Pod koniec lipca 2020 roku Polski Instytut Ekonomiczny opublikował raport, w którym możemy zapoznać się z najzamożniejszymi gminami w Polsce. Jakie gminy znalazły się w raporcie? Sprawdź niżej!
Miasta osiągają większe dochody niż wsie
Z informacji udostępnionych przez PIE wynika, że jedną z najważniejszych różnic pomiędzy miastami a wsiami w Polsce jest poziom zamożności mierzony dochodami budżetów jednostek samorządu terytorialnego.
Dane za 2019 roku potwierdzają te informacje, bowiem miasta osiągają średnio wyższe dochody ogółem na mieszkańca, a różnica jest szczególnie istotna w przypadku dochodów własnych.
Za większość tej różnicy odpowiada udział w podatku od osób fizycznych, który przypada gminom
- wskazano w raporcie PIE.
Raport PIE. Najbogatsze gminy w Polsce
Z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że 12 z 20 najzamożniejszych polskich gmin to obszary wiejskie. Często są nazywane polskimi emiratami, czyli miejscowościami ulokowanymi w atrakcyjnej lokalizacji lub w pobliżu kopalni. Za przykład może tu posłużyć Kleszczów czy Rząśnia, które wiele zyskują dzięki lokalizacji na ich obszarze Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów i elektrowni.
Kolejnym typem zamożnych rejonów są kuroryty turystyczne i uzdrowiska. Należy tutaj wymienić m.in. Krynicę Morską, Rewal, Postomino czy Karpacz. Co roku miejsca te odwiedzają tysiące turystów.
Ostatnią grupę bogatych gmin wiejskich stanowią te, które korzystają z efektów aglomeracyjnych. Innymi słowy - te, które ulokowane są w pobliżu metropolii. Przykładem może być tutaj podwarszawski Nadarzyn czy Tarnowo Podgórne koło Poznania.
W pierwszej dziesiątce najbogatszych gmin według raportu PIE znajdują się:
- Kleszczów
- Krynica Morska
- Rewal
- Rząśnia
- Kobierzyce
- Mielno
- Sopot
- Postomino
- Ustronie Morskie
- Jerzmanowa
Warto wspomnieć, że Warszawa znalazła się dopiero na 12. miejscu.
Krynica Morska i Sopot w pierwszej dziesiątce najbogatszych gmin
W raporcie PIE w pierwszej dziesiątce najzamożniejszych gmin znalazły się miejscowości z województwa pomorskiego. Mowa m.in. o Krynicy Morskiej i Sopocie, które to od lat utrzymują sie na wysokich miejscach w rankingach pod względem bogactwa gmin. Krynica Morska znalazła się na 2. miejscu w najnowszym raporcie PIE. To właśnie tam na jednego mieszkańca przypada ponad 20 tys. zł. Na 7. miejscu znalazł się Sopot z kwotą nieco ponad 10 tys. zł per capita.
Dla porównania zamieszczamy infografikę ilustrującą dochody budżetów w poszczególnych samorządach:

Zamożność gmin
Zamożność gmin nie wynika z rolnictwa. Wpływ na nią mają efekty lokalizacyjne, czyli np. położenie przy złożach kopalnych, na terenach atrakcyjnych turystycznie czy w sąsiedztwie dużych miast. Zamożność znajduje przełożenie w jakości usług dla mieszkańców. Gminy mogą dofinansowywać rozbudowaną opiekę zdrowotną poprzez organizowanie bezpłatnych badań profilaktycznych czy darmową opiekę stomatologiczną w szkołach, a także usługi rekreacyjne. Mogą sobie także pozwolić na inicjowanie innych działań bonusowych, jak np. dopłaty do wypoczynku wakacyjnego dzieci.
Duże zagrożenie ubóstwem na wsi
Instytut w swoim raporcie zaznaczył, że procentowy odsetek mieszkańców zagrożonych ubóstwem na obszarach wiejskich w Polsce nadal jest wysoki na tle pozostałych gospodarek UE.
Z danych Eurostatu wynika, że w latach 2015-2019 liczba osób zagrożonych ubóstwem w Polsce uległa zmniejszeniu z 6,6 mln do 5,4 mln osób. Dużą poprawę zaobserwowano wśród małych miast i obszarów wiejskich.

Więcej informacji na temat raportu PIE znajdziesz tutaj.
ZOBACZ TAKŻE: Najbogatsze i najbiedniejsze samorządy na Pomorzu. Ministerstwo Finansów opublikowało dane [POWIATY]
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?