Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ARP i General Electric będą rozwijać produkcję offshore na Pomorzu

MT
P. Świderski
Agencja Rozwoju Przemysłu i General Electric będą rozwijać możliwości produkcyjne i usługowe w sektorze nowoczesnych źródeł energii. Spółki podpisały w tej sprawie list intencyjny.

Umowa przewiduje współpracę w zakresie rozwoju morskich farm wiatrowych i projektów fotowoltaicznych w Polsce. Skorzystać mogą na tym trójmiejskie firmy działające w branży offshore.

- Branża offshore jest sektorem strategicznym dla polskiej gospodarki, nie tylko w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu i coraz istotniejszej roli odnawialnych źródeł energii, ale także ze względu na krajowe możliwości produkcyjne. W portfelu kapitałowym ARP mamy GSG Towers, czy, od niedawna, Energomontaż Północ Gdynia. Działalność obu spółek koncentruje się na produkcji wysoko wyspecjalizowanych konstrukcji stalowych właśnie dla sektora offshore. Cieszę się, że dzięki podpisanemu porozumieniu będziemy mogli zwiększyć dynamikę rozwoju w tym obszarze, zwłaszcza z tak istotnym partnerem, jakim jest General Electric - powiedział Cezariusz Lesisz, prezes zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu SA.

TOP 100 POMORSKICH FIRM - RAPORT:

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

General Electric to jeden z największych na świecie koncernów działających w wielu branżach, m.in. energetycznej, kosmicznej, transportowej, ma, finansowej ma wieloletnie doświadczenie i know-how w zakresie projektowania i produkcji urządzeń związanych z wykorzystaniem energii odnawialnej; projektowania, produkcji, montażu i serwisu turbin gazowych. Spółka działa również w obszarze rozwiązań teleinformatycznych, których celem jest m.in. podniesienie poziomu bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.

GE i firmy ARP będą wspólnie rozwijać potencjał produkcyjny i usługowy w sektorze nowoczesnych konwencjonalnych oraz odnawialnych źródeł energii. Współpraca koncentrować się będzie także na rozwoju sektora offshore. Dzięki toczącym się pracom legislacyjnym już wkrótce realizowane na terenie Polski projekty morskich farm wiatrowych o mocy 5,5 GW uzyskają decyzje środowiskowe. Turbiny o mocy 7,1 GW mają już wydane warunki przyłączenia do sieci. Spory udział w pracach mogą mieć trójmieskie firmy jak Stocznia Gdańsk, GSG Towers czy Energomontaż-Północ.

Przypomnijmy, że będące w trudnej sytuacji finansowej GSG Towers i Stocznia Gdańsk zostały w 2018, roku przejęte przez ARP od ukraińskich właścicieli. Państwowa agencja ma naprawić sytuację w obu firmach, zapewnić im dostęp do finansowania kontraktów oraz przywrócić produkcję stoczniową, a także rozwinąć na potrzeby morskiej energetyki. Pojawił się nowy podmiot Baltic Operator, który jako lider konsorcjum dziala m.in. na terenach zmodernizowanych przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki