ZUS tzw. świadczeń w drodze wyjątku i rodzicielskich świadczeń uzupełniających z programu „Mama 4 plus” .

Co ze świadczeniem przedemerytalnym

Nowe przepisy wydłużyły również termin na zgłoszenie wniosku o tego rodzaju świadczenie. Jeżeli ktoś się o nie ubiega, wniosek w tej sprawie musi złożyć w ciągu 30 dni od dnia wydania przez powiatowy urząd pracy dokumentu, w którym poświadczył m.in. to, że przez 180 dni pobierał zasiłek dla bezrobotnych. W przypadku, gdy ten termin upływa w okresie, w którym obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego lub stan epidemii, taki wniosek można złożyć nie później niż w ciągu 30 dni od ustania zagrożenia.
Uprawniony do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego może powiadomić ZUS o wysokości przychodu uzyskanego od 1 marca 2019 r. do 29 lutego 2020 r., z uwzględnieniem przychodów uzyskanych w kolejnych miesiącach tego roku, w ciągu 30 dni od ustania stanu zagrożenia.

Jaka przysługuje emerytura po zakończeniu służby w wojsku? Uśrednione stawki są różne, w zależności od uzyskanego stopnia. Zobaczcie dane!Na jaką emeryturę i rentę mogą liczyć wojskowi? Zobaczcie na kolejnych slajdach --->Dane pochodzą ze strony Ministerstwa Cyfryzacji [aktualne z dnia 6.08.2019r.]. Podane wartości są uśrednione

Takie emerytury i renty mają wojskowi w 2020 roku. Od szereg...

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki