Bogusław Nieznalski nie żyje

  Bogusław Nieznalski nie żyje

  Henryk Tronowicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  30 grudnia 2014 roku po ciężkiej chorobie odszedł Bogusław Nieznalski, gdański artysta fotografik. Urodził się w 1948 roku w Sopocie.
  Bogusław Nieznalski nie żyje
  Po ukończeniu gdańskiego Technikum Mechanicznego (1968) studiował na Politechnice Gdańskiej. Następnie przez blisko 20 lat związany był z uczelnią jako pracownik naukowo-techniczny. Pracował także w Instytucie Maszyn Przepływowych PAN.
  W latach 1981-1988 Nieznalski był prezesem Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego. Będąc członkiem Międzynarodowej Federacji Artystów Fotografików, z siedzibą w Szwajcarii, w 1987 roku otrzymał honorowy tytuł Artista Fédération Internationale de Art Photographique (AFIAP).

  16 sierpnia 1980 roku przyłączył się do robotników strajkujących w Stoczni Gdańskiej. Jest autorem obszernej dokumentacji fotograficznej wydarzeń związanych z działalnością NSZZ Solidarność oraz z życiem społeczno-politycznym w Polsce. 13 marca 1983 roku został aresztowany w czasie manifestacji pod pomnikiem Poległych Stoczniowców. W czasie robienia zdjęć demonstracji 1 maja 1989 roku został pobity przez ZOMO.

  Zdjęcia wykonane przez Nieznalskiego znajdują się w zbiorach m.in. Centre Georges Pompidou w Paryżu, Biblioteki Watykańskiej, Biblioteki Gdańskiej PAN, Krajowej Komisji NSZZ Solidarność oraz Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Swoje prace prezentował na ponad 200 wystawach w kraju i za granicą; były to m.in. "Drogi do wolności" w Gdańsku (2000), "Fenomen Solidarności" w Wilson Center w Waszyngtonie (2011), "W przededniu wielkiej zmiany"w centrum Gdańska (2013).
  W latach 1991-1995 był fotoreporterem "Dziennika Bałtyckiego".

  Małomówny, zawsze pogodny, był kolegą, na którego można było liczyć.

  Zachowujemy Bogusia we wdzięcznej pamięci.

  Treści, za które warto zapłacić!
  REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


  Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo