Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcesz oddać osocze dla pacjentów z COVID-19? Zadzwoń na infolinię! Copernicus oznacza ilość przeciwciał u ozdrowieńców

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Przemek Swiderski/Polskapresse
Specjaliści ze Szpitala św. Wojciecha włączyli się w proces kwalifikacji ozdrowieńców, którzy chcą oddać osocze dla pacjentów walczących z COVID-19. W gdańskiej placówce medycznej obecnie odbywa się analiza poziomu przeciwciał, a Copernicus uruchomił też specjalną infolinię.

Infolinia dla ozdrowieńców, którzy chcą oddać osocze

Z początkiem grudnia pod numerem tel. 58 727 01 30 ruszyła specjalna infolinia dla ozdrowieńców, dzięki której pacjenci mogą umawiać się na oddawanie osocza. Numer jest aktywny od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-17.30. Ozdrowieńcy mogą w ten sposób rejestrować się w celu kwalifikacji do oddania osocza.

– Aby usprawnić proces pobierania osocza spółka Copernicus stworzyła specjalną ankietę. Chodzi o to, aby osocze oddawały osoby, które nie mają chorób współistniejących i u których poziom przeciwciał jest odpowiednio wysoki. Ważne jest też, aby osocze pobrać w odpowiednim momencie – wyjaśnia Tadeusz Jędrzejczyk dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Proces kwalifikacji już postępuje w Szpitalu św. Wojciecha na Zaspie i opiera się na ocenie, czy osoby przechodzące COVID-19 wytworzyły i posiadają odpowiedni poziom przeciwciał. Pacjenci są umawiani w godz. 8-16 w odstępach co 10 min. Docelowo władze Copernicus chcą przebadać nawet 3 tys osób.

- Od 17 do 26 listopada do badań w celu oznaczenia ilości przeciwciał w osoczu w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku zostało zakwalifikowanych ok. 140 potencjalnych dawców. Spośród 81 przebadanych od 24 do 26 listopada osób ponad 80 proc. uzyskało miano przeciwciał IgG kwalifikujące ich do oddania osocza. Przypomnijmy, że po zaledwie dwóch dniach, od kiedy można było się zgłaszać, chętnych było 61 ozdrowieńców - informuje Michał Piotrowski, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego.

Po przejściu badania ozdrowieńcy otrzymują wskazania do stawienia w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, gdzie następuje kolejna część weryfikacji.

Gdzie można oddać osocze?

Obok RCKiK w Gdańsku ozdrowieńcy mogą zgłaszać się do oddziałów terenowych:

  • OT w Kościerzynie (rejestracja do oddania od pon. do sob. pod nr tel. 58 686 02 30 w godz. 7.15-12.30),
  • OT w Gdyni-Redłowie (rejestracja do oddania osocza od pon. do pt. pod nr tel. nr tel. 58 622 02 69 w godz.7.15-12.30),
  • OT w Kartuzach (rejestracja do oddania od pon. do pt. pod nr tel. tel. 58 681 11 44 w godz. 7. 00-11.30)
  • OT w Wejherowie (rejestracja do oddania osocza od pon. do pt. pod nr tel. 58 677 06 08 w godz. 7.00-10.30).

Natomiast w trzech oddziałach ozdrowieńcy mogą oddawać krew pełną (450 ml)

  • OT w Tczewie (pod nr. nr tel. tel. 58 562 33 41, tel. kom. 514 059 866),
  • OT w Starogardzie Gdańskim (pod nr tel. nr. tel. tel. 58 562 50 05, tel. kom. 514 061 025
  • OT w Kwidzynie (pod nr. tel. nr. tel. 55 279 41 35, tel. kom. 514 060 971)
Bakterie odporne na antybiotyki stanowią rosnące zagrożenie dla zdrowia publicznego na całym świecie, w tym również w Polsce. Brak wrażliwości na dostępne leki sprawia, że bakterie (ale także wirusy, grzyby i pasożyty) nie dają się zwalczać, a geny tej odporności przekazują między sobą. Powodem jest nadużywanie i nieprawidłowe stosowanie antybiotyków i innych środków antymikrobowych oraz ich nadmiar w żywności i środowisku.Antybiotykooporne bakterie przyczyniają się do groźnych i śmiertelnych powikłań chorób zakaźnych, w tym zapalenia płuc, opon mózgowych, serca mięśniowego oraz innych układów i narządów. Powodują też śmiercionośną infekcję krwi w postaci posocznicy, czyli sepsy. Sprawdź, jakie bakterii odporne na antybiotyki są najbardziej niebezpieczne dla zdrowia Polaków.

Te bakterie są antybiotykooporne. Uwaga! Oto 6 najbardziej z...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki