Ecall od 1.04.2018 obowiązkowy. Obowiązkowe wyposażenie...

  Ecall od 1.04.2018 obowiązkowy. Obowiązkowe wyposażenie samochodów od kwietnia 2018. System eCall w Polsce. Co to jest eCall?

  MG/MP/SN

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Źródło: TVN

  ECALL obowiązkowy w Polsce od 1.04.2018. Nowe, obowiązkowe wyposażenie samochodów od kwietnia 2018: wszystkie nowe samochody wyprodukowane po 31 marca 2018 roku będą musiały być wyposażone w system eCall. Co to jest system eCall? eCall to system, który automatycznie wezwie pomoc w razie wypadku oraz pozwoli kierowcy w każdej chwili jednym przyciskiem połączyć się ze służbami ratowniczymi.
  Obowiązkowe wyposażenie samochodów od kwietnia 2018. System eCall w Polsce
  Obowiązkowe wyposażenie samochodów od kwietnia 2018. System eCall w Polsce. Co to jest system eCall i czy obowiązuje w polskich samochodach?
  1/5

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©123RF

  System eCall - obowiązkowe wyposażenie samochodów od kwietnia 2018


  Taki obowiązek nakłada nowa unijna dyrektywa. Przepis będzie dotyczył samochodów, które otrzymają homologacje po 31 marca 2018. W praktyce obejmie więc nowe modele poszczególnych aut wprowadzane do sprzedaży po tej dacie.

  Jak ma działać system e-call?
  Po każdym uaktywnieniu poduszki powietrznej w samochodzie automatycznie wyśle informację o wypadku do służb ratowniczych, przekaże też położenie samochodu na podstawie sygnału GPS oraz liczbę pasażerów znajdujących się w aucie (na podstawie danych z czujników zamontowanych w siedzeniach).

  Obowiązkowe wyposażenie samochodów od kwietnia 2018. System eCall w Polsce. Co to jest system eCall i czy obowiązuje w polskich samochodach? 123RF


  Łączność ze służbami zapewni karta sim, która będzie zamontowana w samochodzie przez producenta auta (nie trzeba będzie w żaden sposób jej aktywować, łączyć ze smartfonem itp). Po uzyskaniu automatycznego sygnału z systemu, dyspozytor służb ratunkowych połączy się z kierowcą, by dopytać o szczegóły zdarzenia i potwierdzić, że potrzebna jest pomoc. Jeśli kierowca nie zareaguje na połączenie, natychmiast na miejsce zostaną wysłane pogotowie, straż pożarna i policja.  System będzie umożliwiał także samodzielne wezwanie służb ratunkowych poprzez wciśnięcie odpowiedniego przycisku w samochodzie - ma to być potrzebne w sytuacji gdy potrzebna będzie pomoc, ale poduszki powietrzne nie zostaną uruchomione (np. w sytuacji, gdy kierowca auta źle się poczuje).

  System eCall - co to jest?


  System eCall jest związany z inicjatywą „eSafety”, która jest częścią kompleksowej strategii Komisji Europejskiej zachowania bezpieczeństwa na drogach i poprawy efektywności transportu w Europie.

  Zgodnie z założeniami Komisji, Rady, Parlamentu Europejskiego, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego oraz Komitetu Regionów rozwinięcie obowiązkowego automatycznego powiadamiania eCall pozwoli na uniknięcie śmierci nawet 2500 osób rocznie. Zmniejszy też skutki wypadków o co najmniej 15 proc.  System eCall będzie umożliwiał ręczne lub automatyczne wezwanie pomocy, czyli za pomocą przycisku przez kierowcę (pasażerów) pojazdu lub automatyczne aktywowane - po zderzeniu, dzięki czujnikom zamontowanym w pojeździe.

  Łączność ze służbami zapewni karta sim, która będzie zamontowana w samochodzie przez producenta auta (nie trzeba będzie w żaden sposób jej aktywować, łączyć ze smartfonem itp).

  Po uruchomieniu samochodowe urządzenie eCall połączy się przy użyciu sieci telefonii komórkowej ze służbami ratunkowymi. System eCall będzie się łączyć z operatorami numeru alarmowego 112. Dyspozytor połączy się z kierowcą, a jeśli ten nie zareaguje na połączenie, na miejsce zostaną wysłane pogotowie, straż pożarna i policja. Usługa eCall będzie dostępna za darmo.  Według ekspertów system eCall ma być standardowo montowany we wszystkich nowych samochodach osobowych (homologacja M1 – pojazdy wyposażone w nie więcej niż 8 miejsc siedzących oprócz fotela kierowcy) oraz dostawczych o dmc do 3,5 tony (homologacja N1).

  Eksperci dodają, że, eCall można zainstalować także w samochodach sprzed kilku czy nawet kilkunastu lat. Wystarczy, że będą wyposażone w gniazdo zapalniczki, do którego można przymocować uniwersalny moduł, wyglądający jak zwykła ładowarka samochodowa.

  System eCall - wady i zalety?


  - Mamy poważne wątpliwości, czy jesteśmy na to technicznie przygotowani - przyznaje lekarz medycyny ratunkowej Adam Pietrzak (zobacz na filmie).


  Mistrzowie parkowania 2018 w Trójmieście na Pomorzu. Janusze parkowania, łosie na drodze, czyli jak nie parkować! [ZDJĘCIA]
  POLECAMY POMORSKIE MOTOFAKTY.PL:

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Carlos

  Carlos (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Byłem w stanie kupić nową ciężarówkę przy pomocy Jameson Finance. mam na imię Carlos Serrano Escobar i jestem biznesmenem. Jameson Finance naprawdę pomógł mojej firmie. Bóg będzie was błogosławił,...rozwiń całość

  Byłem w stanie kupić nową ciężarówkę przy pomocy Jameson Finance. mam na imię Carlos Serrano Escobar i jestem biznesmenem. Jameson Finance naprawdę pomógł mojej firmie. Bóg będzie was błogosławił, proszę pana. czy masz jakiś problem finansowy? skontaktować się z nimi za pośrednictwem poczty elektronicznej: theodorejamesonfinance @ gmail . comzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie tylko w Polsce!!!

  unia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  ECALL obowiązkowy w Polsce od 1.04.2018.
  NIE tylko w Polsce, obowiązkowy w całej Unii. I dobrze, zobaczymy czy umiera mniej kierowców w Polsce.

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  WARTO WIEDZIEĆ

  PRZEPISY

  PORADY