Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Techniki Okętowej pozostaje w rękach Skarbu Państwa

JKL
W ramach CTO funkcjonuje komórka inżynierii medycznej, która zajmuje się m.in. produkcją pompy wspomagającej pracę serca
W ramach CTO funkcjonuje komórka inżynierii medycznej, która zajmuje się m.in. produkcją pompy wspomagającej pracę serca Karolina Misztal
Centrum Techniki Okrętowej to jedna z najnowocześniejszych i najbardziej innowacyjnych firm w kraju. Skarb Państwa, właściciel CTO, próbował je sprzedać prywatnym inwestorom. Ostatecznie jednak odstąpił od pomysłu. Problemem dla inwestorów jest Zieleniak.

Minister Skarbu Państwa informuje, iż podjął decyzję o odstąpieniu od negocjacji i zamknięciu bez rozstrzygnięcia dotychczasowej procedury zbycia akcji Centrum Techniki Okrętowej SA z siedzibą w Gdańsku - głosi komunikat resortu.
Chętne na przejęcie 85 proc. akcji spółki były cztery podmioty. Do negocjacji warunków zakupu firmy zgłosiły się gdańska spółka N50, spółka Carbo, Centrum Nowoczesnych Technologii SA oraz Central Fund of Immovables. Minister nie przyjął jednak zaproponowanych przez nie warunków nabycia CTO.

Centrum Techniki Okrętowej, oprócz ośrodka badawczego, jest także właścicielem charakterystycznego dla panoramy Gdańska Zieleniaka. Ten obiekt właśnie, choć położony w bardzo atrakcyjnej lokalizacji w centrum, jest największym problemem dla potencjalnych inwestorów.

- Bardzo ciekawe kompetencje CTO, w postaci nowoczesnych laboratoriów, są obciążone wycenami środków trwałych spółki, czyli kosztami ewentualnego remontu lub zburzenia gdańskiego Zieleniaka. Biorąc pod uwagę jego stan techniczny, operacja ta byłaby niezbędna i niezwykle kosztowna dla tego, kto się na nią zdecyduje. Łączenie sprzedaży nieruchomości nadającej się do generalnego remontu lub wyburzenia ze sprzedażą nowoczesnego kompleksu laboratoriów środowiskowych to błąd ze strony Skarbu Państwa - tłumaczy Marcin Kapuściński, prezes Oliwskiej Grupy Kapitałowej, doradcy jednego z podmiotów zainteresowanych zakupem CTO.

Próby sprzedaży Zieleniaka podejmowane były w przeszłości już kilkakrotnie i zawsze się kończyły niepowodzeniem. Biurowiec znajduje się na bardzo atrakcyjnej działce - w samym sercu Gdańska. Jednak nadaje się do generalnego remontu, a dookoła brakuje miejsc parkingowych. Nieruchomość jest dla inwestorów mało atrakcyjna, a inwestor nie powinien się spodziewać pokrycia kosztów jej utrzymania z dochodu generowanego przez badawczą część majątku.

- Należałoby transakcję sprzedaży części naukowo-badawczej CTO oddzielić od próby zbycia Zieleniaka. Inaczej szanse na finalizację procesu prywatyzacyjnego w najbliższym czasie są niskie - podsumowuje Marcin Kapuściński.

Nie wiadomo, czy resort skarbu zmieni warunki prywatyzacji CTO i podejmie kolejną próbę sprzedaży firmy.

Centrum Techniki Okrętowej SA jest nowoczesnym ośrodkiem badawczym i projektowym, cenionym w wielu krajach na świecie. Spółka świadczy usługi i sprzedaje wyroby klientom z różnych sektorów przemysłów morskich i lądowych. Zatrudnia doświadczoną kadrę projektantów statków i wyposażenia okrętowego oraz specjalistów od hydromechaniki, mechaniki konstrukcji, akustyki, materiałoznawstwa i palności, a także wykwalifikowanych techników obsługujących nowoczesne urządzenia i aparaturę badawczą.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki