Cztery „Wesela” i pogrzeby, czyli inteligentów portret własny na scenach Teatru Wybrzeże. Wystawa zdjęć w foyer Sceny Kameralnej w Sopocie

Gabriela Pewińska
"Stąd do Ameryki", 1988, reż. Mikołaj Grabowski. Na zdjęciu: Dorota Kolak i Mirosław Baka
"Stąd do Ameryki", 1988, reż. Mikołaj Grabowski. Na zdjęciu: Dorota Kolak i Mirosław Baka Archiwum Teatru Wybrzeże
Przedstawieniu „Inteligenci” na sopockiej Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże towarzyszy wystawa „Inteligenci w Polsce /inteligenci w Wybrzeżu/inteligenci w Sopocie. Inteligentów portret własny w dwudziestowiecznej dramaturgii polskiej na scenach Teatru Wybrzeże”.

Pięćdziesiąt zdjęć prezentuje głośne i te mniej znane, dziś niepamiętane inscenizacje polskich tekstów dramatycznych z ubiegłego i początku naszego wieku na scenach Teatru Wybrzeże.

- Oglądając tę wystawę, trudno, oczywiście, o inteligentów portret jednoznaczny, każda z tych fotografii to osobny spektakl, osobny zapis różnych twórców, od autora, przez reżysera, po aktorów - mówi Cezary Niedziółka, kierownik literacki Teatru Wybrzeże, pomysłodawca ekspozycji. - Czasem to obrazek sympatyczny, bywa ironiczny. Skrajne ujęcia. Poczynając od początków tej sceny, czyli od „Wesela”, w którym Wyspiański portretuje inteligentów na różne sposoby. Prezentujemy tu zdjęcia z czterech „Wesel”. Każde z tych przedstawień na swój sposób charakteryzuje epokę, w której powstawały. Także Różewicz, Mrożek czy Iredyński przyglądają się inteligentom w różnych momentach historycznych. I trudno tu mówić o jednej linii oceny, o ocenie w ogóle. Są „Wesela”, są i pogrzeby, symboliczne i realistyczne, ale już nie tytułowe.

Czytaj również: Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże. Rozmowa z reżyserem Radosławem B. Maciągiem [zdjęcia]

Te pięćdziesiąt zdjęć przypomina głośne spektakle, ale i te słynne kiedyś, a dziś zapomniane, choćby „Ocalenie Jakuba” w reżyserii Haliny Gallowej i scenografii Iwo Galla z 1948 roku. Są tu też przedstawienia, które pamięta się do dziś, to choćby: „Kartoteka” Różewicza z 1971 roku, „Emigranci” z 1976 roku czy słynna „Rzecz listopadowa” Brylla, która obiegła polskie sceny w latach 60.

Nasza ekspozycja to też przywołanie wybitnych reżyserów Teatru Wybrzeże: Zygmunta Hübnera, Marka Okopińskiego czy Stanisława Hebanowskiego, który notabene jest twórcą „Wesela” z 1976 roku.

Szczególne emocje wzbudzają, oczywiście, dawni aktorzy, nieprzemijające legendy tej sceny, nie mogło zabraknąć Zbigniewa Cybulskiego, który w Gdańsku zagrał jedną z pierwszych ról, w spektaklu „Grzech” Stefana Żeromskiego z 1955 roku, ani Władysława Kowalskiego w „Jeziorze Bodeńskim” z 1960 roku czy Zdzisława Maklakiewicza w jednoaktówkach Mrożka, obaj też w początkach swej drogi.

Wystawę można oglądać w foyer Sceny Kameralnej w Sopocie codzienne od 12 do 17.

"Stąd do Ameryki", 1988, reż. Mikołaj Grabowski. Na zdjęciu: Dorota Kolak i Mirosław Baka

Cztery „Wesela” i pogrzeby, czyli inteligentów portret własn...

Tulia znowu w kwartecie i to jakim! Mlynkova zasila zespół!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie