Codziennik kulturalny - poniedziałek, 20 października 2008...

  Codziennik kulturalny - poniedziałek, 20 października 2008 r.

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Nie masz jeszcze planów na poniedziałek? Koniecznie zajrzyj do codziennego repertuaru "Polski Dziennika Bałtyckiego". Tam polecamy najciekawsze w danym dniu koncerty, imprezy, projekcje filmowe, spektakle czy wystawy.

  Global Battle of the Bands


  19.00
  Gdynia, Klub Muzyczny Ucho, św. Piotra 2
  Bilety: 5 zł


  Impreza Global Battle of the Bands to wielka bitwa muzy-czna, w której stawką jest występ przed międzynarodowym jury związanym z muzyczną branżą, światowa promocja, szansa na wielką karierę oraz 100 tysięcy dolarów wygranej! Pierwsza taka potyczka odbyła się 4 lata temu, od tego czasu jej popularność rośnie lawinowo.
  W tym roku miano najciekawszego nowego zespołu będzie próbowało zdobyć 4000 formacji z 35 krajów. Zwycięzcy eliminacji w poszczególnych krajach wys-tąpią w finale, który odbędzie się w londyńskim klubie Scala. W Polsce ta globalna bitwa odbędzie się w tym roku po raz pierwszy. O możliwość zagrania w finale powalczą nieznani jeszcze wykonawcy, w tym trzech z Trójmiasta - Rock Music Association, Certain Sounds i Krzysztof Halman. W tym konkursie nie chodzi o image i show, ale wyłącznie o muzykę. Dlatego uczestnicy konkursu mogą grać tylko swoje autorskie utwory, wszystko na żywo. Na prezentację i olśnienie jury każdy ma osiem minut.

  Szczęście


  17.45
  Gdańsk, kino Żak, Grunwaldzka 195/197
  Bilety: 8-14 zł


  Tylko w gdańskim kinie Żak można obejrzeć film koreańskiego reżysera Jin-ho Hura - "Szczęście". Bohater obrazu, Young-soo, wiedzie hulaszczy żywot właściciela jednego z nocnych klubów w Seulu. Gdy dowiaduje się, że cierpi na marskość wątroby, decyduje się przekazać interes wspólnikom i udaje się na leczenie do kliniki. Wkrótce odzyskuje zdrowie i zakochuje się w Eun-hee, która cierpi na ciężką chorobę płuc. Para postanawia zamieszkać razem w starym domu niedaleko sanatorium. Pewnego dnia Young-soo powraca do swojego dawnego trybu życia i zostawia chorą Eun-hee. To opowieść o poszukiwaniu szczęścia, o tym, co znaczy je znaleźć, a następnie stracić, i to na własne życzenie. Motyw upadłego człowieka i jego wybawicielki był wielokrotnie eksploatowany w kinematografiach całego świata. Jin-hoo Hur niczym nie zas-kakuje, ale też mu na tym nie zależy. To nie fabuła jest w tym filmie najważniejsza, ale emocje i przekaz. Inną mocną stroną filmu jest przepiękna muzyka. I choć przesłanie "Szczęścia" do odkrywczych nie należy, warto od czasu do czasu przypomnieć sobie, co w życiu jest najcenniejsze.

  Rosyjska poezja śpiewana


  18.00
  Gdańsk, RCNiK, Długa 35
  Wstęp wolny


  Fani Włodzimierza Wysockiego i Bułata Okudżawy powinni się wybrać na koncert Jeleny Mussalitinej - rosyjskiej poetki, prozaistki i pieśniarki. Artystka, która wystąpi dzisiaj w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury, urodziła się w 1973 roku w Moskwie. Ukończyła Moskiewski Instytut Pedagogiczny. Jest autorką tomików poezji i książek poetyckich: "Palitra" ("Paleta"), "Na pieriełomie lieta" ("Na przełomie lata"), "Siniasza", "Sobolinyje sliedy" ("Ślady sobola"), "Stichotworienija" ("Wiersze"). Współtworzyła także zbiory zespołowe i antologie. Jej poezja, proza i pieśni prezentowane były na antenie radia i telewizji, a także w ważniejszych rosyjskich periodykach. Mussalitina jest także laureatką międzynarodowych i rosyjskich nagród literackich oraz konkursów piosenki autorskiej. Do najważniejszych wyróżnień należą nagroda literacka im. J. Kowajla "Źrebak" (1997) i laur konkursu piosenki autorskiej III Międzynarodowego Kongresu "W przyszłość bez przemocy" (2000). Od 2003 roku współpracuje z kompozytorem Aleksiejem Karelinem.

  Śmietanka bis


  11.00-18.00
  Sopot, Państwowa Galeria Sztuki, Curie-Skłodowskiej 10
  Bilety: 4 i 6 zł (w środy wstęp jest bezpłatny)


  Na przełomie marca i kwietnia 1977 roku pięcioro artystów: Andrzej Bielawski, Andrzej Bieńkowski, Jan Dobkowski, Łukasz Korolkiewicz i Ewa Kuryluk zebrało się, aby wspólnie pokazać swoje najnowsze dzieła. Uczynili to w warszawskiej Galerii MDM, na wystawie przewrotnie nazwanej Śmietanka. Powadze naukowego dyskursu, pisanych tekstów i manifestów, ta piątka przeciwstawiła kolorowe obrazy, prace na papierze: rysunki i grafiki oraz zadziwiające gabloty. Po latach mamy możemy oglądać "Śmietankę 2". Na wspólnej wystawie spotkali się uczestnicy tamtego wydarzenia artystycznego. Ekspozycję można podziwiać do 23 listopada, od wtorku do niedzieli.

  Teatr Przy Stole


  18.30
  Sopot, Dworek Sierakowskich, Czyżewskiego 12
  Wstęp wolny


  Sztuka "Portret grupowy z Casanovą" Jerzego Łuko-sza to jednoaktowa komedia, nowa propozycja Teatru Przy Stole. Sztuka Jerzego Łukosza przepełniona jest inteligentnym dowcipem, śmiesznymi sytuacjami i ży-wymi dialogami. Scena rozmowy bohaterów udających historyczne postacie jest szczególnie ciekawa dla widza - bo co mogliby sobie powiedzieć przy osobistym spotkaniu trzej wyjątkowi ludzie: Fryderyk Wielki, Wolter i Casanova? Jerzy Łukosz to prozaik i krytyk literacki, tłumacz języka niemieckiego. Czytają aktorzy teatru Wybrzeże: Krzysztof Gordon, Magdalena Boć, Jarosław Tyrański. Konieczna jest rezerwacja miejsc pod nr. tel. 058 551 07 56 lub e-mailem na adres biuro@dworek.art.pl.

  Jazzowe jam session


  20.00
  Gdynia, Jazz Cafe Scena (Teatr Miejski), Bema 26
  Wstęp wolny


  Gdyński klub jazzowy szczyci się już kilkunastoletnią tradycją. Wcześniej funkcjonował jako Sax Club i występowała tutaj czołówka polskich i zagranicznych wykonawców. Obecnie w Jazz Cafe na koncertach najczęściej prezentują się przedstawiciele młodego pokolenia jazzu, ale nie brakuje także gwiazd. W poniedziałkowe wieczory na jam sessions spotkać można takich muzyków, jak saksofonista Adam Wendt, gitarzysta Maciej Grzywacz, kontrabasista Piotr Lemańczyk czy saksofonista Przemysław Dyakowski.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo