Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy w tym roku grozi nam jeszcze intensywny zakwit sinic? "W tym roku pojawianie się sinic nie jest tak uciążliwe jak dwa lata temu" 24.07

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Sinice to coroczny problem pomorskich kąpielisk. Kiedy woda w morzu wreszcie nagrzeje się do temperatury, która pozwala na zanurzenie już nie tylko nóg po kostki, plaże są paraliżowane przez sinice. W tym roku szczęśliwie nie doszło do długotrwałych zakwitów w strefie nadbrzeżnej i wszystko wskazuje, że najgorsze jest już za nami.

Sinice do tej pory w czerwcu i w lipcu sporadycznie doprowadzały do zamykania pomorskich kąpielisk. W tym tygodniu czerwone flagi powiewały między innymi na kilku gdańskich plażach, a także w Gdyni i Sopocie. Zwykle jednak po jednym dniu czystość wody wracała do normy.

- Jak co roku w sezonie wakacyjnym obserwujemy liczne pojawianie się sinic w Zatoce Gdańskiej, jednak w tym roku możemy mówić, iż problem ten jest umiarkowany - ocenia dr Justyna Kobos z Zakładu Biotechnologii Morskiej IO UG. - Choć od połowy czerwca sinice występują w centralnej części Bałtyku, to jedynie sporadycznie duże ich ilości obserwowane były dotychczas w okolicach naszego wybrzeża. Co prawda, skutkiem ich pojawienia się było zamykanie kąpielisk – ale jedynie nielicznych i na 1 lub 2 dni. Dlatego w tym roku pojawianie się sinic nie jest tak uciążliwe (nie występują powszechnie i długotrwale wzdłuż wybrzeża), jak np. dwa lata temu.

Co wpływa na zakwit sinic?

Jak podkreślają eksperci, na intensywność zakwitu sinic w mniejszym zakresie ma wpływ temperatury, która w miesiącach letnich i tak zwykle przekracza wartości sprzyjające rozwojowi cyjanobakterii. Ważne są jednak prądy morskie, niewielkie falowanie, a zwłaszcza wiatr, który jest skierowany do linii brzegowej.

- Trudno jest prognozować, że w tym roku już więcej nie będziemy obserwować zakwitów u naszego wybrzeża - zaznacza Justyna Kobos. - Prawdopodobnie tak, bo wieloletnie badania wskazywały, że największy rozwój sinic przypada do połowy lipca. Jednak już raz, w 2015 roku, masowy zakwit nastąpił dopiero w połowie sierpnia. Dlatego wciąż istnieje możliwość, że jeszcze sinice się pojawią, choć liczę, że nie będą już tak uciążliwe dla użytkowników kąpielisk.

Niewykluczone jednak, że w przyszłym roku sinice dadzą o sobie znać w o wiele większym stopniu. Przypomnijmy, że w przeszłości zdarzało się, że były zakwity, które paraliżowały plaże na dłuższy okres.

- Wieloletnie badania wykazują pewną cykliczność intensywnych zakwitów, pojawiającą się regularnie co trzy lata - informuje Justyna Kobos. - Masowe, uciążliwe zakwity były odnotowywanie w 2012, 2015 i 2018 roku. Ciekawa jestem, co przyniesie nam rok 2021. Czy powtórzy się sytuacja z 2018, gdy prawie wszystkie kąpieliska Zatoki Gdańskiej i Puckiej zamknięte były w lipcu przez ponad tydzień? Zobaczymy.

Sinice w Bałtyku. Jakie są objawy zatrucia?

Pomimo codziennej analizy stanu wód i błyskawicznych decyzji związanych zamykaniem kąpielisk, cały czas zdarzają się przypadki zatruć wodą, której toń wypełniła się sinicami. Turyści bardzo często przyjeżdżają na Pomorze z odległych części kraju i nie chcą słyszeć o zakazach kąpieli. Nie zraża ich też mętna, zielonkawa woda, która często towarzyszy zakwitom. Ratownicy ostrzegają jednak przed wchodzeniem do wody, bowiem może się to wiązać z niepokojącymi objawami.

- Plażowicze przychodzą najczęściej z obrażeniami kontaktowymi - z podrażnieniami skóry i zaczerwienieniem, łzawieniem oczu, bólami stawów i stanem podgorączkowym lub gorączką - podkreśla Bartosz Krasiński, ratownik medyczny i założyciel fundacji AID Ratunek. - Szczęśliwie nie zetknąłem się jeszcze z objawami ze strony układu pokarmowego. Należy być jednak ostrożnym, ponieważ nawet po wypiciu kilku łyków wody z obecnością sinic mogą wystąpić również objawy od strony przewodu pokarmowego takie jak wymioty czy bóle brzucha.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki