MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bazylika św. Mikołaja w Gdańsku otwarta! 8.08.2020 r. Parafianie i zakonnicy wrócili do kościoła po 643 dniach

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
Bazylika św. Mikołaja w Gdańsku otwarta!
Bazylika św. Mikołaja w Gdańsku otwarta! Karolina Misztal
Bazylika św. Mikołaja w Gdańsku została uroczyście otwarta! Próg świątyni w sobotę, 8 sierpnia, przekroczyli przede wszystkim parafianie, którzy na ten moment czekali 643 dni. Tyle czasu bowiem trwały prace konserwatorskie i remontowe w kościele. Dominikanie, którzy opiekują się świątynią, po jej otwarciu podziękowali wszystkim, którzy zaangażowali się w jej ratowanie.

Bazylika św. Mikołaja w Gdańsku otwarta! 8.08.2020 r.

Bazylika św. Mikołaja w Gdańsku została uroczyście otwarta w sobotę, 8 sierpnia. Na ten moment czekaliśmy aż 643 dni. Tyle czasu bowiem trwały prace konserwatorskie i remontowe w kościele. Dominikanie, którzy opiekują się świątynią, po jej otwarciu podziękowali wszystkim, którzy zaangażowali się w jej ratowanie.

Następnie odprawiono różaniec i oddano bazylikę pod opiekę Matce Bożej. W południe odprawiona została uroczysta, odpustowa, msza święta, liturgii przewodniczył przeor klasztoru. Należy dodać, że ósmy dzień sierpnia to w liturgicznym kalendarzu wspomnienie św. Dominika, a więc dla dominikanów i parafian to okazja do podwójnego świętowania.

Bazylika św. Mikołaja w Gdańsku otwarta!

Bazylika św. Mikołaja w Gdańsku otwarta! 8.08.2020 r. Parafi...

Bazylika św. Mikołaja w Gdańsku otwarta! Program wydarzeń

Na godz. 18:00 zaplanowana jest adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy św. Jacka , a następnie, o godz. 18:40, odbędą się nieszpory w prezbiterium kościoła.

Niedziela, 9 sierpnia, to drugi dzień uroczystości. O godz. 11:30 odprawiona zostanie, pod przewodnictwem prowincjała Polskiej Prowincji Dominikanów, msza święta z okazji ponownego otwarcia kościoła.

Z kolei Duszpasterstwo Akademickie „Górka” zaprasza w niedzielę na kiermasz wypieków i rękodzieła, na którym będzie można kupić pamiątkowe gadżety z herbem bazyliki: bluzy, kubki i torby.

Bazylika św. Mikołaja w Gdańsku. Jak długo trwały prace konserwatorskie?

Przypomnijmy, że prace konserwatorskie w kościele św. Mikołaja były prowadzone od października 2018 r. Były one konieczne, bo m.in. na sklepieniach i filarach zauważono pęknięcia. Pojawiła się wręcz groźba katastrofy budowlanej.

W ramach prac m.in. zabezpieczono przed osiadaniem elementy budynku, odświeżono niezwykle cenne malowidła i zabytki.

Ratowanie bazyliki było możliwe dzięki pieniądzom przyznanym przez Radę Miasta Gdańska i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Środki na ten cel przekazali też liczni darczyńcy. Tę wspaniałą świątynię udało się otworzyć tylko dzięki zaangażowaniu wielu osób. Poniesione do tej pory koszty związane z konserwacją bazyliki wynoszą ok. 2,4 mln zł.

– Olbrzymia liczba osób nam pomogła w tym, abyśmy mogli wrócić do kościoła – mówił ojciec Michał Osek, przeor gdańskiego klasztoru dominikanów.

– Mikołaj, jako ten najstarszy gdański kościół, niezniszczony przez działania wojenne, che nam wiele opowiedzieć. Wyzwaniem jest to, aby uważnie słuchać, co będzie nam mówił podczas tych wszystkich prac konserwatorskich.

Dodajmy, że podczas prac odnaleziono liturgiczny parasol będący symbolem władzy papieskiej, czyli tzw. umbraculum. Odkryto tez freski i odsłonięto pierwotny portal prowadzący do zakrystii, a także ślady dawnych sklepień w tym pomieszczeniu.

Bazylika św. Mikołaja została zamknięta pod koniec października z powodu zagrożenia zawaleniem spękanych sklepień i filaru. Ta gdańska świątynia jako jedyna przetrwała II wojnę światową bez większego uszczerbku.

Są pieniądze na ratowanie bazyliki św. Mikołaja. Dominikanie...

Nie cały kościół został otwarty. Sklepienia w nawie południowej będą nadal remontowane i ta część jest jeszcze zamknięta.

Dominikanie informują, że w tym roku nie będzie oprowadzania i zwiedzania kościoła św. Mikołaja podczas Jarmarku św. Dominika. Będzie można natomiast przyjść na prezentację organów. Odbywać się ona będzie codziennie przez cały jarmark o godz. 13:00.

Bazylika św. Mikołaja w Gdańsku. Inne zaplanowane wydarzenia

  • 17 sierpnia (w poniedziałek) o godzinie 12:00 msza święta w uroczystość św. Jacka, pierwszego polskiego dominikanina i założyciela klasztoru, pod przewodnictwem ks. bpa Zbigniewa Zielińskiego z udziałem księży z dekanatu.
  • 5 września (w sobotę), o godz. 12:00 nastąpi ponowny pochówek mieszczan i dobrodziejów klasztoru, a o godzinie 17:00 koncert „Kaszubskie Te Deum”.
  • 4-10 października odbędą się w Misje Święte, które poprowadzi o. Cyprian Klahs OP.
od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki