Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzikie pszczoły wracają do lasów [ZDJĘCIA]

ewel
W elbląskich lasach jest pierwsza od dziesięcioleci kłoda bartna. Własnoręcznie wykonali ją tamtejsi leśnicy. Z nadzieją, że na wiosnę zostanie ona zasiedlona przez nowy rój.

Kłoda bartna to nic innego jak leśny ul w pniu ściętego drzewa. Z pomysłem, by ją zamontować na terenie elbląskich lasów wyszedł szef tamtejszego nadleśnictwa Mariusz Potoczny. W realizację zaangażowali się inni pracownicy nadleśnictwa.

Zanim pomysł zrealizowali, pojechali do Nadleśnictwa Augustów, które wraz z partnerami realizowało projekt pod nazwą ‘Tradycyjne bartnictwo ratunkiem dzikich pszczół w lasach’. -Dzięki niemu w Puszczy Augustowskiej, Piskiej, Białowieskiej i Knyszyńskiej powstały barcie i zawieszone zostały kłody bartne- wskazuje Mariusz Potoczny.

W trakcie szkolenia elbląscy leśnicy uczyli się sposobów dziania kłód bartnych i tego, jak je zawiesić na drzewie. Wtedy też własnoręcznie wykonali pierwszą kłodę.
-Została ona podpisana i zawisła w Puszczy Augustowskiej. Po powrocie do Elbląga, jeden z leśników wyrzeźbił własną kłodę bartną, a potem z razem z innymi pracownikami nadleśnictwa znalazł dla niej odpowiednie miejsce. Finalnie kłoda zawisła na dębie w leśnictwie Pogrodzie. W wieszaniu pomagali leśnicy z Nadleśnictwa Kwidzyn. Oni również chcą wprowadzić kłody bartne na swoim terenie. Dzięki obecności kwidzyńskiego arborysty i doświadczeniu tamtejszych leśników cały proces przebiegł sprawnie i bezpiecznie- informuje Katarzyna Kaczmarek, rzeczniczka Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku.

Czytaj też: Na początku były trutnie. O miłości do pszczół i miodu [ZDJĘCIA]

Nowa kłoda bartna będzie teraz schła na drzewie do wiosny. Potem zostanie zaopatrzona w niewielką ilość wosku pszczelego. Będzie on miał za zadanie zwabić rój. -Teraz wypada tylko trzymać kciuki za zasiedlenie nowego domu przez pszczoły- mówi Kaczmarek.

Lasy Państwowe dbają miedzy innymi o zachowanie zasobów leśnych oraz ich różnorodność biologiczną. Jednym z przykładów takich działań jest właśnie przywracanie miejsc bytowania dzikich pszczół. Ważnym elementem tego procesu jest też tworzenie bazy pokarmowej dla pszczół poprzez urozmaicanie lasu nektarodajnymi gatunkami drzew i krzewów. Ich obecność pomaga nie tylko owadom, poprawia też warunki życia innych zwierząt, np. leśnych ptaków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki