E-DOWODY: nowy dowód osobisty wydawany od marca 2019. Ile...

  E-DOWODY: nowy dowód osobisty wydawany od marca 2019. Ile będzie kosztować i jakie są zasady wymiany dowodów osobistych?

  TK

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  E-DOWODY: nowy dowód osobisty wydawany od marca 2019. Ile będzie kosztować i jakie są zasady wymiany dowodów osobistych?
  E-DOWODY: Nowy dowód osobisty z chipem ma być wydawany od marca 2019 roku. E-dowody, zawierać mają specjalną warstwę elektroniczną w formie chipu, na którym będzie można zapisywać dane. Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o dowodach osobistych, który został przygotowany przez MSWiA. Od marca 2019 ruszy wydawanie e-dowodów, czyli dowodów osobistych z warstwą elektroniczną.
  E-DOWODY: nowy dowód osobisty wydawany od marca 2019. Ile będzie kosztować i jakie są zasady wymiany dowodów osobistych?

  E-DOWODY: Nowy dowód osobisty z chipem


  Nowy dowód osobisty z warstwą elektroniczną ma być wydawany od marca 2019. Mają go dostać osoby, którym kończy się ważność obecnego dokumentu tożsamości. Proces wymiany ma potrwać nawet 10 lat.

  Dopiero w 2029 roku wszyscy obywatele będą posiadać dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Co to znaczy w praktyce? Dokumenty tożsamości trzeba będzie wymienić wraz z kończeniem się ich ważności. Po upływie 10 lat wszyscy Polacy będą posiadać e-dowód z chipem, który zastąpi kartę zdrowotną.

  E-DOWODY i profil osobisty


  Nowy dowód osobisty będzie posiadał środek identyfikacji elektronicznej, czyli tzw. "profil osobisty". Ma on zapewniać wysoki poziom zaufania, dzięki któremu możliwe będzie potwierdzenie tożsamości w usługach świadczonych drogą elektroniczną.

  Gdzie zostanie umieszczony profil osobisty?
  • w dowodzie każdej osoby pełnoletniej
  • w dowodzie każdej osoby mającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych (osoba małoletnia)


  E-dowód zawierać będzie:
  • dane posiadacza
  • biometryczne zdjęcie posiadacza


  Nowe parametry uczynią e-dowód dokumentem zgodnym z wymogami podroży, jakie stawia Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego. Przełożyć ma się to na np. szybszą obsługę na lotnisku.

  Nowy dowód osobisty - łatwiej w urzędach


  Nowy dowód osobisty dzięki wbudowanemu chipowi będzie zawierał informacje w formie cyfrowej, co ma być dużym ułatwieniem w kontekście jego identyfikacji w trakcie korzystania z usług administracji państwowej.

  "Nowy dowód będzie bezpiecznym i bezpłatnym narzędziem do komunikacji elektronicznej z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi. E-dowód w sposób jednoznaczny będzie potwierdzał tożsamość obywatela. Ma służyć do jego uwierzytelnienia w e-usługach administracji publicznej oraz do podpisywania dokumentów elektronicznych" - czytamy w komunikacie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

  Jak informuje resort, jeśli Polska do 31 marca 2019 r. nie zacznie wydawać elektronicznych dowodów osobistych, konieczny będzie zwrot 85% kwoty wydatków, które zostały uznane za kwalifikowalne. Mowa o kwocie 148,4 mln złotych wraz z odsetkami.

  Szokujące dane Ministerstwa Cyfryzacji. Prawie półtora miliona Polaków ma nieważny dowód osobisty lub nie ma takiego dokumentu


  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:


  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Chip

  chip (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Ochipować się nie dam. To już zahacza o Apokalipsę Św. Jana

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  srutu

  tutu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  to ile będzie kosztować niedorozwinięty redaktorzyno? jakoś nie napisałeś....


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Odp.

  Odp. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Będzie bezpłatny. Pisze to prawie pod koniec artykułu "tłustym" drukiem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo