Edukacja, egzaminy, testy próbne
  TESTY GDAŃSKIEGO WYDAWNICTWA OŚWIATOWEGO

  Przygotuj się z nami do TESTU ÓSMOKLASISTY 2018/2019!

  Rozwiń
  Edukacja, egzaminy, testy próbne
  Zwiń

  Przygotuj się z nami do TESTU ÓSMOKLASISTY 2018/2019!

  Sprawdź, co może pojawić się na egzaminach!

  Babskie gadanie: Jaruzel prosi o pomoc

  Babskie gadanie: Jaruzel prosi o pomoc

  Barbara Szczepuła, publicystka "Polski Dziennika Bałtyckiego"

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Generał Jaruzelski przez lata raczył nas patetycznymi deklamacjami o swoim patriotyzmie, o tym, że wprowadzając stan wojenny, wybrał mniejsze zło.
  W rzeczywistości, wprowadzając stan wojenny, chciał utrzymać się u władzy. Nawet za cenę śmierci górników z kopalni "Wujek".

  Od kilku dni znamy zapisy z notesu generała Anoszkina, adiutanta generała Wiktora Kulikowa, dowódcy Układu Warszawskiego. Anoszkin zanotował, że 10 grudnia 1981 roku generał Jaruzelski prosił radzieckich towarzyszy, o trzy rzeczy: by do Polski przyjechał ktoś z Biura Politycznego KC KPZR, by ten wysłannik poparł wprowadzenie stanu wojennego oraz aby Związek Radziecki przysłał do Polski swoje wojska. Towarzysze radzieccy odpowiedzieli trzy razy "niet"! Cóż miał począć generał?

  Musiał wyprowadzić na ulicę wojsko, milicję i ZOMO.
  Musiał wydać im rozkaz strzelania do Polaków, bicia ich, zamykania w więzieniach i internatach, wyrzucania z pracy. Musiał zabić nadzieję milionów Polaków na normalne życie. Straciliśmy przez niego osiem lat. W życiu narodu to sporo, w życiu każdego z nas - bardzo wiele. Powiem wprost: dobrze, że te materiały ujrzały światło dzienne jeszcze za życia generała. Niech wie, że my wiemy, co sądzić o jego hamletycznych pozach. Mam nadzieję, że to, co zapisał Anoszkin, weźmie pod uwagę sąd, który będzie sądził autorów stanu wojennego. Nie zależy mi, by stary człowiek trafił za kraty, choć na to zasłużył. Zależy mi na tym, by jego czyny zostały nazwane po imieniu.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo