Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do bram pukają nie tylko turyści, ale i kurierzy [GALERIA ZDJĘĆ]

Edyta Okoniewska
Turysta ze Śląska i z USA może być pewnym, że w tym miejscu podpowiedzą mu, co koniecznie musi zobaczyć.

Bramy Kaszubskiego Pierścienia, a dokładniej Centra Informacji Turystycznej z założenia miały witać turystów i służyć im niezbędną wiedzą o regionie. Kiedy zdecydowano, że w powiecie kościerskim te obiekty będą się mieścić w Wilczych Błotach (gm. Stara Kiszewa), Garczynie (gm. Kościerzyna) oraz Wielu (gm. Karsin), sceptyków nie brakowało. Niektórzy wątpili, czy te lokalizacje będą odpowiednie, by służyć pomocą turystom. Po kilku latach od ich powstania, czas na ocenę. Czy do CIT zaglądali turyści?

- Zdecydowanie tak, bo każdego roku odwiedza nas kilka tysięcy turystów - mówi Marek Wołoszyk, dyrektor Powiatowego Centrum Młodzieży w Garczynie. - Nasi goście korzystają z infomatu, i widzę z okna mojego biura, że odbywa się to bardzo często. Poza tym mają dostęp do różnego rodzaju ulotek informacyjnych, służymy im także radą.

Jak podkreśla dyrektor, Centrum Informacji Turystycznej służy nie tylko turystom.

- Nie ukrywam, że wcześniej brakowało w PCM w Graczynie takiego obiektu- przyznaje Marek Wołoszyk. - Mamy tu salę audiowizualną, w której możemy organizować różnego rodzaju warsztaty czy też szkolenia. Bramy z pewnością spełniają swoje zadanie.

Niestety problemy nie ominęły Centrum Informacji Turystycznej w Garczynie. Trudna sytuacja w powiecie, odbiła się na funkcjonowaniu tamtejszej bramy.

- Plan naprawczy powiatu zakłada cięcia kosztów, w związku z czym musieliśmy zwolnić niektóre osoby - przyznaje Marek Wołoszyk.- Dodatkowymi obowiązkami obarczyliśmy innych pracowników. Dodam, że o ile zimą jest nieco mniej pracy i radzimy sobie w obecnym składzie, o tyle latem liczę na to, że w ramach dobrej współpracy z Urzędem Pracy będziemy mogli skorzystać ze wsparcia stażystów.

W Centrum Informacji Turystycznej w Wielu także sporo się dzieje. Choć prawdziwe oblężenie ze strony turystów ośrodek przeżywa w sezonie letnim, to i poza nim nie świeci pustkami.

- Staramy się jak najpełniej wykorzystać istniejące możliwości, dlatego też w naszym obiekcie odbywają się liczne spotkania, m.in. ws. agroturystyki, forum lotów, konwent wójtów, szkolenia, spotkania grup turystycznych, odwiedzających gminę Karsin np. wrześnianie, emeryci i renciści - mówi Agnieszka Szulc z Centrum Informacji Turystycznej w Wielu. - Uczestniczymy także w imprezach plenerowych, które odbywają się przy Centrum Informacji Turystycznej. Są to takie przedsięwzięcia jak Letnie Falowanie, Noc Świętojańska, Międzynarodowy Festiwal Folkloru „Kaszubskie Spotkania z Folklorem Świata”, Turniej Gawędziarzy Ludowych Kaszub i Kociewia, Karsiński Rajd Weteranów Szos, Karsiński Rajd Mikołajów, Dożynki Gminne, Niedziela z Mòrénką. Turyści odwiedzają nas głównie podczas miesięcy wiosenno-letnich, począwszy od maja do końca września, a nawet października.

Centrum Informacji Turystycznej w Wilczych Błotach jest czynne od 9 do 16. Poza turystami z obiektu korzystają także mieszkańcy. Warto dodać, że w Wilczych Błotach nie ma żadnej świetlicy wiejskiej, więc brama przejęła także jej rolę. Zatem poza warsztatami dla dzieci i dorosłych, wernisażami, odbywają się także zebrania wiejskie.

- Obiekt jest czynny cały rok, w lipcu i sierpniu otwarty również w soboty i niedziele - mówi Karolina Baska z CIT w Wilczych Błotach. - W sezonie letnim CIT odwiedzają tysiące turystów polskich, głównie z Trójmiasta, ze Śląska, Łodzi i Warszawy. Sporadycznie zaglądają do nas także turyści zagraniczni z Niemiec i Wysp Brytyjskich, a także z USA. Poza sezonem głównie turyści z Trójmiasta, którzy mają w okolicy swoje "drugie domy", kurierzy szukający konkretnych adresów, otrzymujemy także dużo zapytań e-mailowych i telefonicznych.

Warto nadmienić, że poza sezonem obiekt oprócz podstawowej funkcji jest również miejscem spotkań dla społeczności lokalnej.

- Odbywa się tu wiele zajęć dla dzieci, w tym zajęcia plastyczne prowadzone przez lokalną artystkę Urszulę Zimorską - dodaje Karolina Baska. - CIT jest także miejscem szkoleń dla przyszłych beneficjentów Funduszy Europejskich - LGR Morenka i innych, spotkań hobbystów - w szczególności hodowców gołębi.

Przypomnijmy, że projekt „Zintegrowany System Informacji Turystycznej: Budowa Centrów Informacji Turystycznej – Bramy Kaszubskiego Pierścienia wraz z kampanią promocyjną” składał się z dwóch części: inwestycyjnej oraz kampanii promocyjnej. Część inwestycyjna obejmowała budowę Centrów Informacji Turystycznej w miejscowościach: Chmielno, Chojnice, Czarna Dąbrówka, Czersk, Wiele, Garczyn, Lębork, Łeba, Miastko, Wilcze Błota oraz adaptację budynku na potrzeby CIT w Kołczygłowach.

Tytułowe „Bramy” mają za zadanie powitać turystów wjeżdżających na teren Kaszub oraz zainteresować ich bogatą ofertą turystyczną i kulturalną tej części Polski. Sama koncepcja funkcjonowania CIT została określona przez Polską Organizację Turystyczną – bramy mają spełniać przede wszystkim funkcję informacyjną oraz promocyjną z wykorzystaniem najnowszych technik multimedialnych.

Turysta w każdym z centrów znajdzie m.in. kompleksową informację turystyczną wspomaganą przez najnowsze techniki multimedialne. Obszar KP to teren pięciu powiatów: bytowskiego, chojnickiego, kościerskiego, kartuskiego i lęborskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki