Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bytów: Austriacki sąd pozbawił Wojciecha Pomorskiego praw rodzicielskich

Marcin Pacyno
Wojciech Pomorski przegrał batalię o prawa rodzicielskie
Wojciech Pomorski przegrał batalię o prawa rodzicielskie Marcin Pacyno
Austriacki sąd pozbawił praw rodzicielskich Wojciecha Pomorskiego z Bytowa. Mężczyzna od ośmiu lat walczył o prawo do widzenia dwóch córek, które po rozwodzie odebrała mu żona Niemka. Kobieta uciekła do Austrii. Pomorski twierdzi, że wyrok zapadł bez jego wiedzy. Składa więc skargę do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

- Byłem w szoku, gdy zadzwonili do mnie znajomi z Austrii i poinformowali, że 20 stycznia w gazecie "Die Presse" ukazał się artykuł opisujący moją sprawę. Napisano w nim wprost, że już nie mam praw rodzicielskich. Wyrok zapadł na początku roku, ale o tym nie poinformował mnie nawet mój austriacki adwokat z urzędu. Stwierdził jedynie, że nie miał do mnie kontaktu - opowiada Pomorski.

Zapewnia jednocześnie, że artykuł "Kein Zwang zu ausländischem Kulturunterricht", czyli "Nie ma przymusu nauki obcej kultury", jest kłamliwy. - Nigdy wcześniej nie byłem pozbawiony praw rodzicielskich, co sugeruje autor tego artykułu - mówi Pomorski.

Mieszkańca Bytowa praw rodzicielskich pozbawił sąd ostatniej instancji. Pomorskiemu zostało już tylko złożenie wniosku o kasację wyroku przed Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu. Bytowianin chce skorzystać z tej szansy.

- Może to i dobrze, że taki wyrok zapadł, bo po latach batalii o prawo do kontaktu z dziećmi w moim ojczystym języku, o możliwość pielęgnowania polskiej historii i kultury, może w końcu rozpocznie się proces obnażający działalność niemieckiego czy austriackiego Jugendamtu [urzędu ds. dzieci i młodzieży - dop. red.] - komentuje Pomorski.

Problemy Wojciecha Pomorskiego rozpoczęły się w lipcu 2003 roku. Po rozstaniu z żoną Niemką stracił kontakt z dziećmi (kobieta zabrała je ze sobą). Przez kolejne lata walczył o możliwość widzeń z córkami. Gdy wniósł o prowadzenie z nimi rozmów w języku polskim, stracił prawo do widzeń. W ciągu ośmiu lat rozmawiał z nimi trzy razy - raz w 2005 roku, dwa razy w 2006 i kilka godzin w ubiegłym roku.

Walczący o córki ojciec założył Stowarzyszenie Przeciw Dyskryminacji Dzieci w Niemczech, które skupia rodziców w podobnej sytuacji. Teraz przygotowuje dokumenty, które złoży w Trybunale Praw Człowieka. Termin zgłoszenia sprawy mija w czerwcu. - Będę walczył przez kolejne lata - zapowiada Pomorski.

CZYTAJ WIĘCEJ
Wojciech Pomorski od 5 lat walczy o dzieci
Jugendamt pod lupą
Wojciech Pomorski z Bytowa nie poddał się w walce o córki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki