"Chcę tu pracować", czyli odkrywamy pomorski rynek pracy. Odcinek 6: Inżynier automatyk w Jabil Kwidzyn

Akcja specjalna Chcę tu pracować
W kolejnym odcinku „Chcę tu pracować” Szymon Szymański opowie o pracy inżyniera – automatyka. Jakie wymagania trzeba spełnić, by dostać tę pracę? Jak wygląda praca w firmie Jabil, no i ile można zarobić? Szymon Szymański wszystko to dla Was sprawdził!

- Dream big to chyba motto każdego mieszkańca USA. Nie jest więc chyba dla was szokiem fakt, że jednym z największych potentatów w branży EMS jest Amerykańska firma Jabil założona w Detroit w roku 1966. Firma zatrudnia ponad 120 tysięcy pracowników i posiada 90 obiektów w 23 krajach – mówi Szymon Szymański.

Jak dodaje, ciągły rozwój przemysłu jak i jego automatyzacja stwarza idealną sytuację na rynku pracy dla inżynierów automatyki. CUT Podstawą do ubiegania się o stanowisko inżyniera automatyki jest posiadanie wykształcenia wyższego w dziedzinie automatyki i robotyki lub pokrewnej. Ważne jest również doświadczenie w zakresie programowania robotów przemysłowych.

- Zwiększona presja konkurencyjna, która wymaga zwiększonej wydajności i jakości produkcji, czy rosnące rynki konsumenckie, to główne przyczyny dynamicznego rozwoju automatyki i robotyki. CUT Producenci zaawansowanych urządzeń elektrycznych codziennie starają się zwiększyć efektywność produkcji, na tym z kolei korzysta cała branża EMS, czyli produkcja kontraktowa elektroniki. W skrócie firmy tego typu zajmują się produkcją podzespołów zgodnie z wytycznymi klienta - wyjaśnia.

Człowiek czy maszyna?

Oczywiście jedno i drugie. To roboty ułatwiają nam pracę, jednak to człowiek nad wszystkim czuwa.

- W nowoczesnym przemyśle powtarzalne i precyzyjne czynności sprawniej wykonują specjalistyczne roboty, natomiast człowiek sprawuje funkcje kontrolne, programuje i monitoruje cały przebieg produkcji – tłumaczy Szymon Szymański.

Zawód inżyniera automatyka to już wyższa matematyka i wymaga ona wiele poświęcenia, doświadczenia i praktyki. Największy plus - szeroki wybór ofert pracy i całkiem dobre zarobki.

- Automatyzacja produkcji zwiększa zapotrzebowanie na dobrych inżynierów automatyków. Ścisłe umysły są w dzisiejszych czasach w cenie. Początkujący inżynier automatyki może liczyć na około 3500 złotych netto. Z czasem kwota ta może wzrosnąć do 4500 złotych netto, a najlepsi i najbardziej doświadczeni inżynierowie to już zarobki rzędu około 6000 złotych netto miesięcznie. Ponadto praca w firmie Jabil wiąże się z wieloma benefitami – dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki