Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne posiłki trafią do najbardziej potrzebujących. Ruszył nowy rządowy program „Posiłek w szkole i w domu”

Ewa Andruszkiewicz
Ewa Andruszkiewicz
Z dniem 1 stycznia 2019 r. program „Pomoc państwa w zakresie dożywiania” został zastąpiony nowym, pod hasłem „Posiłek w szkole i w domu”. To m.in. gorący posiłek dla uczniów w szkolnych stołówkach
Z dniem 1 stycznia 2019 r. program „Pomoc państwa w zakresie dożywiania” został zastąpiony nowym, pod hasłem „Posiłek w szkole i w domu”. To m.in. gorący posiłek dla uczniów w szkolnych stołówkach 123rf
Pół miliarda złotych tylko w tym roku i blisko 3 mld zł w ciągu następnych trzech lat przeznaczy rząd na realizację nowego programu pomocowego „Posiłek w szkole i w domu”. Część tych środków trafi także do pomorskich gmin. Dzięki nim pomoc uzyskają najbardziej potrzebujący.

- Corocznie, na etapie projektu ustawy budżetowej na dany rok, Wydział Polityki Społecznej Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku zbiera z gmin zapotrzebowanie na środki finansowe na realizację programu „Pomoc państwa w zakresie dożywiania”. Następnie dokonywana jest analiza zgłoszonych potrzeb w stosunku do kwoty zapisanej w projekcie ustawy budżetowej. W projekcie ustawy budżetowej na 2019 rok dla województwa pomorskiego ministerstwo przyznało środki finansowe w wysokości 21 441 000 zł. Umowy na realizację programu zawierane są z samorządami w styczniu każdego roku - informują przedstawiciele biura prasowego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku.

Z dniem 1 stycznia 2019 r. program „Pomoc państwa w zakresie dożywiania” został zastąpiony nowym, pod hasłem „Posiłek w szkole i w domu”.

- To m.in. gorący posiłek dla uczniów w szkolnych stołówkach. Dzięki programowi zwiększy się kontrola nad jakością produktów oraz procesem przygotowywania posiłków. Możliwa będzie poprawa standardu już funkcjonujących stołówek, ale także wyposażenie nowych miejsc - wyjaśniają przedstawiciele Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. - Program dofinansuje również posiłki dowożone osobom dorosłym, np. niewychodzącym z domu ze względu na podeszły wiek czy niepełnosprawność, które same nie są w stanie ich przygotować. Nowością w programie jest to, że wojewoda może zwiększyć proponowaną kwotę dotacji do 5 proc. Dotyczy to tych, którzy realizują dożywianie w bezpośrednio prowadzonych przez siebie stołówkach. Wojewoda będzie mógł także wyrazić zgodę na zwiększenie dotacji do 5 proc. z przeznaczeniem na dowóz posiłków w gminie, w szczególności dla osób starszych, niepełnosprawnych.

Nowością w programie jest to, że wojewoda może zwiększyć proponowaną kwotę dotacji do 5 proc. Dotyczy to tych, którzy realizują dożywianie w bezpośrednio prowadzonych przez siebie stołówkach. Wojewoda będzie mógł także wyrazić zgodę na zwiększenie dotacji do 5 proc. z przeznaczeniem na dowóz posiłków w gminie, w szczególności dla osób starszych, niepełnosprawnych.

Jak informuje nas Urząd Wojewódzki w Gdańsku, zmiana rządowego programu z „Pomocy państwa w zakresie dożywiania” na „Posiłek w szkole i w domu” nie wpłynęła na liczbę pomorskich gmin, przystępujących do jego realizacji.

- W programie corocznie udział biorą 123 gminy na terenie województwa pomorskiego. Wszystkie otrzymują dofinansowanie w kwotach, jakie ostatecznie zgłoszą – kilkukrotnie w ciągu roku Wydział Polityki Społecznej Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego zbiera informacje dotyczące tzw. „przewidywanego wykonania” na dany rok budżetowy - mówią przedstawiciele biura prasowego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki