Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dym, huk wystrzałów, szczęk broni. Bitwa o Tczew za nami! ZDJĘCIA

Jakub Cyrzan
Jakub Cyrzan
Jakub Staniszewski
Jakub Staniszewski
Dym, huk wystrzałów, szczęk broni, zabici i ranni - to wszystko rozegrało się w sobotę 18 lutego w Tczewie. Wojska napoleońskie odbiły miasto z rąk Prusaków, przypieczętowując zwycięstwo rozbojami, grabieżami i gwałtami. W inscenizacji "wielkiej bitwy w małym mieście" z 1807 roku wzięło udział ponad 120 rekonstruktorów z 24 grup rekonstrukcyjnych z całej Polski.

W sobotę, 18 lutego, przenieśliśmy się do epoki napoleońskiej - i byliśmy świadkami walk Wielkiej Armii Napoleona Bonapartego, w skład której wchodziły również polskie oddziały pod dowództwem gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, wyzwalającej Tczew z rąk pruskich. Dramaturgię zmagań wojennych podkreślały efekty pirotechniczne. Bitwa miała bardzo dynamiczny charakter.

Kampania z 1807 roku na Żuławach Gdańskich

Początek XIX wieku był dla całego naszego narodu (i nie tylko) okresem napoleońskim, w którym nieustępliwa stała się walka Polaków o niepodległość. Armia Cesarza Napoleona w lutym 1807 roku pojawiła się na Pomorzu, m.in. pod murami Tczewa. Ramie w ramię z Francuzami walczyli Polacy pod dowództwem gen. Jana Henryka Dąbrowskiego. Jednym z jego podkomendnych był syn Michał. Wojsko pruskie stawiało zaciekły opór, a żeby zwiększyć swoje siły, wysłane zostały posiłki do grodu nad Wisłą. Żołnierze w pruskich mundurach maszerowali z Gdańska. Żeby nie zgubić orientacji, wojska podążały wzdłuż Motławy.

Czytaj także: Bitwa o Tczew. Armia pruska przemierzała przez powiat gdański, by zmierzyć się z wojskami Napoleona | ZDJĘCIA

Naturalny szlak brzegiem rzeki był bezpieczny. Sroga, śnieżna zima utrudniała marsz. Wojsko pruskie na Żuławach Gdańskich maszerowało mijając Wróblewo, Grabiny-Zameczek i Koźliny. Po wyczerpującej podróży stanęli do walki z polskimi i francuskimi żołnierzami. Fortuna zwycięstwa przechyliła się na stronę Polaków. Podczas walk o Tczew ranny został syn gen. Dąbrowskiego - Michał. To jeden z wielu epizodów wojskowych w rejonie Żuław Gdańskich sprzed ponad 200 lat.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki