Co z zabytkami w Gdańsku i monitorowaniem ich stanu? Radny Przemysław Majewski: Obowiązuje republika deweloperów. Miasto: PWKZ kontroluje

Kamil Kusier
Kamil Kusier
W Gdańsku w środę, 20.10.2021 r. zawaliła się środkowa część fasady willi przy ul. Orzeszkowej 2. Co z ochroną zabytków w Gdańsku? Konserwator prowadzi kontrolę, radny pisze interpelację
W Gdańsku w środę, 20.10.2021 r. zawaliła się środkowa część fasady willi przy ul. Orzeszkowej 2. Co z ochroną zabytków w Gdańsku? Konserwator prowadzi kontrolę, radny pisze interpelację Przemyslaw Swiderski
Udostępnij:
W Gdańsku w środę, 20.10.2021 r. zawaliła się środkowa część fasady willi przy ul. Orzeszkowej 2. Budynek ten od 2.10.2015 r. wpisany jest do rejestru zabytków, zaś w 2004 r. został sprzedany przez miasto Gdańsk prywatnemu inwestorowi. Od tego czasu wspomniana willa zaczęła popadać w ruinę. W związku z powyższym, radny Prawa i Sprawiedliwości Przemysław Majewski skierował interpelację do prezydent Aleksandry Dulkiewicz, w której pyta o kontrolę i monitorowanie stanu zabytków na terenie Gdańska. Jak poinformowała Joanna Bieganowska z Urzędu Miejskiego w Gdańsku, organem uprawnionym ustawowo do sprawowania kontroli nad zabytkami na terenie Gdańska jest Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Co dalej z zabytkową willą przy ul. Orzeszkowej w Gdańsku? Konserwator prowadzi kontrolę, radny pisze interpelację

– Problem złego stanu zabytkowych nieruchomości jest w Gdańsku powszechny – mówi radny PiS Przemysław Majewski. – Tyczy się to zarówno nieruchomości zarządzanych przez prywatne podmioty, jak willa przy Orzeszkowej 2 czy Złota Brama, jak i miejskich budynków w zasobie Gdańskich Nieruchomości. Liczne pożary, jak ostatnio na Biskupiej Górce, czy zawalenia pokazują, że miasto nie kontroluje w odpowiedni sposób swojego zasobu oraz nie monitoruje zabytkowych budynków prywatnych podmiotów.

Jak informuje Joanna Bieganowska z Urzędu Miejskiego w Gdańsku, organem uprawnionym ustawowo do sprawowania kontroli nad zabytkami na terenie Gdańska jest Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

– Inspektorzy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku przeprowadzili kontrolę zabytkowej willi w dzielnicy Aniołki, w której zawaliła się środkowa część fasady. W kontroli uczestniczyli także właścicielka budynku oraz Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Gdańsku. Ta instytucja przeprowadzi niezależne postępowanie, które ustalić ma przyczyny katastrofy – informuje Marcin Tymiński rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku.

Dodaje:

– W willi do tej pory przeprowadzano prace zabezpieczające, m.in. zabezpieczenie dachu oraz fundamentów pod ścianami nośnymi. Przedmiotem analizy konserwatora będzie także całość dokumentacji dotyczącej prac w obiekcie. Na ich przeprowadzenie pozyskano dotacje, m.in. z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, zabezpieczenie dachu wykonano także dzięki dotacji z naszego urzędu.

Kto odpowiada jednak za zły stan budynku przy ul. Orzeszkowej? Jak przyznaje radny Przemysław Majewski, o odpowiedzialności będzie można mówić więcej, gdy poznamy szczegóły zawalenia się kamienicy. Bez wątpienia, od 2004 roku budynek zamiast odzyskiwać dawny blask, popadał w coraz większą ruinę.

– Budzi moje zdumienie fakt, że, pomimo wynoszących kilkaset tysięcy złotych dotacji od różnych podmiotów, właścicielka nie potrafiła zadbać o odpowiedni stan budynku. Nie pomógł w tym nawet wpis do rejestru zabytków, którego dokonał Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków w 2015 roku – dodał radny.

W 2019 roku Miasto Gdańsk udzieliło prywatnemu właścicielowi dotacji celowej na prace remontowe. Chodziło o wykonanie płyt fundamentowych – z wyłączeniem schodów zewnętrznych – pod budynkiem zlokalizowanym przy ul. Orzeszkowej w Gdańsku. Wysokość dotacji to 389 000 złotych, co stanowiło 75 procent całości inwestycji.

– W ramach inwestycji, wykonana została płyta żelbetowa pod całym budynkiem, w celu stabilizacji jego konstrukcji. Budynek, w wyniku nierównomiernego osiadania, nosił liczne ślady spękań, zarówno w obrębie elewacji zewnętrznych, jak i ścian nośnych we wnętrzu. Zadaniem płyty było powstrzymanie dalszego osiadania budynku, i było inwestycją niezbędną do prowadzenia dalszych prac, mających na celu wzmocnienie konstrukcyjne murów zewnętrznych – mówi Joanna Bieganowska z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Prace w zakresie merytorycznym nadzorowane były przez przedstawiciela Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Przedstawiciele Miejskiego Konserwatora Zabytków natomiast nadzorowali inwestycję w zakresie jej zgodności z przedmiotem udzielonej dotacji.

Czy jednak, w związku z dotacją, Urząd Miejski w Gdańsku, a raczej Miejski Konserwator Zabytków, przekazywali informacje na temat stanu budynku przy ul. Orzeszkowej do Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków?

Miejski Konserwator Zabytków nie ma uprawnień do wstępu na teren nieruchomości, w celu przeprowadzenia kontroli, w wyników której mógłby ocenić pogarszający się stan techniczny budynku, a w konsekwencji pozyskaną wiedzę przekazać Pomorskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków. Uprawnienia do kontroli i nadzoru posiada Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków – odpowiada Joanna Bieganowska.

Runęła część zabytkowej willi przy ul. Orzeszkowej w Gdańsku...

Co z ochroną zabytków w Gdańsku i monitorowaniem ich stanu?

Co dalej z zabytkowymi nieruchomościami w Gdańsku? Zdaniem Przemysława Majewskiego, radnego miejskiego Gdańsk nie ma konkretnej polityki wobec zabytkowych nieruchomości.

– W Gdańsku króluje republika deweloperów, czyli wypieranie starej zabudowy na rzecz nowych budynków deweloperskich. Najlepiej widać to na Dolnym Mieście. Tutaj pełną odpowiedzialność ponoszą władze miasta, które przez lata zaniedbywały temat i pozostawiały lokale komunalne same sobie. Opustoszałe budynki, bez remontów stały się pretekstem do wprowadzania w ich miejsce wysokiej zabudowy deweloperskiej.

Jak czytamy w interpelacji radnego, w Gdańsku można zauważyć podobne problemy w przypadku zabytków administrowanych przez prywatne podmioty, jak Złota Brama, która jest w zasobie Stowarzyszenia Architektów Polskich, a jej stan wymaga pilnych prac ratunkowych. na które Miasto Gdańsk w 2021 roku przeznaczyło kilkaset tysięcy złotych dotacji.

Sytuacja willi przy ul. Orzeszkowej 2 w Gdańsku pokazuje, że dbałość o miejsca przesiąknięte historią nie może pozostać jedynie w gestii prywatnych inwestorów. Istotą działalności, czy to Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, czy też Miejskiego Konserwatora Zabytków, powinien być bieżący nadzór nad obiektami, które również przeszły w posiadanie prywatnego kapitału.

– Właścicielka willi współpracuje z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Gdańsku. Obiekt od października 2015 roku figuruje w rejestrze zabytków województwa pomorskiego. Jest cenny, nie tylko ze względu na architekturę. W czasach Wolnego Miasta Gdańska należał do polskich inspektorów celnych – jego historia związana jest z działalnością Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku – dodał Marcin Tymiński, rzecznik WUOZ.

Ma niemal 100 lat i ponurą historię. Piękna willa mieszcząca się przy ul. Orzeszkowej jeszcze parę lat temu była najbardziej okazałym budynkiem na gdańskich Aniołkach. Obecnie opuszczona, choć wpisana do rejestru zabytków, z roku na rok ulega coraz większej dewastacji.

Willa przy Orzeszkowej w Gdańsku. Ma niemal 100 lat i ponurą...

NIESAMOWITE BUDYNKI Z HISTORIĄ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prestiżowe nagrody dla polskich domów

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie