Brave Kids w Trójmieście. Odważne dzieci z zagranicy wystąpiły pod "Niebem Polskim" w Gimnazjum Polskim w Gdańsku [zdjęcia]

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Zaktualizowano 
Pokazy Brave Kids w Gimnazjum Polskim, poniedziałek, 15 lipca 2019 r. Przemysław Świderski
Uczestnicy projektu Brave Kids w Trójmieście zawitali w weekend 13-14 lipca 2019 r. Pierwsze otwarte dla mieszkańców spotkanie z Dzielnymi Dzieciakami zaplanowano na poniedziałek 15 lipca. Młodzi artyści wystąpili w Gimnazjum Polskim, przy ul. Augustyńskiego 1, o godz. 17. Ci którzy nie mogli dotrzeć na poniedziałkowe pokazy, okazję do obejrzenia ich talentu będą mieli podczas wielkiego finału, który odbędzie się 26 lipca w Centrum Św. Jana.

34 odważnych artystów z różnych zakątków świata przyjechało w weekend do Trójmiasta w ramach pierwszej lokalnej edycji Brave Kids. W sobotę (13.07.2019) o świcie jako pierwszy zameldował się zespół tańca ludowego Seltinis. Późnym popołudniem dojechały hinduskie tancerki z Mumbaju oraz grupa Tahmineh z Iranu. Po godzinie 20.00 na parkingu Ergo Areny rodziny goszczące przywitały grupę teatralną z Salwadoru.

- Niesamowicie cieszymy się, że Trójmiasto będzie mogło po raz pierwszy gościć uczestników projektu - mówi Aleksandra Mońko, koordynatorka Brave Kids w Gdańsku. - Artyści mają od 10 o 15 lat i dla nich udział w tym projekcie jest szansą na oderwanie się od trudnej codzienności.

W 10 letniej historii przedsięwzięcia projekt Brave Kids jest w Gdańsku organizowany po raz pierwszy. Honorowym patronatem objęła go prezydent miasta Gdańsk Aleksandra Dulkiewicz.

- Chcemy przez te dwa tygodnie stworzyć dom dla tych dzieci i dać od siebie coś dobrego, pokazać świat z lepszej strony - mówi Lila Bitson, mieszkanka Trójmiasta, która pod swoim dachem gości Angel i Gangę z Indii. - Poza tym nasze dzieci też będą miały możliwość wzięcia udziału w projekcie, zawarcia nowych przyjaźni, nabrania odwagi, tolerancji, otwartości. Myślę, że to będzie niezwykłe doświadczenie dla całej naszej rodziny.

- Wczoraj prawie cały dzień byliśmy w oliwskim zoo, a wieczorem poszliśmy na pobliski plac zabaw - relacjonuje pierwszy dzień małych hindusek. - Dziewczynki są niezwykle mile i uśmiechnięte. Nie ma między nami bariery językowej, bo w stopniu komunikatywnym mówią w języku angielskim.

Kiedy do końca się nie rozumiemy, używamy najbardziej uniwersalnego języka, języka ciała. Dziewczyny są już chyba prawie miesiąc w Polsce, więc zdążyły już poznać podstawowe zwroty po polsku.

Trójmiasto jest ostatnim miejscem, które odważne dzieci i młodzież odwiedzają w tym roku. Do tej pory podczas dziesiątego, jubileuszowego spotkania ponad 100 uczestników odwiedziło Wrocław, Rzeszów, Leszno, Wałbrzych i Radziejowice. Głównym organizatorem i pomysłodawcą Brave Kids jest Stowarzyszenie Kultury Teatralnej Pieśń Kozła z Wrocławia. Edycje odbywające się w każdym z miast organizowane są w partnerstwie z lokalnymi organizacjami pozarządowymi i instytucjami kultury.

Zobacz młodych artystów w akcji

Pierwsze otwarte dla mieszkańców spotkanie z uczestnikami Brave Kids zaplanowano na poniedziałek 15 lipca.
Młodzi artyści wystąpili w Gimnazjum Polskim, przy ul. Augustyńskiego 1, o godz. 17.00. Każda z grup przygotowała 10-minutowe występy.

Brave Kids w Trójmieście. Odważne dzieci z zagranicy wystąpi...

  • W sobotę, 20 lipca, na gdyńskim skwerze przy ul. Widnej odbędzie się piknik z uczestnikami Brave Kids, rodzinami goszczącymi i organizatorami projektu. Będzie to świetna okazja do rozmów z odważnymi artystami, którzy do Trójmiasta zajechali z tych bliskich, ale również bardzo odległych zakątków świata. Chętni będą mogli nauczyć się podstaw sztuki kuglarskiej.
    Start: godz. 11.00.
  • Na piątek, 26 lipca, zaplanowano finał projektu. Na zakończenie swojej dwutygodniowej wizyty w mieście, młodzi artyści przygotują dla mieszkańców finałowy spektakl w gdańskim Centrum Św. Jana. Będzie to barwne, międzykulturowe przedsięwzięcie, które odbędzie się w ramach festiwalu "Okno na świat".
    Bilety na wydarzenie kosztują 20-30 zł.

Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie