Wyszukiwarka wyborcza

Wybory Parlamentarne

Sprawdź, gdzie możesz zagłosować

Do wyborów pozostało

  • 01dzień
  • 02godz.
  • 21min.
Odwiedź serwis wyborczy 

Budowa kolejnej linii tramwajowej na południu Gdańska - Nowej Warszawskiej. Magistrat dopina formalności

MP
Południowe dzielnice Gdańska ciągle się rozbudowują. Dlatego w tych dzielnicach powstają nowe przedszkola, szkoły oraz drogi. Od pół roku trwają prace przy budowie linii tramwajowej w ulicy Nowa Bulońska Północna. Teraz czas na Nową Warszawską - zapowiada prezydent Gdańska. Dokumentacja inwestycji została przesłana do Centrum Unijnych Projektów Transportowych, które zdecyduje o jej ewentualnym dofinansowaniu środkami z Brukseli. Po otrzymaniu pozytywnej opinii, władze Gdańska mają niezwłocznie rozpocząć procedurę przetargową na wykonanie linii.

- Południowe dzielnice Gdańska ciągle się rozbudowują. Dlatego w tych dzielnicach budujemy nowe przedszkola, szkołę oraz drogi. Od pół roku trwają prace przy budowie linii tramwajowej w ulicy Nowa Bulońska Północna. Teraz czas na Nową Warszawską. Inwestycja ta powstanie przy wsparciu funduszy unijnych dlatego rozpoczynamy przy niej prace od wysłania dokumentacji przetargowej do Centrum Unijnych Projektów Transportowych – mówi prezydent Paweł Adamowicz.

Licząca ok. 2 km trasa Nowa Warszawska biec będzie od budowanej obecnie linii tramwajowej na Nowej Bulońskiej Północnej do al. Havla. Tramwaj będzie poruszał się na południe od obecnej ul. Warszawskiej. Nowa trasa włączy się do al. Havla na wysokości istniejącego skrzyżowania z ul. Łódzką. Przystanki dla pasażerów zlokalizowane będą w pobliżu skrzyżowania z planowaną ul. Unruga, ulicą Piotrkowską i al. Havla. Oprócz torowiska w ramach inwestycji powstanie także ścieżka rowerowa.

CZYTAJ TAKŻE:Umowa na budowę ulicy Nowej Bulońskiej Północnej podpisana. Auta i tramwaje pojadą nią za niecałe dwa lata

Zakres inwestycji obejmuje także przebudowę fragmentu torowiska i układu drogowego na al. Havla, tak aby można było „wpiąć” nową linię. Skrzyżowanie z ul. Łódzką zaprojektowano jako trójwlotowe, a odcinek ul. Nowej Warszawskiej między skrzyżowaniem z al. Havla jako drogę dwujezdniową. Ponadto projekt przewiduje przebudowę liczącego ok. 200 metrów odcinka ul. Piotrkowskiej, tak aby dostosować ją do nowego układu drogowego.

Według założeń władz Gdańska sama budowa Nowej Warszawskiej ma potrwać 22 miesiące.

Tramwajowe plany władz Gdańska na 2018 rok

Kierowcy mogą już jeździć bez OC i dowodu rejestracyjnego.

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone ze względu na ciszę wyborczą i zostanie włączone po jej zakończeniu.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie