MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzwonią, mówią, że to pilne, a potem kradną twoje dane. Uważaj na spoofing!

OPRAC.: MM
CyberRescue
Spoofing telefoniczny to jedna z najpopularniejszych i najbardziej niebezpiecznych technik stosowanych przez cyberprzestępców w celu wyłudzenia poufnych informacji lub uzyskania nieautoryzowanego dostępu do kont bankowych. Polega na podszywaniu się pod zaufane źródła, takie jak banki, instytucje rządowe czy znane firmy, żeby zmanipulować ofiarę i skłonić ją do ujawnienia wrażliwych danych.

Spis treści

Telefon z banku? Bądźcie czujni!

— W ostatnich dniach obserwujemy wzrost liczby fałszywych połączeń, w których oszuści podszywają się pod pracowników banków. Wykorzystując zaawansowane techniki, potrafią sfałszować numer telefonu tak, żeby wyglądał jak oficjalny numer banku. Dzwoniąc do potencjalnej ofiary, przestępcy często twierdzą, że wykryli podejrzaną aktywność na koncie i potrzebują natychmiastowej weryfikacji danych — informuje Kornelia Giglok, specjalistka ds. cyberbezpieczeństwa.

Na czym polega spoofing?

Oszuści stosujący spoofing są zazwyczaj doskonale przygotowani. Posługują się profesjonalnym językiem, znają procedury bankowe i potrafią stworzyć atmosferę pilności, która ma skłonić ofiarę do szybkiego działania. Mogą prosić o podanie loginów, haseł, kodów autoryzacyjnych czy nawet o zainstalowanie specjalnego oprogramowania, które rzekomo ma zabezpieczyć konto.
W rzeczywistości, wszystkie te działania mają na celu uzyskanie dostępu do konta bankowego odbiorcy i kradzież zgromadzonych tam środków. Cyberprzestępcy mogą również próbować wyłudzić dane karty kredytowej lub inne poufne informacje, które później wykorzystają do kradzieży tożsamości.

Jak się chronić przed spoofingiem?

  • Zachowaj czujność! Pamiętaj, że bank nigdy nie prosi o podanie pełnych danych logowania przez telefon.
  • Weryfikuj tożsamość rozmówcy! Jeśli masz wątpliwości, rozłącz się i sam zadzwoń na oficjalny numer banku.
  • Nie działaj pod presją czasu! Oszuści często próbują wywołać poczucie pilności. Nie podejmuj pochopnych decyzji.
  • Chroń swoje dane! Nigdy nie podawaj haseł, PIN-ów czy kodów autoryzacyjnych przez telefon.

Pamiętaj o tym!

Cyberprzestępcy zawsze próbują wykorzystać najsłabsze ogniwo, jakim jest człowiek. W głównej mierze to od ciebie zależy twoje bezpieczeństwo w sieci! Świadomość zagrożeń i znajomość metod działania oszustów to najlepsza obrona przed spoofingiem.

Zachowując ostrożność i stosując się do zasad bezpieczeństwa, możesz znacznie zmniejszyć ryzyko zostania ofiarą spoofingu i innych form oszustw internetowych.

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń co do autentyczności połączenia lub wiadomości od banku, zawsze lepiej jest zachować ostrożność i samodzielnie skontaktować się z instytucją przez oficjalne, zweryfikowane kanały komunikacji. Lepiej poświęcić kilka dodatkowych minut na weryfikację, niż stracić oszczędności życia w wyniku oszustwa.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Marta Kightley z NBP: Niezależność banku centralnego jest kluczowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki