Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aby Lotos dalej był pomorski

Jacek Klein
Resort chce, aby inwestor zobowiązał się do utrzymania siedziby Lotosu w Gdańsku
Resort chce, aby inwestor zobowiązał się do utrzymania siedziby Lotosu w Gdańsku G. Mehring
W połowie lutego przyszłego roku okaże się, który koncern będzie miał szansę na przejęcie Grupy Lotos. Resort skarbu poinformuje wówczas, z którym oferentem będzie dalej negocjował sprzedaż gdańskiej firmy. Do 4 lutego czeka na oferty przejęcia 53 proc. udziałów należących do państwa, czyli wszystkich posiadanych w Grupie Lotos.

Właścicielem Lotosu zostanie ta firma, która przedstawi satysfakcjonujące warunki dotyczące ceny za akcje i programu inwestycyjnego nakierowanego na pozyskanie złóż surowca. Resort chce również, aby inwestor zobowiązał się do utrzymania spółki na giełdzie oraz jej siedziby w Gdańsku.

- To w pewnym stopniu gwarantuje zabezpieczenie interesów Pomorza i Trójmiasta - uważają w pierwszych opiniach pomorscy ekonomiści i przedstawiciele biznesu.

Obawy wynikające z prywatyzacji Lotosu związane są z przyszłością pomorskich klubów sportowych i instytucji kultury do tej pory wspomaganych przez koncern paliwowy.

Wejście kapitału zagranicznego - bo taki jest preferowany przez Ministerstwo Skarbu - nie spowoduje natomiast niebezpieczeństwa zakłócenia konkurencji na krajowym rynku paliw. Nie zagrozi także bezpieczeństwu energetycznemu Polski.

- Najważniejszymi czynnikami jest zapewnienie dalszego rozwoju Grupy Lotos poprzez zapewnienie dostępu do złóż surowca, czyli rozwoju poszukiwań i wydobycia ropy naftowej, a na to potrzeba miliardów. Ten czynnik znacznie ogranicza możliwości wyboru inwestora. Można Lotos sprzedać w całości, nie zachowując żadnych udziałów w firmie, jeżeli ma się zagwarantowaną kontrolę nad logistyką, czyli rurociągami, bazami paliwowymi - uważa Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos. - Skarb Państwa nie tak dawno zdecydował o odkupieniu od Lotosu i Orlenu akcji Naftoportu, aby aktywa logistyczne znalazły się w rękach państwa. A więc bezpieczeństwo energetyczne będzie pod kontrolą.

Transakcja sprzedaży Lotosu ma zostać sfinalizowana w przyszłym roku.

- Zbycie przez Skarb Państwa akcji spółki nastąpi po zatwierdzeniu oferty przez Radę Ministrów, z jednoczesną zmianą w dokumentach Polityka energetyczna Polski do 2030 r. oraz Polityka Rządu RP dla przemysłu naftowego w Polsce, uwzględniającą planowane zbycie akcji spółki - czytamy w zaproszeniu ministra skarbu do składania ofert na Lotos.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki