W sprawie dotyczącej wspomnianej inwestycji zarzuty przedstawiono burmistrzowi Krynicy Morskiej oraz jednemu z pracowników Urzędu Miejskiego. W ubiegłym roku malborska prokuratura rejonowa rozpoczęła śledztwo ws. przekroczenia uprawnień przez burmistrza.
Ogłoszenie wyroku miało nastąpić w poniedziałek 26 lipca w Sądzie Rejonowym w Malborku. Ze względu na konieczność kontynuowania postępowania, wraz z rozważeniem możliwości zmiany kwalifikacji prawnej czynności zarzucanych oskarżonym, na podstawie art. 409 Kodeksu postępowania karnego odroczono rozpoznanie sprawy do 16 września bieżącego roku.
Dochodzenie dotyczy przekroczenia przez burmistrza uprawnień podczas realizacji inwestycji pod nazwą „Budowa Centrum Sportowo-Rekreacyjnego przy ulicy Rybackiej w Krynicy Morskiej”. Prace związane z jego budową rozpoczęły się jesienią 2017 roku. Otwarcie obiektu miało miejsce w październiku 2018 roku. Jest to największy tego typu obiekt na Mierzei Wiślanej; zajmuje on powierzchnię prawie 22 tysięcy metrów kwadratowych. Koszt inwestycji wyniósł ponad 3,6 mln złotych.
We wrześniu 2020 roku prokuratura przedstawiła burmistrzowi pięć zarzutów. Dwa z nich dotyczą przekroczenia uprawnień i podrobienia dokumentów w zakresie rzeczywistej daty ich sporządzenia. Pierwszy z dokumentów to aneks do umowy o realizację wyżej wskazanej inwestycji, drugi jest odpowiedzią na zgłoszenie gotowości do odbioru objętych umową robót budowlanych.
Zdaniem prokuratury miało również dojść do nakłaniania do popełnienia przestępstwa. Burmistrz miał namawiać wykonawcę inwestycji przy ulicy Rybackiej do podrobienia wyżej wskazanych dokumentów. Dotyczą tego kolejne dwa zarzuty. Piąty zarzut dotyczy niedopełnienia obowiązków w zakresie należytej weryfikacji prac wynikających z umowy i podpisanie protokołu zdawczo-odbiorczego końcowego odbioru robót, pomimo że nie wszystkie objęte umową roboty zostały wykonane.
Burmistrz Krynicy Morskiej złożył we wrześniu ub. roku wyjaśnienia i nie przyznał się do winy. Nie pojawił się również 26 lipca w sądzie na ogłoszeniu wyroku. Według polskiego prawa za zarzucone przestępstwo grozi kara pozbawiania wolności do 5 lat.
Tak w 1949 r. wypoczywali na obozie w Krynicy Morskiej harce...
Czy technologie niszczą psychikę dzieci?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?