MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Aktualne ostrzeżenia MSZ na wakacje 2024. Areszt za zdjęcia, jadowite węże, erupcja wulkanu i inne zagrożenia

Emil Hoff
Emil Hoff
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Jakie zagrożenia mogą czyhać na turystów na wakacjach? Nie chodzi tylko o kleszcze i poparzenia słoneczne. Lista jest długa i mrozi krew w żyłach. Podziemne wulkany, miny przeciwpiechotne, jadowite węże, handlarze narkotykami, wojny gangów – poniżej znajdziesz kompletną listę aktualnych ostrzeżeń polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, dotyczących bezpieczeństwa w krajach najczęściej wybieranych przez Polaków na wakacje, takich jak Grecja, Hiszpania, Włochy czy Egipt. Przekonaj się, na co najbardziej musisz uważać w czasie urlopu.

Spis treści

Niebezpieczeństwa na wakacjach 2024. Co czeka cię w Grecji, Włoszech, Turcji czy na Cyprze?

Na wakacjach większość turystów chce po prostu wypocząć, oderwać się od codzienności i doświadczyć czegoś nowego - przeżyć przygodę, oczywiście na własnych warunkach i w kontrolowany sposób.

Turysta na szlaku pośród licznych niebezpieczeństw
Trzęsienia ziemi i erupcje wulkanów, wojny gangów, miny przeciwpiechotne, jadowite węże, instruktorzy bez uprawnień i handlarze narkotykami - to zagrożenia, jakie czekają na turystów w popularnych krajach na wakacje! Sprawdź aktualne komunikaty i ostrzeżenia polskiego MSZ! givaga, 123RF.com, zdjęcie ilustracyjne

Niestety, nie wszystko da się przewidzieć. Na wakacjach czyha na ciebie wiele zagrożeń. Nawet w krajach najczęściej wybieranych na wakacje przez Polaków, jak Turcja, Włochy, Grecja, Hiszpania czy Cypr, w samym sercu Europy, może dojść do nieprzewidzianych zdarzeń.

Oczywiście, wszędzie trzeba zachować ostrożność i uważać np. na kieszonkowców w miastach czy kleszcze w lesie. Jednak niektóre z niebezpieczeństw, przed którymi ostrzegają oficjalne komunikaty polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, mogą naprawdę zaskoczyć.

Czy wiesz, gdzie trzeba uważać na jadowite węże, miny przeciwpiechotne, areszt za robienie zdjęć, wojny gangów, a nawet ataki rakietowe i potencjalnie katastrofalne erupcje wulkanów? Wcale nie na drugim końcu świata, ale w ukochanych wakacyjnych krajach Polaków!

Poniżej przedstawiam zagrożenia czyhające w krajach, które Polacy najczęściej wybierają na wakacje. Kraje ułożone są alfabetycznie, a wszystkie informacje pochodzą z oficjalnych komunikatów MSZ.

Zanim wybierzesz miejsce na tegoroczny letni odpoczynek, lepiej sprawdź, co tam czyha na turystów!

Albania – uważaj na trzęsienia ziemi!

MSZ ostrzega, że Albania jest aktywna sejsmicznie, a ostatnie silne trzęsienie ziemi miało miejsca w 2019 r. Szczegółowe instrukcje zachowania w przypadku trzęsienia ziemi możesz znaleźć na stronie Ministerstwa.

MSZ uprzedza też, że w górach Albanii nie działają służby ratownicze jak nasz GOPR, a podróżując się samochodem lub motorem, należy zachować szczególną ostrożność w nocy, bo wiele dróg nie jest oświetlonych.

Bieżące komunikaty dotyczące bezpieczeństwa w Albanii są dostępne online.

Bezpieczne wakacje w Chorwacji? Tak, ale lepiej patrz pod nogi!

Chorwacja jest bezpiecznym krajem, ale MSZ ma nieco do powiedzenia o zagrożeniach przy granicach:

W rejonach graniczących z Serbią, Czarnogórą oraz Bośnią i Hercegowiną oraz w wysokich partiach gór pozostało wiele nierozbrojonych min i niewypałów. Obszary te są oznaczone tablicami informacyjnymi. Podczas wędrówek w lasach i górach Chorwacji poruszaj się tylko wyznaczonymi szlakami – czytamy w oficjalnym komunikacie.

W lasach trzeba też uważać na kleszcze, a w morzu na meduzy i jeżowce. W kraju występują jadowite węże. Może też dojść do trzęsienia ziemi.

Bieżące komunikaty o zagrożeniach w Chorwacji są dostępne na stronie MSZ.

Czarnogóra: wakacje z wojną gangów w tle

Na wakacjach w Czarnogórze należy zachować zwykłą ostrożność w miejscach tłocznych i popularnych wśród turystów, a także na niestrzeżonych polach namiotowych.

MSZ zwraca uwagę, by dobrze wybierać organizatorów imprez sportowych (np. rafting, wycieczki na kajakach), bo czarnogórskie prawo nie wymaga od nich żadnych potwierdzonych kwalifikacji.

Sporadycznie zdarzają się trzęsienia ziemi. W Kotorze, Budvie i Podgoricy czasem dochodzi do walk gangów, padać mogą strzały, ale władze kraju nie traktują tego jako istotnego zagrożenia dla mieszkańców ani przybyszów.

Bieżące komunikaty MSZ o bezpieczeństwie w Czarnogórze możesz sprawdzić online.

Cypr: trzymaj się południa wyspy

Na terenie tzw. Tureckiej Republiki Północnego Cypru (nieuznawanej przez Polskę) należy zachować szczególną ostrożność. Pozostała część Cypru nie jest objęta żadnymi ostrzeżeniami.

Nie wolno wchodzić na teren ani fotografować brytyjskich baz wojskowych.

Komunikaty MSZ dotyczące bezpieczeństwa na Cyprze są dostępne online.

Egipt: co jest nie tak z Morzem Czerwonym?

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże:

 • do gubernatorstwa Synaju Północnego
 • na obszary znajdujące się przy granicy z Libią i Sudanem, w tym do tzw. trójkąta Halaib (południowo-wschodniego rejonu przy granicy z Sudanem)
 • do Doliny Nilu pomiędzy Asuanem i granicą z Sudanem (z wyjątkiem Abu Simbel)
 • MSZ odradza też wszelkie podróże morskie w rejonie Morza Czerwonego w związku z konfliktami zbrojnym w rejonie Izraela, Jordanii i Jemenu.

MSZ doradza z kolei zachowanie szczególnej ostrożności w całym Egipcie.

Aktualne komunikaty dotyczące bezpieczeństwa w Egipcie możesz sprawdzić na oficjalnej stronie MSZ.

Grecja: płyniesz promem? Lepiej uważaj!

W miastach i kurortach należy uważać na kieszonkowców.

MSZ doradza zachowanie szczególnej ostrożności na promach płynących z Grecji do Włoch. Mogą się na nich znajdować nielegalni imigranci.

Sprawdź online aktualne komunikaty MSZ o bezpieczeństwie w Grecji.

Czytaj też: Wakacje 2024 w Grecji bez błogiego plażowania? Sprawdź, jak zmieniają się zasady wypoczywania na greckich plażach
https://stronapodrozy.pl/wakacje-2024-w-grecji-bez-blogiego-plazowania-sprawdz-jak-zmieniaja-sie-zasady-wypoczywania-na-greckich-plazach/ar/c7-18490193

Hiszpania: wysokie zagrożenie terrorystyczne

W całej Hiszpanii obowiązuje czwarty stopień zagrożenia terrorystycznego i zwiększone kontrole bezpieczeństwa na lotniskach i dworcach.

Należy uważać na złodziei.

MSZ publikuje na bieżąco informacje o bezpieczeństwie w Hiszpanii.

Izrael: kiepskie miejsce na wakacje 2024

W całym Izraelu obowiązuje stan wojny, a zagrożenie terrorystyczne jest wysokie. MSZ odradza niekonieczne podróże do Izraela z powodu trwającej wojny. Odradza także wszelkie podróże do:

 • obszaru przylegającego do Strefy Gazy
 • strefy przygranicznej z Libanem i Syrią
 • Jerozolimy

Na stronie MSZ znajdziesz instrukcję postępowania w czasie ataku rakietowego. Już sam ten fakt powinien zniechęcić cię do planowania wakacji 2024 w Izraelu.

Malta: dobre miejsce na wypoczynek

Malta uchodzi za kraj bezpieczny i wystarczy zachować zwykłą ostrożność podczas wakacji.

Bieżące komunikaty o bezpieczeństwie na Malcie są dostępne na stronie MSZ.

Maroko: problem narkotykowy

W Maroku zachowaj zwykłą ostrożność, unikaj wieczornych wycieczek do starych dzielnic, uważaj na złodziei na bazarach i targowiskach.

W północnej części kraju problemem jest handel narkotykami. Jeśli handlarz proponuje ci podejrzaną używkę, nie bierz – nie warto tracić zdrowia, w dodatku to może być prowokacja policji, tzw. handel kontrolowany.

Pamiętaj, że Ceuta i Melilla podlegają kompetencji Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Madrycie, a nie Ambasadzie w Rabacie.

MSZ stanowczo odradza wszelkie podróże na teren Sahary Zachodniej, gdzie zagrożenie terrorystyczne jest wysokie.

Aktualne komunikaty MSZ o bezpieczeństwie w Maroku znajdziesz online.

Portugalia i Madera: wakacje w ogniu

Portugalia i wszystkie jej terytoria są zasadniczo bezpieczne. MSZ zaleca turystom, by na wakacje zabrali dowód osobisty i paszport, ponieważ zdarzają się kradzieże dokumentów.

Latem trzeba uważać na pożary. Na oficjalnej stronie portugalskiej obrony cywilnej możesz znaleźć przydatną mapę, wskazującą miejsca aktualnie objęte pożarami.

Bieżące informacje o bezpieczeństwie w Portugalii znajdziesz na stronie MSZ.

Tunezja: areszt za zdjęcia z wakacji

W Tunezji obowiązuje stan wyjątkowy. Nie należy fotografować baz wojskowych, urzędów publicznych ani funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa i porządkowych. Za złamanie zakazu grozi do 5 dni aresztu.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza niekonieczne podróże do regionów:

 • Sahara i regiony pustynne przy granicy z Algierią i Libią z wyłączeniem szlaków turystycznych
 • Tereny górzyste w środkowo-zachodniej części kraju (góry Orbata, Selloum, Semema, Chambi i Mghila)

Aktualne komunikaty MSZ o bezpieczeństwie w Tunezji są dostępne onine.

Turcja: jeden kraj, trzy rodzaje ostrzeżeń

Turcja to jeden z ulubionych wakacyjnych kierunków Polaków. Na terenie kraju są jednak obszary niebezpieczne. Polskie MSZ wprowadziło trzy rodzaje ostrzeżeń.

Z powodu zagrożenia terrorystycznego i trwających operacji wojskowych MSZ stanowczo odradza wszelkie podróże do regionów blisko granic z Syrią i Irakiem (okręgi Hatay, Kilis oraz Diyarbakir, Batman, Şırnak, Hakkari).

MSZ odradza niekonieczne podróże do:

 • okręgów Gaziantep, Şanliurfa, Mardin i przy granicy z Syrią,
 • okręgów Van i Ağrı przy granicy z Iranem

W związku z trzęsieniami ziemi z 2023 r. i trwającą odbudową infrastruktury, należy zachować szczególną ostrożność w prowincjach:

 • Adana
 • Adıyaman
 • Diyarbakır
 • Gaziantep
 • Hatay
 • Kilis
 • Kahramanmaraş
 • Malatya
 • Osmaniye
 • Şanlıurfa

Sprawdź aktualne informacje o bezpieczeństwie w Turcji na stronie MSZ.

Włochy: czy Europie grozi kataklizm?

Bardzo aktywne sejsmicznie zrobiły się okolice Neapolu, gdzie do życia budzi się superwulkan pod Polami Flegrejskimi (Campi Flegrei). W maju 2024 r. odnotowano w tym rejonie najsilniejsze trzęsienie ziemi od 40 lat. Mogą one zapowiadać potencjalną erupcję na skalę kataklizmu. MSZ doradza, by przed podróżą zapoznać się z instrukcjami dotyczącymi zachowania w razie trzęsienia ziemi oraz wybuchu wulkanu. Zalecane jest też wykupienie ubezpieczenia od katastrof naturalnych.

W całych Włoszech należy uważać na kradzieże i włamania do samochodów, zwłaszcza w okolicach popularnych atrakcji i zabytków, a także środkach komunikacji publicznej.

MSZ zaleca podróżowanie z dwoma dokumentami podróży, paszportem i dowodem osobistym, na wypadek kradzieży jednego z nich.

Śledź komunikaty MSZ o bezpieczeństwie we Włoszech.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Aktualne ostrzeżenia MSZ na wakacje 2024. Areszt za zdjęcia, jadowite węże, erupcja wulkanu i inne zagrożenia - Strona Podróży

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki