Apel o pamięć. Prezydenci Warszawy, Poznania, Gdańska i Sopotu chcą kontroli ws. działań wobec Pawła Adamowicza

Kacper Rogacin
Kacper Rogacin
Domagamy się, by sprawdzono, czy działania TVP mieściły się w ramach obowiązującego prawa oraz czy działania organów takich jak prokuratura i CBA mieściły się w ramach ustaw i w ramach standardów - mówili Rafał Trzaskowski, Jacek Jaśkowiak, Jacek Karnowski i Piotr Grzelak podczas sobotniej konferencji w stołecznym ratuszu.

- Gdy dowiedziałem się, że w wyniku zamachu Paweł Adamowicz nie żyje, zadałem sobie pytanie, czego oczekiwałbym od moich kolegów - od Rafała Trzaskowskiego, Jacka Karnowskiego i Piotra Grzelaka. I uznałem, że oczekiwałbym podjęcia działań, by sprawdzono, czy działania TVP mieściły się w ramach obowiązującego prawa. Czy działania organów takich jak prokuratura i CBA mieściły się w ramach ustaw i w ramach standardów. I czy to wszystko, co spotkało Pawła Adamowicza było standardową kontrolą, standardowym działaniem telewizji, czy było nękaniem, polowaniem i szukaniem haków - powiedział prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak podczas konferencji.

- Dla nas najważniejsze w tym momencie jest wyciąganie wniosków z tego, co się stało i przeprowadzenie debaty na ten temat. Chcemy też przedsięwziąć odpowiednie kroki. Przede wszystkim, z tego ogromnego poczucia tragedii narodziło się poczucie wielkiej solidarności pomiędzy nami wszystkimi. Chcemy w pewnym sensie realizować to, co Paweł Adamowicz nam pozostawił, jako jeden z najważniejszych twórców samorządu. I w tym kontekście będziemy wspólnie prowadzili działania. Ale również chodzi o to, żeby nie przechodzić spokojnie nad tym, co działo się przez ostatnie lata i co cały czas się dzieje. Myśmy się przyzwyczaili do pewnych działań - do nękania, naruszania dobrego obyczaju i niezależności mediów publicznych. I dlatego zadajemy pytania po to, żeby atmosfera, z którą mamy do czynienia przez ostatnie trzy lata, nie wyglądała więcej tak, jak wygląda dzisiaj. Zadajemy pytania, żeby wyciągać wnioski z tej olbrzymiej tragedii - mówił Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Prezydenci podkreślili, że ich apel jest skierowany do premiera Mateusza Morawieckiego, a także do rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara, prezesa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego, przewodniczącego KRRiT Witolda Kołodziejskiego i do pana przewodniczącego Rady Etyki Mediów Ryszarda Bańkowicza.

- Demokracja charakteryzuje się tym, że są wolne media publiczne, że jest niezależna prokuratura i wolne sądy. My nigdy nie bojkotowaliśmy żadnych mediów, ani nie przeciwstawialiśmy się państwu. To publiczne media nas bojkotowały, przekręcały nasze wypowiedzi, manipulowały nimi. Pomijały wypowiedzi opozycji. Stąd też my apelujemy o skontrolowanie, czy była zależność mediów publicznych od polityków, a mamy przekonanie, że była. Chcemy, żeby skończyła się zależność prokuratury od polityków. Brak mediów publicznych i niezależności sądów to tylko jeden krok od państwa autorytarnego - stwierdził prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

- Ostatnie tygodnie w Gdańsku to czas ogromnych emocji. Ale przychodzi też czas, żeby pewne kwestie podsumować. Zacznę od liczb. Te liczby, to kilka tysięcy nagrań, publikacji w mediach publicznych, w telewizji TVP Info, TVP Gdańsk. Zdecydowana większość tych nagrań to publikacje negatywne. Warto powiedzieć też o atmosferze, jaka panowała w urzędzie miejskim w Gdańsku od tego czasu, kiedy przygotowywaliśmy się do kampanii samorządowej. Była to atmosfera zastraszenia. Byliśmy wszyscy przygotowani na wejście różnych służb. Mieliśmy specjalne szkolenia, w których mieliśmy się przygotować, w jaki sposób rozmawiać ze służbami, kiedy te służby do urzędu miejskiego w Gdańsku przyjdą. Otrzymywaliśmy również w nocy mejle. Warto się zastanowić, czy te mejle, przychodzące od służby, były elementem polityki zastraszenia. Dzisiaj przychodzi czas, żeby o tym wszystkim głośno i wyraźnie powiedzieć. Chcemy, żeby służby państwowe skontrolowały dotychczasową pracę służby, aby tego rodzaju sytuacje w przyszłości nie miały miejsca - mówił wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak.
Czytaj też: Nie jesteśmy bezbronni wobec mowy nienawiści. Jak zgłosić hejt organom ścigania

POLECAMY:

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Materiał oryginalny: Apel o pamięć. Prezydenci Warszawy, Poznania, Gdańska i Sopotu chcą kontroli ws. działań wobec Pawła Adamowicza - Polska Times

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 20

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

K
K

Utrzymuje Pan jednostki organizacyjne, które nie są potrzebne, a od lat tworzą długi.
Dlatego Pan to robi, że są tam liczne etaty dla wybranych Jacka Karnowskiego. To nie jest uczciwe.
Zadłużenie Sopotu przeraża i za to wszystko zapłacą mieszkańcy - emeryci.

W
Wujek Dobra Rada

Czy dobrze POliczyli swoje konta i mieszkania.

z
zniesmaczony

a ja bym i wielu innych chcial aby CBA ABW SPRAWDZILI TVN POLSAT I ZAGRANICZNE MEDIA CZY TA SZOPKA ZE STRONY NIEUDACZNIKOW PLATFORMY SIE SKONCZY TO SA LUDZIE CINICZNIE PUJDA PO TRUPACH ABY DO WLADZY PANOWIE WAM OBYWATELE POWIEDZIELI WYRAZNIE ZE WAS OBLUDNICY NIE CHCA TYLE NA TEMAT CI PANOWIE WIDAC JAK PRACUJA TYLKO ICH INTERESUJE PIE PANOWIE A MOZE TERAZ CZAS NA OBYWATELI ABY WAS ROZLICZYC I POZABIERAC KASE DOSC TEJ CINICZNEJ OBLUDY

K
Krol KiK

W "Wiadomosciach" podano, ze syn golymi rekami udusil matke.
Kontestatorzy: Telewizja klamie -przeciez mial rekawiczki.

W
Wojtek

Kontroli wymaga przede wszystkim sposób zorganizowania imprezy w Gdańsku. Wszystkie inne POstulaty to jedynie nieudolna próba zbicia kapitału politycznego na zabójstwie prezydenta Gdańska.

K
Klari

Polecam artykuł pt: „Wiadomości” szczują w dniu śmierci Adamowicza: winny Owsiak i Tusk” autorstwa Agaty Szczęśniak z 14 stycznia 2019 roku zamieszczony na stronie OKO.press.

R
Rumcajs

Czy ten rozczochrany nie ma problemów estetycznych z e swoim wizerunkiem ?

K
Krol KiK

Powolajcie inspekcje robotniczo- chlopskie jak za Gomulki, albo komisarzy wojskowych jak za Slepowrona.

G
Gość

Jeżeli wynika to z uzasadnionych potrzeb państwa, ustawa może zlecić jednostkom samorządu terytorialnego wykonywanie innych zadań publicznych. Ustawa określa tryb przekazywania i sposób wykonywania zadań zleconych. ! Działalność samorządu terytorialnego podlega nadzorowi z punktu widzenia legalności !

G
Gość

Jeżeli wynika to z uzasadnionych potrzeb państwa, ustawa może zlecić jednostkom samorządu terytorialnego wykonywanie innych zadań publicznych. Ustawa określa tryb przekazywania i sposób wykonywania zadań zleconych. ! Działalność samorządu terytorialnego podlega nadzorowi z punktu widzenia legalności !

X
XYZ

od wyniku profesjonalnego
badania stanu zdrowia psychicznego wnioskodawców.
Wszystko wskazuje na to, że wnioskodawcy nie cieszą
się zdrowiem psychicznym - więc powinni poddać się
profesjonalnemu leczeniu. Przesyłam im szczere
wyrazy współczucia.

k
krzyhoo1

dzięki Niemu mamy możliwość głosowania bezpośredniego na włodarzy miast i miasteczek, poza kontrolą PiS, PO czy innej partii, która "dzięki" metodzie D'Honta i ustawie Dorna ws. ich niekontrolowanego przez nikogo finansowania dostaje od nas w łapy stery państwa

g
gdanszczanin

Są samorządowcami i co im do łba przychodi kapitał bić na śmierci . Kto się wypioł na Adamowicza i kto go zaczoł prześwietlać ? Co za faryzeusze strach takich samorządowców co wojenki tylko prowadzą a mafii w pas się klaniają ! Pomorska kamorra !

t
trzeźwy

A Grzelak co tam robi? Już się podpiął pod władzę? Niech zajmie się tym, co mu powierzono, niech się dokształca, bo nie bardzo mu to vice- wychodzi.

G
Gość

Rolą samorządowców jest administrować samorządem terytorialnym, a nie rządzić Polską.
A w żadnym wypadku samorządowiec nie może narzucać światopoglądu, nawet tam gdzie rządzi.
Pan Karnowski chciałby autorytarnie wynarodowić, globalizować już nie tylko sopocian,ale wszystkich Polaków.

Dodaj ogłoszenie