Dr Jerzy Karpiński: Jest tak, jak na wojnie, tylko że wróg jest niewidzialny. Albo dostosujemy się do restrykcji, albo umrze więcej osób

Dorota Abramowicz
Dorota Abramowicz
ZOBACZ SZCZEGÓŁOWE DANE EPIDEMICZNE Z POWIATÓW POMORZA. Kliknij w strzałkę lub przesuń zdjęcie.
ZOBACZ SZCZEGÓŁOWE DANE EPIDEMICZNE Z POWIATÓW POMORZA. Kliknij w strzałkę lub przesuń zdjęcie.
Udostępnij:
Województwo pomorskie od soboty 13.03.2021 będzie objęte dodatkowymi restrykcjami sanitarno-epidemiologicznymi, związanymi ze znacznym przyrostem zakażeń SARS-CoV-2. Tylko w czwartek Covid-19 stwierdzono u kolejnych 1704 osób. Czy obostrzenia pomogą zdusić trzecią fale epidemii? - Ograniczenie kontaktów poprzez taki lokalny lockdown, czyli zamknięcie galerii handlowych, kin, basenów itp. zmniejsza zachorowania od 5 do 10 procent - mówi dr Jerzy Karpiński, dyrektor Wydziału Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego, pomorski lekarz wojewódzki. - To naprawdę jest bardzo dużo i wielka pomoc dla służby zdrowia.

Od soboty ze względu na wzrost zakażeń koronawirusem, znów będą zamknięte m.in. galerie handlowe, kina, teatry, muzea, baseny, hotele, a najmłodsze dzieci będą uczone w systemie hybrydowym. Czy pańskim zdaniem są to wystarczające, a może zbyt ostre obostrzenia?
W moim przekonaniu - a mówię to jako lekarz - restrykcje mogłyby być jeszcze bardziej zdecydowane.  Wirus ten bardzo szybko się rozprzestrzenia, obserwujemy niepokojący wzrost liczby chorych w szpitalach i zajętych respiratorów. Z drugiej jednak strony, w związku z tym, że u mieszkańców Pomorza istnieje już świadomość dużego zagrożenia i konieczności zachowywania reżimów sanitarnych i epidemiologicznych, obecne obostrzenia powinny wystarczyć.

Zakażenia koronawirusem na Pomorzu według danych z 11.03.2021. Kliknij w strzałkę, żeby poznać liczby ze wszystkich powiatów województwa.

Koronawirus na Pomorzu 11.03.2021. 1704 nowe zakażenia w reg...

Patrząc na inne państwa, walczące z brytyjskim wariantem, wcale nie jesteśmy tak restrykcyjni. Czesi wprowadzili stan wyjątkowy, Austriacy otaczają kordonem sanitarnym miasteczko, gdzie znacząco wzrosła liczba zakażeń. A u nas galerie nie, ale dyskonty - tak, do fryzjera pójdziesz, do siłowni - nie. To taka ruletka?
Niektóre działania są konieczne. Jednak biorąc pod uwagę specyfikę dużych miast, takich jak chociażby aglomeracja trójmiejska z przyległościami (od Pruszcza Gd. po Rumię i Wejherowo) wyraźnie widzimy, że zamieszkujący ją ponad milion osób musi przemieszczać się, pracować, kupować żywność.

Zmuszenie ludzi, by przez dwa tygodnie pozostali w domach, czyli wprowadzenie całkowitego lockdownu jest niemożliwe i nierealne.

Nawet przy dalszym rozprzestrzenianiu się epidemii?
Jedynie w sytuacji, gdyby liczba dziennych zakażeń na Pomorzu wzrosła do ponad dwóch, dwóch i pół tysięcy dziennie, trzeba by było zastanowić się nad rozszerzeniem obostrzeń. Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie. Wprowadzane w sobotę częściowe ograniczenia połączone są ze zmasowaną informacją o zagrożeniu, przekazywaną także przez media. Mam nadzieję, że osoby, które o tym czytają i słyszą, będą zachowywać daleko idące środki ostrożności.

Czy brytyjski wariant wymaga zachowania większego dystansu między ludźmi?
Nie. Dwa metry wystarczą, jeśli nosimy maseczki. Mycie rąk jest też oczywiście konieczne. Mutacja brytyjska jest bardziej niebezpieczna, jeśli jej nosiciel nie zakrywa nosa i ust.

Wówczas ryzyko zakażenia innych osób znajdujących się w pobliżu jest o wiele większe. Każda osoba bez maseczki stanowi społeczne zagrożenie - trzeba to wyraźnie powiedzieć. Takie zachowania powinny być publicznie napiętnowane.

Jaki jest najważniejszy powód wprowadzenia większych obostrzeń?
Musimy przede wszystkim powstrzymać wzrost liczby pacjentów z Covid-19 w szpitalach. Służba zdrowia ma pewną określoną wydolność. Jeśli zostaną zajęte wszystkie miejsca w szpitalach i szpitalach tymczasowych, pojawi się ogromna trudność ze świadczeniem pomocy kolejnym pacjentom. A to może być groźne dla życia ludzi, którzy zachorują za tydzień, dwa. Trzeba się pilnować, by do takiej sytuacji nie doszło.

A jak pan zamierza przekonać do reżimu sanitarnego całkiem sporą grupę ludzi, uważających, że "wirus to ściema"?
Każdy rodzic dba o dziecko i stara się nie narażać go na niebezpieczeństwo. Jeśli widzi stumetrowy tunel, z którego odpadają warstwy tynku i pękają ściany, dziecka by tam nie posłał. Tu jest podobne zagrożenie, tylko, że niewidzialne.

Informacje ze środy i czwartku o łącznie 775 zgonach w Polsce porażają. To nie jest sucha statystyka, to prawie 800 konkretnych osób, których w ciągu dwóch dni przez Covid-19 zabrakło wśród nas. Czy zachowanie kogoś z rodziny, naszego sąsiada, przyjaciela, znajomego przy życiu nie jest warte poddania się rygorom sanitarnym?

Ponadto warto zaufać specjalistom, którzy zajmują się chorymi zakażonymi SARS-CoV-2. To lekarze z długoletnim doświadczeniem, którzy wiedzą, co mówią. Jestem lekarzem i kiedy jadę naprawić samochód w warsztacie, muszę zaufać mechanikom. Warto też zaufać lekarzom, którzy rekomendują ograniczenia z troski o nasze bezpieczeństwo. Służba zdrowia robi, co może.

Czy znana jest panu symulacja, która pokazuje w jakim stopniu wprowadzane w sobotę obostrzenia zmniejszą liczbę zachorowań na Pomorzu?
Takie symulacje tworzone są centralnie. W województwie pomorskim ich nie prowadzimy. Wiem jednak, że ograniczenie kontaktów poprzez taki lokalny lockdown, czyli zamknięcie galerii handlowych, kin, basenów itp. zmniejsza zachorowania od 5 do 10 procent. To naprawdę jest bardzo dużo i wielka pomoc dla służby zdrowia.

Ludzie są jednak zmęczeni, narastają problemy kolejnych małych firm. Trzeba dać Polakom jakąś perspektywę.
Wiem, że to naprawdę niełatwe zadanie - zbliża się wiosna, chcemy być bardziej aktywni, a tu znowu pojawia się lista zakazów.

Przedsiębiorcom, borykającym się ze skutkami finansowymi epidemii mogę tylko powiedzieć, że to jest tak, jak na wojnie, kiedy prowadzenie firmy stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia. Tu jest tak samo, tylko, że wróg jest niewidzialny.

Musimy to wytrzymać. Zwłaszcza, że jest perspektywa zakończenia tej wojny. To szczepienia. Na Pomorzu, gdzie mieszka 2,3 mln ludzi, wykonano już 270 tys. szczepień. Z drugiej strony mamy pół miliona dzieci i młodzieży, która nie podlegają szczepieniom. Biorąc to pod uwagę tempo szczepień, mamy szansę do końca lipca osiągnąć 60 proc. zaszczepionej populacji. A to da nam efekt, na który tak bardzo czekamy.

FAQ - wszystko o koronawirusie i COVID-19

Co należy wiedzieć o wirusie SARS-CoV-2 i wywoływanej przez niego chorobie COVID-19? Sprawdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania!

Co to jest koronawirus?

Koronawirus SARS-CoV-2 to jeden z siedmiu poznanych dotąd gatunków koronawirusów ludzkich, które wywołują zakażenia układu oddechowego. Oprócz nowego koronawirusa są to także wirusy przyczyniające się do łagodniejszych infekcji sezonowych, które są odpowiedzialne za 15-30 procent zachorowań uznawanych za grypę. Nowy koronawirus jest spokrewniony z wirusami SARS-CoV i MERS, które wywołały epidemie w XXI wieku, jednak ich nasilenie nie było tak duże, jak rozmiary obecnej pandemii.

Jak wygląda koronawirus?

Koronawirus to typ wirusa, który składa się z materiału genetycznego w postaci nici RNA zamkniętej w otoczce. Na jej powierzchni posiada charakterystyczne wypustki, które przypominają koronę. W wypustkach zawarte są białka, dzięki którym wirus wnika do komórek, a po zainfekowaniu namnaża się w ich wnętrzu i rozprzestrzenia w organizmie.

Jak przenosi się koronawirus?

Koronawirus SARS-CoV-2 przenosi się poprzez wydzieliny chorego, a więc poprzez kichanie, kasłanie, mówienie, a także oddychanie. Wydostając się tą drogą z organizmu jest obecny w powietrzu, również w postaci rozpylonego aerozolu, osiada też na powierzchniach (zwłaszcza podłogach) i przedmiotach. Jest ponadto obecny w moczu i stolcu zakażonego, i z tego powodu można zarazić się nim w toalecie. Źródłem infekcji jest nie tylko wdychanie drobin zawierających wirusa, ale też dotykanie skażonych powierzchni, a następnie ust, nosa lub oczu, jak również spożywanie zanieczyszczonych nim produktów spożywczych, również mrożonych.

Kiedy skończy się pandemia koronawirusa?

Pandemia koronawirusa, czyli epidemia o zasięgu światowym, począwszy od grudnia 2019 roku przybiera jedynie na sile. Istnieją co prawda teorie, że może wygasnąć sama, gdy zarazi się 45-60 procent społeczeństwa i nie będzie już kolejnych potencjalnych ofiar. Scenariusz osiągnięcia tzw. odporności stadnej (inaczej zbiorowej) nie jest jednak potwierdzony i wiąże się z dużym odsetkiem zgonów, dlatego jedyną nadzieją na zakończenie epidemii jest wynalezienie skutecznej i bezpiecznej szczepionki, a następnie wprowadzenie masowych szczepień. Może to się udać najwcześniej w 2021 roku.

Skąd się wziął koronawirus?

Nowy koronawirus pochodzi z Chin, a za jego źródło uważa się targ rybny w mieście Wuhan w prowincji Hubei. Tak, jak wiele koronawirusów, jest to wirus odzwierzęcy, jednak do tej pory nie potwierdzono z wszelką pewnością, od jakiego gatunku zwierząt pochodzi. Naukowcy wskazują na nietoperze z rodziny podkowcowatych, jednak w grupie podejrzanych przez jakiś czas znajdowały się także łuskowce. Na początku pandemii pojawiły się ponadto przypuszczenia, że do rozwoju epidemii przyczyniły się także bezdomne psy.

Czym różni się infekcja koronawirusem od grypy?

Choć średnio co piąta infekcja grypopodobna jest spowodowana zwykłymi koronawirusami ludzkimi, jego nowy gatunek w postaci SARS-CoV-2 jest dużo bardziej niebezpieczny i u części chorych atakuje również narządy poza układem oddechowym. Prawdziwa grypa jest wywoływana przez wirusy grypy, natomiast nowy koronawirus wywołuje COVID-19. Choć mogą powodować podobne objawy, COVID-19 jest bardziej zaraźliwy od grypy i u niektórych wiąże się poważnymi powikłania. Objawy zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 zwykle rozwijają się dłużej, bo 2-14 dni, a średnio 5 dni (dla grypy to 1-4 dni), a chorzy z COVID-19 dłużej zarażają też innych. Podczas gdy istnieją skuteczne leki i szczepionki przeciw grypie, na efektywne środki przeciw COVID-19 trzeba jeszcze poczekać.

Co to jest COVID-19?

COVID-19 to oficjalna nazwa choroby wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. Jest to wysoce zakaźna infekcja, która może powodować śmiertelne powikłania. Wciąż nie ma w pełni skutecznego leku na COVID-19 ani też przeciwdziałającej mu szczepionki, która mogłaby być podawana profilaktycznie.

Jakie choroby wywołuje koronawirus?

Koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę nazwaną COVID-19. Najczęściej jest to zakażenie dróg oddechowych mogące skutkować zapaleniem płuc, choć u części chorych koronawirus atakuje też (jednocześnie lub osobno) układ pokarmowy. W procesie rozwoju choroby koronawirus może powodować też zmiany w układzie nerwowym, krwiotwórczym, głównych narządach (m.in. serce, nerki, wątroba), naczyniach krwionośnych i skórze. Skutkiem powikłań zakażenia mogą być stany bezpośrednio zagrażające życiu, takie jak udar mózgu, zapalenie wielonarządowe czy zespół niewydolności oddechowej (ARDS).

Ile osób umiera z powodu koronawirusa, a ile zdrowieje?

Według statystyk 99 procent zakażonych koronawirusem przechodzi infekcję łagodnie, a tylko w 1 procent przypadków ma ona przebieg ciężki lub krytyczny. Tylko 3 procent wszystkich przypadków na świecie, które uznano za zamknięte, zakończyło się śmiercią pacjenta, natomiast odsetek zgonów w Polsce to 4 procent. Odsetek pacjentów wyleczonych lub zwolnionych ze szpitala w naszym kraju wynosi więc 96 procent.

Czy zakażenie koronawirusem może nie powodować objawów?

Jest to sytuacja stosunkowo częsta, bo według badań w momencie uzyskania dodatniego wyniku testu na koronawirusa objawów nie ma 20-40 proc. zakażonych. Choć u części osób objawy mogą pojawić się pod dłuższym czasie, liczonym nawet w tygodniach, u innych nie wystąpią wcale lub będą niespecyficzne, a przez to nie zostaną uznane za oznakę zakażenia (jak to bywa w przypadku zmęczenia czy bólów głowy). Objawów infekcji najczęściej nie mają dzieci, choć po pewnym czasie może ona i tak doprowadzić do ciężkich powikłań w postaci wielonarządowego zapalenia. Osoby bezobjawowe mogą zarażać innych, choć nie z takim nasileniem, co te kaszlące i kichające.

Jakie są objawy koronawirusa?

Objawy zakażenia koronawirusem próbowano klasyfikować na różne sposoby, a obecnie obowiązuje m.in. ich podział według nasilenia COVID-19:

  1. objawy grypopodobne bez gorączki: ból głowy, utrata węchu, bóle mięśni, kaszel, ból gardła, ból w klatce piersiowej, brak gorączki.
  2. objawy grypopodobne z gorączką: ból głowy, utrata węchu, kaszel, ból gardła, chrypa, gorączka, utrata apetytu.
  3. objawy żołądkowo-jelitowe: ból głowy, utrata węchu i apetytu, biegunka, ból gardła, ból w klatce piersiowej, brak kaszlu.
  4. objawy ciężkie 1. stopnia ze zmęczeniem: ból głowy, utrata węchu, kaszel, gorączka, chrypa, ból w klatce piersiowej, zmęczenie.
  5. objawy ciężkie 2. stopnia z dezorientacją: ból głowy, utrata węchu i apetytu, kaszel, gorączka, chrypa, ból gardła, ból w klatce piersiowej, zmęczenie, dezorientacja, bóle mięśni.
  6. objawy ciężkie 3. stopnia, brzuszne i oddechowe: ból głowy, utrata węchu i apetytu, kaszel, gorączka, chrypa, ból gardła, ból w klatce piersiowej, zmęczenie, dezorientacja, bóle mięśni, spłycony oddech, biegunka, ból brzucha.

Jak można wykryć koronawirusa?

Obecność koronawirusa w organizmie stwierdza się poprzez wykrycie jego genów (nici RNA) w wydzielinie pobranej z nosogardzieli, ewentualnie ze śliny. Badaniem, które umożliwia jego identyfikację, jest tzw. reakcja łańcuchowa polimerazy z odwrotną transkrypcją RNA (RT-PCR, inaczej badanie genetyczne lub molekularne), którą mogą przeprowadzać jedynie wyspecjalizowane laboratoria. Natomiast dopuszczone od listopada badanie diagnostyczne w postaci testów immunologicznych (serologicznych) nie wykrywa koronawirusa, tylko przeciwciała wytworzone przez organizm, by móc go zwalczyć. Tym samym dodatni wynik tego testu wskazuje na infekcję aktywną lub już przebytą.

Jak chronić się przed koronawirusem?

Jedynym sposobem ochrony przed zakażeniem koronawirusem jest unikanie kontaktów z jego potencjalnymi nosicielami. Oznacza to przede wszystkim izolację domową, a w miejscach publicznych – stosowanie środków profilaktycznych takich jak dystans społeczny (1,5-2 metry odstępu między ludźmi), noszenie maseczek ochronnych zakrywających usta i nos oraz skrupulatną higienę dłoni. Zalecane jest ponadto zachowanie higieny podczas spożywania i przygotowywania posiłków, a także odpowiednia obróbka termiczna produktów pochodzenia zwierzęcego.

Jak długo trwa infekcja koronawirusem?

Czas ten zależy od nasilenia infekcji. Większość osób z łagodnymi objawami zakażenia wraca do zdrowia w ciągu 30-60 dni. Natomiast w przypadku przeważającej części pacjentów w stanie ciężkim zdrowienie trwa powyżej 60-90 dni. W przypadku utrzymywania się symptomów infekcji przez wiele tygodni mówimy o tzw. długim COVID-19. U części pacjentów zmiany w organizmie wywołane przez COVID-19 mogą być trwałe. Mogą obejmować zmniejszenie powierzchni czynnej płuc, uszkodzenia mięśnia sercowego z arytmią, niewydolność nerek, zakrzepicę żył głębokich czy stany pozapalne jelit. Ozdrowieńcy, którzy mają za sobą krytyczny przebieg choroby, mogą wymagać długotrwałej rehabilitacji i opieki zdrowotnej.

Co robić przy podejrzeniu zakażenia koronawirusem?

Podejrzewając zakażenie koronawirusem należy wykonać test w jego kierunku, który ze skierowaniem lekarskim jest bezpłatny, a bez skierowania kosztuje 350-500 zł. Jeżeli objawy infekcji występują dłużej, np. przez tydzień, można wykonać test na przeciwciała (na podobnych warunkach). Aby uzyskać skierowanie, należy umówić się na teleporadę w przychodni POZ lub za pomocą formularza dostępnego na stronie Ministerstwa Zdrowia. Wyjątkiem są dzieci do 2. roku życia, które muszą być zbadanie przez lekarza. Po wystawieniu skierowania należy udać się do punktu pobrań; osoby zmotoryzowane mogą udać się też do mobilnego punktu pobrań. W sytuacji, gdy przy infekcji pojawi się duszność, ucisk w klatce piersiowej i problemy z oddychaniem, należy wezwać karetkę lub udać się prywatnym samochodem do szpitala zakaźnego.

Co to jest osocze ozdrowieńców?

Osocze ozdrowieńców to preparat pozyskiwany z krwi osób, które wyzdrowiały z COVID-19. Zawiera ono przeciwciała anty-SARS-CoV-2, które organizm wytwarza w celu zwalczenia koronawirusa. Podawanie ich chorym na drodze transfuzji stanowi metodę leczenia, która łagodzi objawy i skraca czas trwania choroby. Osocza wciąż brakuje, dlatego o jego oddawanie apelują nie tylko lekarze, ale też rząd.

Jak leczyć infekcję koronawirusem?

Ponieważ nie istnieje całkowicie skuteczny środek zwalczający koronawirusa, a te stosowane w ciężkich przypadkach są dostępne tylko w szpitalach, COVID-19 leczy się jedynie w sposób objawowy. Oznacza to, że środki stosowane w leczeniu domowym mogą jedynie łagodzić symptomy infekcji takie jak kaszel, ból gardła, katar, gorączka, ból mięśni czy zapalenie spojówek. W tej roli sprawdzają się preparaty ogólnie dostępne bez recepty w aptekach i drogeriach, które podaje się również przy zwykłych infekcjach oddechowych. W przypadku terapii w szpitalu skuteczne jest leczenie za pomocą osocza ozdrowieńców, musi jednak być rozpoczęte w maksymalnie ciągu kilku dni od początku infekcji i zawierać odpowiednio wysoki poziom przeciwciał anty-SARS-CoV-2.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Witold Waszczykowski o stałej obecności armii USA w Polsce

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Dr Jerzy Karpiński: Jest tak, jak na wojnie,...

Wojna jest GRĄ, w ujęciu "informatycznym" !. Tak więc "nie ma zmiłuj się !", tę grę trzeba wygrać !. W przeciwnym razie staniemy się "na pastwie" takich funkcjonariuszy "medyczno-radiologicznych", jak funkcjonariusz-JASEM, twierdzących ze "społeczeństwo jest BARDZO nie-do-badane". Ta "sekta" jest (już dawno) "w namiarze" !.

Więcej informacji na stronie głównej Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie