Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co z niedzielną mszą świętą i procesjami w Boże Ciało? Archidiecezja Gdańska podała wytyczne dla wiernych. Arcybiskup odwołał dyspensę

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
Archidiecezja Gdańska podała wytyczne dla wiernych. Arcybiskup Głódź odwołał dyspensę i przedłużył czas komunii wielkanocnej
Archidiecezja Gdańska podała wytyczne dla wiernych. Arcybiskup Głódź odwołał dyspensę i przedłużył czas komunii wielkanocnej Przemyslaw Swiderski
Co z obowiązkową niedzielną mszą świętą, procesjami w Boże Ciało czy komuniami i bierzmowaniami? Zebraliśmy najważniejsze informacje o sytuacji w kościołach w czasie pandemii koronawirusa. Wraca obowiązek uczestnictwa w niedzielnych mszach świętych w parafiach archidiecezji gdańskiej. Są wyjątki. Ważne jest to, że wierni w kościołach muszą nosić maseczki, nadal nie należy korzystać ze święconej wody. Arcybiskup przedłużył też czas spowiedzi i komunii wielkanocnej.

Kościół i msze święte w czasie epidemii koronawirusa. Wraca obowiązek uczestnictwa w mszy świętej

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź odwołał dyspensę ogólną dotyczącą obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej w kościołach. Jednocześnie z tego obowiązku nadal zwolnione są osoby w podeszłym wieku, chore, objęte kwarantanną oraz osoby sprawujące opiekę nad chorymi i niepełnosprawnymi. Arcybiskup wskazuje też, że przestał obowiązywać limit uczestników zgromadzeń liturgicznych. Wierni muszą jednak nosić maseczki w kościołach.

„Serdecznie zapraszam wiernych do uczestnictwa w mszach świętych i nabożeństwach, przy zachowaniu aktualnych zasad bezpieczeństwa. Zachęcam do powrotu do naszych świątyń parafialnych. (…) W kościołach i innych obiektach kultu religijnego uczestnicy mają obowiązek zakrywania ust i nosa, za wyjątkiem sprawujących kult religijny, nie ma też obowiązku zachowania odległości 2 metrów między osobami; oczywiście jeśli jest możliwe, to dla względów bezpieczeństwa sanitarnego można zachować dystans, jednak nie jest to obowiązek prawny – w budynku kościoła wystarczą maseczki " - napisał arcybiskup Sławoj Leszek Głódź w dekrecie.

Transmisje mszy św. online ograniczone? Arcybiskup: "wielu doświadczyło głodu eucharystii przeżywanej w świątyni we wspólnocie wiary"

Arcybiskup prosi też proboszczów o roztropne ograniczenie transmisji telewizyjnych i internetowych.

„W czasie ścisłych ograniczeń wielu wiernych uczestniczyło duchowo w mszy świętej poprzez transmisje telewizyjne i internetowe. Tym samym wielu doświadczyło głodu eucharystii przeżywanej w świątyni we wspólnocie wiary. Wydaje się zatem słuszne, że msze święte dla chorych, transmitowane w mediach przed pandemią, będą wystarczająco zaspokajać potrzeby wiernych” - czytamy w dekrecie arcybiskupa.

Wielkanocna komunika święta przedłużona

Arcybiskup przedłużył czas komunii świętej wielkanocnej w archidiecezji gdańskiej do 29 czerwca 2020 r.

„Przyjęcie komunii świętej wielkanocnej w powyższym terminie należy do podstawowych obowiązków katolika. Wiąże się z tym sakramentalna spowiedź, którą należy odbyć nawet jeśli w czasie pandemii wyrażaliśmy doskonały żal oczyszczający z grzechów ciężkich. Kapłanów proszę o stworzenie jak najszerszych możliwości przystąpienia do spowiedzi, przy zachowaniu stałych środków sanitarnych” - brzmi fragment pisma arcybiskupa.

Księża odwiedzają już chorych

Przywrócona została praktyka odwiedzin kapłanów w domach osób chorych i w podeszłym wieku. Księża mają jednak dowiedzieć się w rozmowie telefonicznej, czy osoba chora lub starsza, chce skorzystać z ich posługi. W razie odmowy, należy tę decyzję uszanować.

Co z komunikami i bierzmowaniami w tym roku?

Możliwa jest też organizacja pierwszych komunii i bierzmowania przed wakacjami. Księża mają ustalić terminy z rodzicami dzieci. Gdzie już wydano decyzje co do dat uroczystości, to tam te daty obowiązują.

Pomorze: Kościoły już bez limitów osób. Na niedzielnych msza...

„W parafiach, w których bierzmowanie przewidziane było w terminach wiosennych, uroczystość udzielenia tego sakramentu można zorganizować jeszcze w czerwcu lub jesienią. Nie przekładamy bierzmowania na przyszły rok” – informuje Sławoj Leszek Głódź.

Pogrzeby wracają w tradycyjnej formie, ale z restrykcjami

Można już przygotowywać pogrzeby w tradycyjny sposób – a więc zachowując poszczególne stacje łącznie z możliwym wprowadzeniem trumny do kościoła, z uwzględnieniem przepisów sanitarnych. Arcybiskup przypomina, że podczas procesji żałobnej, która odbywa się w przestrzeni publicznej, obowiązują odpowiednie przepisy.

Procesje podczas Bożego Ciała 2020. Jak będą wyglądały?

Podczas procesji Bożego Ciała uczestnicy mają obowiązek zachowania odległości między sobą nie mniejszej niż 2 metry lub zakrywania ust i nosa, za wyjątkiem sprawujących kult religijny. Nie obowiązuje limit 150 osób.

Arcybiskup poleca jedną z propozycji celebracji Bożego Ciała:

  • procesję z Najświętszym Sakramentem na terenie przykościelnym do czterech ołtarzy, z tekstami przewidzianymi w księgach liturgicznych (zaleca się, aby odbyło się kilka procesji);
  • procesję z Najświętszym Sakramentem do czterech ołtarzy bocznych kościoła z tekstami przewidzianymi w księgach liturgicznych; dziękczynne nabożeństwo eucharystyczne z wystawieniem Najświętszego Sakramentu po każdej mszy świętej, a na zakończenie błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem;
  • dłuższą adorację Najświętszego Sakramentu (należy podać wiernym godziny) dla indywidualnej modlitwy i z końcowym błogosławieństwem udzielanym na progu świątyni.

Centralne uroczystości Bożego Ciała odbędą się w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Po mszy o godz. 10 odbędzie się procesja do czterech ołtarzy bocznych. Procesje w ramach Oktawy Bożego Ciała mają odbywać się - zgodnie z tradycją - każdego dnia.

Jak wyglądają przygotowania do ślubu kościelnego?

W parafiach możliwa jest już praca z grupami duszpasterskimi. Katecheza przedmałżeńska oraz spotkania w poradniach dla narzeczonych wracają do normalnego trybu funkcjonowania, według ustalonego wcześniej harmonogramu.

Fot. Pexels

Śluby kościelne od czerwca 2020. Nowe przepisy dla narzeczon...

„Choć kolejne restrykcje są dość szybko znoszone, to nadal bardzo proszę o odpowiedzialne zachowanie w zgromadzeniach liturgicznych i w pracy duszpasterskiej, przypominając o obowiązku zasłaniania ust i nosa (z wyjątkiem celebransa), zachowywaniu higieny oraz aktualnie obowiązujących zasad w miejscach kultu. Nadal nie korzystamy z wody święconej” - poinformował arcybiskup.

Arcybiskup zachęca osoby duchowne i wiernych świeckich do spisania lub nagrania doświadczeń wiary w czasie pandemii. Świadectwa z życia wspólnot parafialnych należy zachować oraz można je przesłać do Kurii Metropolitalnej Gdańskiej.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki