Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co ze ślubem i weselem w czasie epidemii koronawirusa? Od 6 czerwca można zorganizować wesele na 150 osób! Nowe informacje [05.06.2020]

Kamila Kubik
Kamila Kubik
Wiele osób czeka na doprecyzowanie przepisów dotyczących organizacji wesel
Wiele osób czeka na doprecyzowanie przepisów dotyczących organizacji wesel 123rf
Co ze ślubem i weselem w czasie epidemii koronawirusa? Od 6.06.2020 możliwa organizacja wesel i imprez rodzinnych do 150 osób! Branża ślubna i młode pary w końcu odetchną.

Od kiedy będzie można organizować wesela?

- Od 6 czerwca 2020 możliwe wesela i imprezy rodzinne do 150 osób- poinformował premier. - Weselnicy nie muszą nosić maseczek.

Branża ślubna i eventowa czekała na odmrożenie. Nowy etap odmrożeń 27.05.2020 roku przedstawia premier na konferencji.

Ślub i wesele w dobie koronawirusa? Te pary nie czekały na k...

Koronawirus a wesele. Jakie decyzje podejmują pary młode?

Ślub i wesele Malwiny miały się odbyć w sobotę, 18 kwietnia. Przygotowania trwały prawie rok i wszystko było już praktycznie dopięte na ostatni guzik, wszystkie formalności w kościele dopełnione, zaliczki wpłacone. Niestety, w związku z epidemią, do tej pory nie doszedł do skutku. Plan? 3 października. A może przyszły rok?

Do właściciela sali weselnej narzeczeni zadzwonili jeszcze tego samego dnia, w którym rząd ogłosił wprowadzenie stanu epidemicznego i zamknięcie granic, a więc 13 marca.

- Udało się przełożyć wesele na 3 października. Ucieszyliśmy się bardzo, bo po pierwsze, jeszcze wtedy mówiło się, że epidemia potrwa najwyżej dwa-trzy miesiące, a po drugie - nie było zbyt wielu wolnych terminów - opowiada Malwina. - Właściciel przyznał, że dzwonimy jako pierwsi, więc mamy jeszcze jakiś wybór, bo wesela z maja i czerwca będą przekładane najprawdopodobniej już na przyszły rok. Na ten termin bez problemu zgodzili się także ksiądz i fotograf - dodaje.

Magdalena Maciejewska i Michał Marszałkowski z Kalisza zaręczyli się w październiku 2019 roku. W grudniu zaplanowali ślub, który miał się odbyć w sobotę, 18 kwietnia 2020 r. z weselem w klubie "Komoda". Wtedy jeszcze nikt nie miał pojęcia, że pandemia koronawirusa nie pozwoli na liczny udział w uroczystości ich rodzinie i przyjaciołom.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Wzięli ślub mimo pandemii koronawirusa. Ceremonia w maseczka...

To zaledwie jedna para, której pandemia solidnie pokrzyżowała życiowe plany. W takiej samej sytuacji są wszyscy, którzy w tegorocznym ślubnym sezonie chcieli sformalizować swoje związki.

Wesele w czasie epidemii koronawirusa. Stopniowe znoszenie obostrzeń w czerwcu

Branża rozrywkowa i eventowa, która od marca nie funkcjonuje, czeka na decyzje rządu. Jak zapewnił wiceminister, trwają konsultacje ws. szczegółowych wytycznych.

Ministerstwo Zdrowia, w ramach kolejnego etapu odmrażania gospodarki, zarekomendowało zgodę na organizację wesel do 50 uczestników - limit nie dotyczy osób z obsługi. Przynajmniej na początku wesela będą się różniły od tego, co znaliśmy do tej pory - powiedział 22 maja wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Facebookowe grupy, na których informacjami wymieniają się przyszli nowożeńcy, to teraz prawdziwa grupa wsparcia. Wiele par zrezygnowało z wesel i zdecydowało się np. na poczęstunek dla kilkorga gości w domu.

- Zaczynamy się wahać, czy nasz październikowy termin także nie będzie „spalony” - dodaje Malwina. - Pojawiają się głosy, że jesienią czeka nas druga fala epidemii, nie tak dawno minister zdrowia ogłosił przecież, że może ona potrwać nawet dwa lata.

W kościele więcej osób

Z majowego ślubu sakramentalnego zrezygnowało już wiele par, choć w mszy św. na każde 10 m kw. powierzchni kościoła przypadać ma jeden wierny.

Ślub kościelny wymaga jednak przygotowania w ramach cyklicznych kursów przedmałżeńskich. Dotychczas w określone dni spotykali się młodzi w małych grupach - obecnie takie spotkania nie są dopuszczalne. Ale niektóre parafie wychodzą naprzeciw oczekiwaniom, prowadząc spotkania indywidualne.

W urzędzie

Liczba osób, które mogą wziąć udział w uroczystości zawarcia małżeństwa w Urzędzie Stanu Cywilnego, została ograniczona do zaledwie pięciu. W ceremonii biorą więc udział jedynie młodzi i świadkowie. Urzędy także podlegają przepisom - trzeba przeliczać metry kwadratowe powierzchni miejsca, systematycznie dezynfekować pomieszczenia. Wszystko odbywa się bez podawania ręki, z zachowaniem koniecznego dystansu. Uczestnicy ceremonii muszą mieć zasłonięte twarze i jednorazowe rękawiczki. O oprawie muzycznej, robieniu zdjęć, czy kręceniu filmu nie ma mowy. Wielu nowożeńców decyduje się jednak na transmisję live - znajomi, choć na ślub przyjść nie mogą, towarzyszą młodym, oglądając ślub „na żywo”.

Dokumenty

Jeden z biskupów przypomniał słusznie, że „(...) W przypadku przełożenia ślubu, pamiętać należy o ważności dokumentów: metryka chrztu i dokument USC - 6 miesięcy, protokół przedmałżeński - 1 rok.

- Jeśli nasze wesele 3 października nie będzie możliwe do zorganizowania, to tego dnia weźmiemy już na pewno ślub, a odwołamy samo wesele. Nie chcemy dłużej czekać - dodaje Malwina.

ZABEZPIECZ SIEBIE I SWOICH PRACOWNIKÓW - MASKI Z FILTREM, PRZYŁBICE, ŚRODKI DO DEZYNFEKCJI, OKULARY I INNE PRODUKTY PROFILAKTYCZNE PRZECIWKO WIRUSOM I BAKTERIOM >> Sprawdź w naszym sklepie <<

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki