Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Arcybiskup Tadeusz Wojda rozpoczyna posługę w Gdańsku. Ingres w Niedzielę Palmową

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
Ingres arcybiskupa Tadeusza Wojdy odbędzie się w niedzielę 28 marca
Ingres arcybiskupa Tadeusza Wojdy odbędzie się w niedzielę 28 marca Wojciech Wojtkielewicz
Arcybiskup Tadeusz Wojda rozpoczyna sprawować posługę w archidiecezji gdańskiej. Jego ingres odbędzie się w niedzielę 28 marca 2021 r. Nowy gdański hierarcha zapowiedział, że zajmie się trudnymi tematami, będzie też dążył do jedności w archidiecezji. Wiele osób ma wobec niego wielkie nadzieje, ale pojawiają się też obawy. Niektóre środowiska namawiają do bojkotu ingresu.

Ingres abp. Tadeusza Wojdy do Archikatedry Oliwskiej odbędzie się 28 marca (o godz. 14.30), w Niedzielę Palmową. Ze względu na pandemię będą obowiązywały ograniczenia - do archikatedry będą mogli wejść przedstawiciele duchowieństwa, świeckich oraz mediów. Cała uroczystość będzie transmitowana przez TVP3, TV Trwam i Radio Plus. Na placu przed świątynią zostanie ustawiony telebim. Uroczystość rozpocznie się od ceremonii poświecenia palm.

Słowo ingres pochodzi od łacińskiego ingressus, czyli wejście. Oznacza uroczyste objęcie władzy przez biskupa nad diecezją. Podczas ingresu nowemu biskupowi hołd składają biskupi pomocniczy, księża, zakonnicy i wierni świeccy. Kościół katolicki zaleca, by podczas ingresu odbyła się uroczysta procesja do kościoła katedralnego z udziałem duchownych i wiernych.

Arcybiskup Tadeusz Wojda o posłudze w Gdańsku: „Będę się mierzył z problemami”

Nowy metropolita gdański zapowiedział, że w pierwszym etapie swojej posługi zamierza poznać realia Kościoła gdańskiego – przyjrzy się, jak wspólnota funkcjonuje, jakie są jej problemy i czego jej brakuje. Hierarcha przyznał, że zajmie się trudnym tematem dotyczącym pedofilii wśród duchownych. Stwierdził, że będzie się z tym problemem mierzył, podejmując wszelkie możliwe kroki. Uważa, że należy tak kształtować wspólnotę, aby nie dzielić jej na ludzi duchownych i świeckich. Według niego, świeccy są pełnoprawnymi uczestnikami Kościoła i mają się czuć za niego odpowiedzialni.

Z kolei, biorąc pod uwagę nadużycia hierarchów kościelnych, stwierdził, że konieczne jest realne oczyszczenie Kościoła i środowiska kapłańskiego.

Gdzie zamieszka nowy arcybiskup Tadeusz Wojda?

Arcybiskup Wojda zapowiedział, że będzie otwartym na wiernych i gotowym do rozmów z nimi. Zamieszka w Oliwie.

- Wybrałem na siedzibę rezydencję przy kurii, gdzie jest łatwiejszy dostęp do ludzi. Zawsze lubię wyjść do ludzi, porozmawiać, zaczepić, zwyczajnie zapytać, co słychać. Na ingres wybrałem Niedzielę Palmową, bo chcę być z wiernymi w tych najważniejszych momentach. Chcę wspólnie z nimi przeżywać ten moment, który nas gromadzi przy Jezusie Chrystusie, który nam każe przeżywać pasję Chrystusa, każe nam otwierać serce jeden na drugiego. To symboliczny dzień i chce go przeżyć już moimi nowymi wiernymi - powiedział w rozmowie dla TVP.

Obawy

W mediach społecznościowych pojawiły się informacje, że podczas ingresu niektórzy chcą zamanifestować swój sprzeciw wobec tego, co w przeszłości mówił abp Wojda. Chodzi m.in. o odezwę odnoszącą się do białostockiego marszu równości. Czytam w niej: „Nie możemy pozwolić, aby wyśmiewano wartości dla nas najświętsze i bezkarnie obrażano nasze uczucia religijne. Nie bądźmy wobec tego faktu obojętni!”. Zarzucano arcybiskupowi, że jego słowa przyczyniły się do eskalacji nienawiści i zamieszek na paradzie. Partia Zieloni zaapelowała do władz lokalnych o zachowanie dystansu i powstrzymanie się od celebrowania ingresu.

„Udział w uroczystości ingresu - zwłaszcza przez osoby pełniące funkcje publiczne - może być odebrany jako aprobata dla postawy prezentowanej przez arcybiskupa Wojdę, a więc aprobata dla homofoba, człowieka sympatyzującego z faszystami i popierającego działania na szkodę polskiej przyrody. Uważamy, że abp Wojda jest postacią wybitnie niebezpieczną dla wartości równości, otwartości i tolerancji tak ważnych dla Gdańska, Gdyni i Sopotu (...)” - napisała Partia Zieloni na Facebooku.

Abp Tadeusz Wojda nowym arcybiskupem metropolitą gdańskim. D...

Kim jest arcybiskup Tadeusz Wojda, nowy metropolita gdański?

• Nowy arcybiskup ma 64 lata, urodził się 29 stycznia 1957 r. w Kowali na Kielecczyźnie.
• Studiował filozofię teologii w Wyższym Seminarium Duchownym Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ołtarzewie i teologię fundamentalną na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, należy do wspólnoty Pallotynów, tak samo jak jego brat.
• Natomiast jego siostra jest członkinią Zgromadzenia Sióstr Elżbietanek Cieszyńskich.
• W1982 r. przyjął święcenia diakonatu w Stowarzyszeniu Apostolstwa Katolickiego, a 8 maja 1983 r. święcenia kapłańskie w tymże zgromadzeniu. Po święceniach przez kilka miesięcy pracował jako wikariusz w parafii Chrystusa Króla w Warszawie, a następnie był współpracownikiem pallotyńskiego Sekretariatu Misyjnego w Ząbkach.
• Studiował w Rzymie na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim i tam zrobił doktorat z misjologii. Obronił pracę doktorską „Nurty teologii misji z Münster i Louvain”. Jest autorem licznych artykułów I rozpraw naukowych z zakresu misjologii.
• Pracował w Papieskim Dziele Rozkrzewiania Wiary i Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Był w niej kierownikiem biura, a następnie mianowanym przez papieża podsekretarzem.
• 12 kwietnia 2017 r. papież Franciszek mianował go arcybiskupem metropolitą białostockim. Święcenia biskupie ks. Tadeusz Wojda przyjął 10 czerwca 2017 r.
• Mottem posługi biskupiej abp. Tadeusza Wojdy są słowa z Ewangelii wg św. Marka „Oportet praedicari Evangelium” (Aby była głoszona Ewangelia).
• Zasiada w Kościelnej Komisji Konkordatowej oraz komisji misyjnej Konferencji Episkopatu Polski.
• 2 marca 2021 r. Stolica Apostolska ogłosiła, że papież mianował Wojdę arcybiskupem metropolitą gdańskim. Na tym stanowisku zastąpił abp. Sławoja Leszka Głódzia, który w sierpniu 2020 r. przeszedł na emeryturę.

Gdańscy biskupi diecezjalni od 1926 roku

Edward O’Rourke – 1926-1938, administrator apostolski Wolnego Miasta Gdańska w latach 1922–1926, biskup diecezjalny gdański w latach 1926–1938.
Carl Maria Splett – 1938-1964, od 1945 r. pozbawiony możliwości sprawowania posługi, od 1956 na stałe w Niemczech.
Andrzej Wronka – 1945–1951, administrator apostolski sede plena - kierujący diecezją w zastępstwie.
Janusz Cymanowski - wikariusz kapitulny diecezji gdańskiej w latach 1951–1956 , p.o. ordynariusza. Sprawował posługę po odsunięciu przez ówczesne władze państwowe administratora biskupa Wronki. w W latach 1951–1964 biskupem koadiutorem diecezji gdańskiej był Edmund Nowicki.
Edmund Nowicki – 1964–1971.
Lech Kaczmarek - 1971–1984.
Tadeusz Gocłowski - 1984–2008 (od 1992 r. był arcybiskupem metropolitą).
Sławoj Leszek Głodź – 2008–2020.
Jacek Jezierski - administrator apostolski sede vacante od 13 sierpnia 2020 do 2 marca 2021 (sprawował posługę tymczasowo, gdy diecezja nie miała biskupa).
Tadeusz Wojda – od 2 marca 2021.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki