Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Będzie się działo" w Trójmieście. Przegląd najciekawszych wydarzeń kulturalnych w tym tygodniu w Gdańsku, Gdyni, Sopocie [14-21.09.2019]

opr. szal
To będzie tydzień bogaty w koncerty, wykłady i oczywiście festiwal
To będzie tydzień bogaty w koncerty, wykłady i oczywiście festiwal Fot. pixabay
Filmy, spotkania, koncerty, wykłady - nie brakuje wydarzeń i podczas najbliższego weekendu, i w nadchodzącym po nim tygodniu. Wśród nich nich największym jest 44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, który rozpoczyna się 16 września. Przeczytaj nasz przegląd i wybierz propozycję dla siebie! "Będzie się działo" specjalnie dla Was co tydzień w naszym serwisie!

Święto kina w Gdyni

W Gdyni fanów polskiego kina od poniedziałku przez tydzień ogarnie masowe filmowe szaleństwo. Kinomani w ośmiu różnych obiektach uganiać się będą za dziełami w dwóch konkursach, w Panoramie Kina Polskiego, sekcji Polonica i w paru innych przeglądach. 44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych rozpoczyna się w poniedziałek (16 września) i potrwa do soboty.
W Konkursie Głównym tym razem wystartuje aż 19 filmów.

44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W tym roku spodziewać należy się obecności m.in. Krystyny Jandy, Agaty Buzek, Marty Żmudy-Trzebiatowskiej, Borysa Szyca, Sebastiana Fabijańskiego, Marcina Dorocińskiego, Piotra Fronczewskiego czy Dawida Ogrodnika

44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Gdzie kupi...

Więcej o festiwalu, biletach, a także informacje, jakie gwiazdy przyjadą do Gdyni, znajdziecie tutaj.

Luxtorpeda na Westerplatte

14 września odbędzie się koncert pod hasłem „Każdy ma swoje Westerplatte”. Gwiazdą wieczoru będzie Luxtorpeda.
„Każdy ma swoje Westerplatte” to zaproszenie do uczestnictwa w zbiorowym pamiętaniu o bohaterach września 1939 r. Spotkania tego dnia odbędą się w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku oraz na Westerplatte. O 12.00 rozpocznie się spotkanie „Strażnicy Pamięci”, podczas którego uczestnicy będą mogli wysłuchać relacji kombatantów oraz porozmawiać z nimi o ich doświadczeniach. Po zakończeniu zostaną złożone kwiaty pod Pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku. Udział w spotkaniu jest otwarty i bezpłatny.

Z kolei pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża o 17.00 wystąpią: Arka Noego, Pięć Dwa Dębiec, Przybył Megafon, Wild Pig Band i jako gwiazda wieczoru Luxtorpeda. Udział w koncercie jest bezpłatny, ale należy zarejestrować się na stronie organizatora - Fundacji Sprzymierzeni z GROM. Udział w bezpłatnym koncercie umożliwi dodatkowa komunikacja miejska.

Szczegóły programu imprezy i dojazdu na Westerplatte

Sopot. Poznaj Marię Moczydłowską

Muzeum Sopotu w ramach projektu „Sopocianie” przypomni postać sopocianki Marii Moczydłowskiej: nauczycielki, feministki, działaczki społecznej, posłanki.

Wydarzenia odbywają się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa i zaczynają się 14 września o 12.00 od uroczystego odsłonięcia tablicy pamiątkowej w miejscu zamieszkania Marii Moczydłowskiej przy ulicy Andersa 28 w Sopocie.Tego samego dnia o 16.00 organizatorzy zapraszają do Muzeum Sopotu na pokaz filmu „Siłaczki” w reżyserii Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego, fabularyzowanego dokumentu o pierwszych polskich sufrażystkach, które walczyły o prawa kobiet na przełomie XIX i XX wieku.

W niedzielę, 15 września o 12.00 w Muzeum Sopotu odbędzie się na wykład historyczny prowadzony przez Jagodę Załeską-Kaczko przypominający życiorys działaczki wzbogacony o jej powojenny pobyt i działalność w Sopocie. O 14.00 natomiast będzie można wziąć udział w warsztatach rodzinnych w technice szablonu „O co dzisiaj walczę” prowadzone przez Iwona Zając.
Muzeum Sopotu, ul. Poniatowskiego 8, Sopot, Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Wykłady w Nowej Synagodze

Zainteresowani kulturą, literaturą, filozofią i sztuką żydowską mogą uczestniczyć w uroczystym rozpoczęciu roku akademickiego 2019/2020 w Uniwersytecie Otwartym BEJT MEIR (15.09,12.00, Gdańsk-Wrzeszcz, Nowa Synagoga, ul. Partyzantów 7, wstęp wolny).

Tematy wykładów w najbliższą niedzielę, 15 września:

  • 12.00 TIKUN OLAM - program radykalnej dekonstrukcji w myśli Izaaka Lurii;
  • 13.10 TRANSGENDER w literaturze mistycznej XVII w. PŁEĆ DUSZY;
  • 14.20 SZAAREJ CIJON - kabalistyczny modlitewnik rabina Natana Hannowera.

W Blues Club zaśpiewa Ragnar Ólafsson z Islandii

16 września w Blues Club zaśpiewa Ragnar Ólafsson z Islandii.
Ragnar Ólafsson to wszechstronny muzyk, multiinstrumentalista i kompozytor z Islandii. Jest członkiem-założycielem kilku zespołów, z którymi wydał kilkanaście albumów. Grał w tych kapelach bardzo różnorodne gatunki - od jazzu, przez muzykę operową, ludową, pop, rock aż po metal. Najbardziej znaną z jego grup jest Árstíðir, z którymi wydał cztery albumy studyjne (dwa dotarły do szczytu listy najpopularniejszych płyt na Islandii) i koncertował w ponad 30 krajach. Artysta napisał też muzykę do kilku filmów.
16.09, 19.30, Blues Club Gdynia, Portowa 9, bilety: 20-30 zł

Filozofia w IKM

19 września odbędzie się wykład z cyklu Filozofia w IKM. Poprowadzi go Robert Dolewski.
Coraz częściej mówi się o tym, że warunkiem zawodowego i osobistego sukcesu jest autokreacja; świadome tworzenie własnego wizerunku - „najlepszej wersji siebie”. Dlaczego warto ćwiczyć się w opowiadaniu o sobie? Co wspólnego może mieć z tym Forrest Gump? Na te i inne pytania postara się odpowiedzieć dr Robert Dolewski podczas najbliższego wykładu z cyklu Filozofia w IKM.
- Przyjrzymy się różnym strategiom tożsamościowym przez pryzmat współczesnej filozofii dodając przy tym szczyptę rozważań socjologicznych oraz psychoanalitycznych. Jak więc w ciągle zmieniającym się świecie odnaleźć odpowiedź na pytanie „kim jestem”? - mówi dr Robert Dolewski.

Robert Dolewski to prezes fundacji Ogród Filozofii i doktorant filozofii na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, a także pracownik dydaktyczny na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Hobby-stycznie od wielu lat udziela się również na Trójmiejskiej scenie rapowej.opr. szal
19.09, 18.00, Instytut Kultury Miejskiej przy ul. Długi Targ 39/40. Wstęp wolny

Wojna nie jest kobietą...

23 września w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury można będzie obejrzeć spektakl „Wojna nie jest kobietą”. To opowieści kobiet, jakich jeszcze nie było. One znalazły się na wojnie, a po wielu, wielu latach opowiadają, co tam zdarzyło się naprawdę. Nie ma w nich męskiej dumy, radości z zabijania i pokonywania wroga. To co mówią jest wstrząsające w swojej prawdzie. Wojna kobiet to nie wojna mężczyzn. Reżyseria: Renata Dymna; Występują: Angelika Kurowska, Anna Matuszczak, Tomasz Łukawski/Hubert Mrozowicz, Wanda Onyszkiewicz-Gnap/ Marta Skoczek, Agnieszka Senderowska - Rucińska, Joanna Róg, Malwina Misiak.
Więcej o spektaklu "Wojna nie jest kobietą"

Wystawa w Gdyni - Kino „Warszawa” i inne obiekty, które zostały biedronkami

Od 18 września do 20 października w Muzeum Miasta Gdyni można oglądać wystawę: Kino „Warszawa” i inne obiekty, które zostały biedronkami. W tym roku mija 30 lat, od kiedy Polska przeszła transformację ustrojową. Przyjęcie wolnorynkowej gospodarki pociągnęło za sobą zmiany społeczne, ekonomiczne i gospodarcze. Co o nas jako o społeczeństwie mówi architektura tych zmian? W ramach drugiej odsłony wystawy „Obiekty, które stały się biedronkami” opowiadamy historię nieistniejącego już kina „Warszawa”, uważanego za miejsce kultowe przez kilka pokoleń gdynian.

Kino powstało w 1938 roku z inicjatywy inżyniera Józefa Langiewicza jako kino „Gwiazda” i szybko zyskało sławę najnowocześniejszego i najmodniejszego w międzywojennej Gdyni. Po wojnie, już jako kino „Warszawa”, nie straciło na popularności. Przez wiele lat gościło projekcje Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

Zmierzch „Warszawy” nadszedł wraz z erą multipleksów - ostatni seans odbył się w 2003 roku. Kino stało się ostatecznie sklepem jednej z sieci popularnych dyskontów. Podzieliło tym samym los wielu innych obiektów, takich jak kielecka „Biruta”, warszawska „Femina” czy częstochowska „Adria”.

Celem wystawy jest przede wszystkim dowartościowanie pamięci o miejscu, które choć fizycznie nie istnieje, stanowi ważny element tożsamości miasta. Tegoroczna ekspozycja przygotowana we współpracy z Instytutem Dizajnu w Kielcach, jest zapowiedzią znacznie większej wystawy dotyczącej kin studyjnych w Gdyni, która zaplanowana jest na 2020 rok. Obiekty prezentowane na wystawie pochodzą m.in. z kolekcji Malwiny Klimaszewskiej, córki ostatniego dyrektora kina „Warszawa”, oraz kinooperatora Macieja Mokrosa.
Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1, bilety 5-10 zł, W każdy piątek wstęp na wystawy stałe i czasowe Muzeum Miasta Gdyni jest nieodpłatny.

Muzyka Kilara w Filharmonii nad Motławą

20 września (piątek) w Filharmonii Bałtyckiej będzie można posłuchać muzyki filmowej Wojciecha Kilara i Henryka Kuźniaka w oryginalnych orkiestrowych wersjach pod batutą Piotra Sułkowskiego. Wybrzmi muzyka z takich filmów jak Pianista, Pan Tadeusz, Ogniem i Mieczem (tu muzyka Krzesimira Dębskiego) czy Vabank.

Tydzień później 27.09 Ewa Pobłocka wykona Koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina. W repertuarze ponadto uwertura Stanisława Moniuszki z opery Paria, a także Suita z opery Kawaler srebrnej róży Richarda Straussa. Tu także zdecydowanie warto pospieszyć się z zakupem biletu, bo w dniu koncertu będzie na pewno za późno. 4.10 natomiast artysta z Kanady, Garry Hoffman wykona wraz z gdańską orkiestrą Koncert wiolonczelowy Roberta Schumanna. Poza tym wysłuchamy uwertury z opery Wolny strzelec Carla Marii von Webera i III Symfonii c-moll op. 44 Sergiusza Prokofiewa.Filharmonia zaprasza też rodziców z dziećmi na koncert pt. Muzyczne Zoo. Impreza z udziałem artystki Teatru Muzycznego z Gdyni Mai Gadzińskiej, która zaśpiewa piosenki z filmów dla dzieci takich jak Król Lew, Mustang z Dzikiej Doliny czy Akademia Pana Kleksa.

Towarzyszyć jej będzie kilkuosobowy zespół instrumentalny. Aranżacje muzyczne przygotował Beniamin Baczewski. Ten koncert dla dzieci powyżej lat 3 odbędzie się 29.09 (niedziela) o godz. 12.
Więcej informacji na filharmonia.gda.pl. W mediach społecznościowych Filharmonii: fb.com/filharmonia zaplanowane są bardzo atrakcyjne konkursy, w których do wygrania bilety na koncerty i nie tylko.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki