Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcą zachować zwyczaj pustej nocy dla pokoleń

Marek Adamkowicz
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło wyniki naboru wniosków w ramach programu "Kultura ludowa i tradycyjna".

Wśród projektów, którym przyznano dofinansowanie z tego źródła znalazło się "Odtworzenie zwyczaju pustej nocy na Kaszubach i jego digitalizacja w celu utrwalenia dla przyszłych pokoleń". Konkretnie chodzi o kwotę 25 tys. zł, którą otrzyma Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie na uzupełnienie zgromadzonych na to przedsięwzięcie środków ze źródeł prywatnych.

- Zwyczaj pustej nocy, czyli stara chrześcijańska tradycja wspólnotowego żegnania zmarłego w noc poprzedzającą pogrzeb, jest bardzo mocno zakorzeniony w kulturze kaszubskiej - wyjaśnia Łukasz Grzędzicki, prezes ZKP. - To chwila szczególna, kiedy rodzina, ale i sąsiedzi zmarłego spotykają się na modlitwie i śpiewaniu okolicznościowych pieśni.

Łukasz Grzędzicki przyznaje, że wraz ze zmianami cywilizacyjnymi, powoli daje się zauważyć zanikanie dawnego zwyczaju, który właściwie przetrwał głównie na Kaszubach. Stąd pomysł, żeby wiedzę o nim przekazać tym, którzy przyjdą po nas...- Mamy nadzieję, że dzięki podjętej przez zrzeszenie akcji zwyczaj pustej nocy przetrwa choćby w ograniczonej formie - mówi Łukasz Grzędzicki. - Na szczególną ochronę zasługują śpiewane przy tej okazji pieśni, z których wiele ma co najmniej osiemnastowieczną metrykę. Ich wybór zaprezentujemy w śpiewniku, który zostanie wydany w ramach projektu i trafi do ludzi. Obecnie będące w użytku śpiewniki maja na ogół po ponad sto lat. W planach jest też profesjonalne opracowanie i naganie pieśni przez chór męski. Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie współpracować będzie przy realizacji projektu z ks. prof. Janem Perszonem. To wybitny znawca zwyczajów pogrzebowych na Kaszubach, a zarazem autor wydanej w 1999 r. książki na ten temat, pt. "Na brzegu życia i śmierci" (była to praca habilitacyjna ks. Perszona).

Niezależnie od prac nad przedsięwzięciem poświęconym pustej nocy, ZKP będzie realizowało jeszcze jeden projekt w ramach programu "Kultura ludowa i tradycyjna". Nosi on tytuł "Ginące rzemiosło - ocalić od zapomnienia". Jego efektem ma być album dokumentujący zanikające już profesje oraz przejawy życia codziennego, takie chociażby jak domowy wypiek chleba. Niewykluczone, że powstanie również powiązana tematycznie z albumem wystawa oraz film dokumentalny. Na to przedsięwzięcie MKiDN przeznaczyło 30 tys. zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki