Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Boże Ciało 2020. Czy odbędą się procesje? Są obostrzenia z powodu pandemii koronawirusa. Biskupi wydali wytyczne. Jaki limit osób?

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
Boże Ciało w Gdańsku w 2019 r.
Boże Ciało w Gdańsku w 2019 r. Przemysław Świderski
Biskupi wydali wytyczne dotyczące organizacji Bożego Ciała 2020. Najczęściej zalecają proboszczom, aby zorganizowali procesje wokół kościołów. Z powodu pandemii koronawirusa będzie to uroczystość inna niż zwykle, która w tym roku przypada 11.06.2020 r. Gdzie w pomorskich diecezjach odbędą się procesje i ile osób będzie mogło wziąć w nich udział? Sprawdzamy. Poznaj szczegółowe wytyczne.

Boże Ciało 2020. Jakie są zalecenia?

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź zezwala na organizowanie procesji Bożego Ciała w parafiach archidiecezji gdańskiej. W swoim dekrecie wskazuje, że nowe przepisy państwowe to umożliwiają. Zgodnie z nimi:

  • podczas zgromadzeń poza kościołami ich uczestnicy mają obowiązek zachowania odległości między sobą nie mniejszej niż 2 metry lub zakrywania ust i nosa, za wyjątkiem sprawujących kult religijny,
  • najnowsza regulacja mówi też, że nie obowiązuje limit 150 osób.

Boże Ciało 2020. Jakie są zalecenia dla Archidiecezji Gdańskiej?

Arcybiskup Sławoj Leszek Głodź, powołując się na nowe przepisy, jednocześnie prosi proboszczów, aby kierowali się roztropnością. Poleca im, aby wybrali jedną z przedstawionych przez siebie propozycji zorganizowania święta.

  • Procesja z Najświętszym Sakramentem na terenie przykościelnym do czterech ołtarzy.
    Arcybiskup zaleca zorganizowanie nawet kilku procesji.
  • Możliwe jest też przygotowanie procesji w kościele, do czterech ołtarzy bocznych.
  • Proboszczowie mogą też przygotować dziękczynne nabożeństwo eucharystyczne z wystawieniem Najświętszego Sakramentu po każdej mszy świętej, a na zakończenie dokonać błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.
  • Możliwa jest też inna forma – dłuższa adoracja Najświętszego Sakramentu dla indywidualnej modlitwy wiernych i z końcowym błogosławieństwem udzielanym na progu świątyni.
    Księża, którzy zdecydują się na tę propozycję, mają uwrażliwić wiernych na momenty ciszy i modlitwę w milczeniu.

Boże Ciało 2020. Gdzie i o której w Gdańsku odbywają się centralne uroczystości?

Centralne uroczystości Bożego Ciała w Gdańsku odbędą się w Bazylice Mariackiej. Po mszy świętej o godz. 10:00 odbędzie się procesja z Najświętszym Sakramentem do czterech ołtarzy bocznych.

Boże Ciało 2019. Procesja na ulicach Gdańska - 20 czerwca 2019

Boże Ciało 2019 na Pomorzu. Procesje w pomorskich miastach 2...

Boże Ciało 2020. Jak będzie wyglądało w diecezjach?

Diecezja pelplińska

Ksiądz Ireneusz Smagliński, rzecznik biskupa pelplińskiego, informuje, że w diecezji nie będzie procesji Bożego Ciała ulicami parafii ani stawiania czterech ołtarzy.

Ze względu na pandemię, biskup pelpliński Ryszard Kasyna zachęca do procesji po każdej mszy świętej wyłącznie wokół kościołów. Jeśli nie będzie to możliwe, to wewnątrz świątyni.

Diecezja elbląska

Biskup elbląski również przedstawił wytyczne dotyczące Bożego Ciała i on zachęca do przeprowadzenia procesji wokół kościołów.

– Wobec obowiązujących obecnie przepisów sanitarnych, organizacja uroczystości Bożego Ciała w tradycyjnej formie jest dziś niemożliwa.

– Dlatego w dniu uroczystości należy przyjąć porządek niedzielny nabożeństw. Tam, gdzie jest to technicznie możliwe, po każdej mszy świętej należy odprawić procesję eucharystyczną wokół kościoła. W trakcie procesji można śpiewać suplikacje.

– Błogosławieństwa końcowego proszę udzielić przed drzwiami świątyni. Nie budujemy czterech ołtarzy – czytamy we wskazaniach biskupa elbląskiego Jacka Jezierskiego, zamieszczonych na stronie diecezji.

Diecezja koszalińsko-kołobrzeska

Z kolei biskup diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Edward Dajczak podał, powołując się na konsultacje episkopatu z Ministerstwem Zdrowia, że można zorganizować parafialne procesje w zwyczajny sposób, poza przestrzenią kościelną, z zachowaniem przepisów sanitarnych, a także tych, które mówią o konsultowaniu tras z policją. A zatem, wszyscy uczestnicy procesji w parafiach diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej:

  • mają mieć zasłonięte usta i nos lub mają zachować dystans co najmniej 2 metrów od siebie,
  • w sytuacji, gdy księża nie zdążą przygotować procesji w zwyczajny sposób, mogą zorganizować procesję wokół kościoła
    (również przy zachowaniu wymogów bezpieczeństwa w postaci maseczek lub dystansu między uczestnikami),
  • Biskup zaleca też, aby po kolejnych mszach świętych umożliwić wiernym adorację Najświętszego Sakramentu i wspólnie z nimi uwielbić Jezusa Eucharystycznego.
Katowice, 1935. Kobiety w tradycyjnych śląskich strojach na procesji Bożego Ciała.

Boże Ciało. Procesja: zdjęcia sprzed lat. Jak kiedyś obchodz...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jaki olej do smażenia?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki