MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ambasador prof. Krzysztof Szczerski: Jako społeczność międzynarodowa ponieśliśmy porażkę, bo nie zatrzymaliśmy tej wojny

OPRAC.:
Kamil Kusier
Kamil Kusier
Wideo
od 16 lat
Czy międzynarodowe środowisko zareagowało właściwie na napaść Rosji na Ukrainę? Jaką rolę w polityce ogólnoświatowej odgrywa dzisiaj Organizacja Narodów Zjednoczonych? A w końcu, jak kształtuje się współczesna architektura bezpieczeństwa międzynarodowego z uwzględnieniem NATO i ONZ? O tych i wielu innych aspektach z prof. Krzysztofem Szczerskim, stałym przedstawicielem Rzeczypospolitej Polskiej przy Narodach Zjednoczonych w Nowym Jorku, rozmawiali dr Łukasz Wyszyński i Paweł Kusiak z Akademii Marynarki Wojennej.

"Jako społeczność międzynarodowa nie możemy ulegać rosyjskiej propagandzie"

- Nie możemy słuchać i ulegać rosyjskiej propagandzie, która również jest częścią agresji - mówił na kanale "Stosnki Międzynarodowe AMW" prof. Krzysztof Szczerski. - Należy pamiętać, że agresja ma wymiar wojskowy, ale również prowadzona jest w zakresie dezinformacji i działań dyplomatycznych. To część machiny wojennej Rosji i trzeba sobie zdawać z tego sprawę.

Jak podkreślił prof. Krzysztof Szczerski, były szef Gabinetu Prezydenta RP w altach 2017 - 2021, na głosowania względem Rosji należy spojrzeć w przypadku ONZ wielowątkowo.

- Rozumiem frustrację obserwatorów zewnętrznych, którzy pytają, dlaczego Rosja ma prawo wetować swoje sprawy, dlaczego Rosja nadal jest członkiem ONZ, to nie jest jednak takie proste - dodał ambasador Krzysztof Szczerski. - ONZ jest jedyną uniwersalną organizacją skupiającą wszystkie państwa. Ten stan pozwala odzwierciedlić stan nastrojów politycznych. ONZ skupia wszystkich w jednym miejscu i czasie, dzięki czemu mamy spójną opinię świata, i to nawet, jeżeli ten porządek na świecie jest naruszony przez Rosję.

Rozmówca Pawła Kusiaka i dra Łukasza Wyszyńskiego z Akademii Marynarki Wojennej dodał, że warto także zwrócić uwagę na to, jakie państwa wstrzymały się od głosu za poparciem rezolucji potępiającej agresję Rosji na Ukrainę.

Mowa o krajach skupionych wokół BRICS, z wyłączeniem RPA, ale za to z głosem wstrzymującym od Gabonu, który, jak przyznał prof. Krzysztof Szczerski, mógł z racji obejmowania prezydencji w Radzie Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych nieco inaczej podejść do tematu rezolucji wymierzonej w Rosję.

- ONZ na początku była zagubiona, miała wpływ na to pozycja i obecność Rosji w systemie - mówił prof. Krzysztof Szczerski. - Tym bardziej, że do wojny doszło w na pozór bezpiecznym miejscu na świecie. Jako organizacja, ONZ stała się jednak aktywna w aspektach, na które mogła oddziaływać, a więc np. pomoc przy transporcie zboża, organizacja korytarzy humanitarnych czy transport jeńców wojennych.

Profesor Krzysztof Szczerski na Organizację Narodów Zjednoczonych patrzy również przez pryzmat porażki.

- Będąc krytycznym wobec porażki ogólnej, bo taką odnieśli ci, którzy chcą pokoju, to jako społeczność międzynarodowa ponieśliśmy porażkę - dodał prof. Krzysztof Szczerski. - Dyplomacja prewencyjna nie zadziałała, nie zatrzymaliśmy tej wojny. To jest porażka ONZ.

Pełna rozmowa ze stałym przedstawicielem RP przy ONZ, prof. Krzysztofem Szczerskim, dostępna jest tutaj.

CZYTAJ NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki