Badania, rozwój i nowe technologie z funduszy UE

Materiał InformacyjnyZaktualizowano 
Tworzenie innowacji i wprowadzanie ich na rynek to priorytetowe kierunki pomocy dla firm w Pomorskiem. W ramach konkursu „Ekspansja przez innowacje” w regionalnym programie przedsiębiorstwa mogą pozyskać środki na realizację badań przemysłowych i prac rozwojowych, w tym przygotowanie prototypów doświadczalnych, uruchomienie pierwszej produkcji, ochronę własności intelektualnej, zakup koniecznych patentów, licencji, know-how.

Fundusze mogą być także przeznaczone na stworzenie i rozwój laboratoriów specjalistycznych, działów B+R lub centrów badawczo-rozwojowych, zakup wyposażenia, w tym aparatury badawczej, sprzętu i urządzeń laboratoryjnych, technologii służącej tworzeniu innowacyjnych produktów i usług. Wsparcie skoncentrowane jest na finansowaniu inwestycji mieszczących się w obszarach Inteligentnych Specjalizacji Pomorza (ISP).

Dodatkowo, w konkursie „Inwestycje profilowane”, firmy realizujące projekty w obszarze ISP mogą pozyskać wsparcie na inwestycje służące poszerzeniu rynków zbytu lub palety oferowanych produktów lub usług albo znaczącej poprawie ich jakości. Firmy, które nie realizują inwestycji w obszarze ISP, mają szanse na wsparcie dwóch typów przedsięwzięć: inwestycji służących poprawie efektywności dzięki wykorzystaniu technologii in¬for¬macyjno-komunikacyjnych, a także redukcji wodo-, surowco-, materiało-, trans¬porto- i energochłonności procesów produkcyjnych.

Powyższe programy pozwalają na uzyskanie dotacji. Nabory wniosków w tym roku już się zakończyły. W ramach „Ekspansji przez innowacje” do dyspozycji było ponad 100 mln zł, a w konkursie „Inwestycje profilowane” –_około 64 mln zł. W przyszłym roku planowane jest otwarcie kolejnych naborów we wskazanych działaniach.

Ważne jest także, że do dyspozycji mikro-, małych i średnich firm już w przyszłym roku będą również dostępne preferencyjne pożyczki. Będą one mogły być przeznaczone zarówno na projekty badawczo-rozwojowe związane z wprowadzeniem nowych produktów bądź usług czy wykorzystywaniem technologii cyfrowych lub eko¬efektywnych, a także na tzw. inwestycje podstawowe. Pożyczki to kolejne 395,1 mln zł dla przedsiębiorców na inwestycje.

Więcej o funduszach dla firm, o których piszemy w tym odcinku:
a]https://www.rpo.pomorskie.eu;www.rpo.pomorskie.eu[/a]

Więcej o funduszach:
**

www.funduszeeuropejskie.gov.pl **Główny Punkt Informacyjny: Gdańsk– tel.: 58 326 81 52,
e-mail: punktinformacyjny@pomorskie.eu

Ekspert: Inteligentne specjalizacje
Adam Mikołajczyk, dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Woj. Pomorskiego
Wspieranie rozwoju przedsiębiorczości i podnoszenie poziomu innowacyjności stanowi priorytet województwa pomorskiego. W regionie, w wyjątkowy sposób na tle innych województw, przyjęto oddolny, partnerski proces definiowania inteligentnych specjalizacji, czyli obszarów o największym potencjale rozwojowym. Konkursowy tryb wyboru specjalizacji uruchomił bardzo aktywny proces przedsiębiorczego odkrywania, angażując do współpracy ponad 400 podmiotów, w tym największe w regionie szkoły i uczelnie, główne instytucje otoczenia biz¬nesu, gminy i związki gmin, a także szpitale oraz liczne organizacje pozarządowe. Jednak najliczniejszą grupę stanowiły przedsiębiorstwa – około 300 firm. Ze zgłoszonych propozycji władze regionalne wybrały obszary o największym potencjale rozwojowym. Są to: technologie offshore i portowo-logistyczne; technologie interaktywne w środowisku nasyconym informacyjnie; technologie ekoefektyw-ne w produkcji, przesyle, dystrybucji i zużyciu energii i paliw oraz w budownictwie; a także technologie medyczne w zakresie chorób cywilizacyjnych i okresu starzenia. Warto także zaznaczyć, że od samego początku prowadzenia procesu wyboru ISP zwracano uwagę na potrzebę udziału kapitału prywatnego w planowanych przez poszczególne środowiska przedsięwzięciach i projektach, co ma zagwarantować większą skuteczność i trwałość wdrożonych rozwiązań oraz przyczynić się do uruchomienia mechanizmów, które pozwolą na finansowanie rozwoju gospodarczego po 2020 r.

Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej

polecane: Afera Amber Gold - liczby, które szokują

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie