Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ewolucja zamiast rewolucji. Siedem aktualnych trendów z branży finansów osobistych.

OPRAC.: MM
Ewolucja zamiast rewolucji. Co przyniesie 2024 rok naszym finansom?
Ewolucja zamiast rewolucji. Co przyniesie 2024 rok naszym finansom? Pixabay.com
Nadchodząca wiosna to okres dużych zmian w dziedzinie finansów osobistych. Według ekspertów nowości będą napędzane zaawansowanymi technologiami i zmieniającymi się oczekiwaniami społecznymi. Nie będzie jednak rewolucji. Finansistom zależy na ewolucji, w której technologia staje się partnerem w zarządzaniu finansami na indywidualnym poziomie.

AI w służbie portfela

Jednym z kluczowych czynników może być coraz szersze wykorzystywanie zaawansowanej Sztucznej Inteligencji jako kluczowego narzędzia transformacyjnego. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom opartym na AI, każdy z nas będzie miał dostęp do szybkiej i precyzyjnej analizy swoich finansów. To umożliwi bardziej świadome zarządzanie budżetem oraz osiągnięcie finansowych celów. Finanse w przyszłości będą uzależnione od sztucznej inteligencji, która już teraz zajmuje ogromną część rynku.

Zmiany nie są jednak na naszą niekorzyść. Wiele firm korzysta z algorytmów, które mają nam podpowiadać, jakich produktów możemy potrzebować. To z kolei przekłada się na kształtowanie potrzeb konsumenta. W finansach algorytmy będą odpowiadały za, chociażby za kontrolę naszych wydatków.

Zastrzeżony PESEL i co dalej?

W Polsce w 2023 roku pojawiła się możliwość zastrzeżenia swojego numeru PESEL. Ta opcja została wprowadzona ze względów bezpieczeństwa ich użytkowników. Wrażliwe dane, jakim na pewno jest nasz PESEL, coraz częściej były wykorzystywane przez oszustów w celu wyłudzenia pieniędzy. W zabezpieczeniu pomógł również rozwój AI, dzięki której nasze dane są chronione na wielu płaszczyznach. Wystarczy, że użytkownik zastrzeże swój pesel, a inne firmy na tej podstawie będą zmuszone do zmiiany swoje polityki prywatności.

Nowe ryzyka

Nie możemy skupić się jedynie na zaletach AI, są też niebezpieczeństwa, na które obecnie nie znaleźliśmy oczywistych systemów ochronnych. W internecie coraz częściej pojawiają się tzw. deep fake, czyli informacje zawierające treść wprowadzającą nas w błąd. Niestety ich weryfikacja pozostaje niezwykle trudna.

Mikroinwestycje

Zjawisko braku oszczędności wśród znacznej części społeczeństwa jest jednym z wyzwań, które stawia przed nami rok 2024. Zauważamy, jednakże rosnącą świadomość finansową, szczególnie wśród młodego pokolenia. W tym kontekście coraz więcej osób zaczyna rozumieć znaczenie inwestycji jako narzędzia budowania kapitału. Nowoczesne platformy umożliwiają mikroinwestycje, pozwalając nawet tym, którzy dotąd nie mieli oszczędności, zainwestować drobne kwoty w akcje na światowych giełdach. To zjawisko staje się kluczowym elementem transformacji świadomości finansowej społeczeństwa – komentuje Piotr Mazan.

Tanio już było

W kontekście dalszej ewolucji świata finansów osobistych obserwujemy trend dalszego ograniczania bezpłatnych usług finansowych. Wraz z rosnącymi kosztami utrzymania infrastruktury oraz zapewnienia wysokiej jakości obsługi, instytucje finansowe coraz częściej wprowadzają drobne opłaty

Za korzystanie z różnorodnych usług. Ten trend jest zauważalny w szerszym kontekście, gdzie nie tylko mBank, ale także inne instytucje finansowe zaczynają nakładać opłaty, np. za wypłaty z bankomatów czy korzystanie z określonych funkcji bankowości internetowej. Ponadto dalsza popularyzacja modeli subskrypcyjnych staje się powszechniejsza, co oznacza, że klienci mogą spodziewać się płacenia regularnych opłat za dostęp do zaawansowanych funkcji czy dodatkowych korzyści. To odzwierciedla dynamiczne przekształcenie się modeli biznesowych w sektorze finansowym, gdzie instytucje starają się znaleźć równowagę pomiędzy zapewnieniem atrakcyjnych usług a zachowaniem rentowności.

Przesunięcie akcentu na działania miękkie w ochronie konsumentów

Aby zabezpieczyć nas jako konsumentów, rządy europejskie pracują nad rozwiązaniami, które mogą zabezpieczyć nas i nasze finanse w przyszłości. Tutaj niezwykle istotną rolę mogą odegrać "kompetencje miękkie", czyli zdolność do weryfikowania i dobór treści. Kampanie informacyjne mogą okazać się niezwykle pomocne, gdy w internecie mamy prawdziwą plagę fałszywych informacji.

To będzie ciekawy rok

Zmieniający się świat to zmieniająca się codzienna rzeczywistość. Czy nasze finanse przeżyją prawdziwą rewolucję? Wydaje się, że jednak będzie do systemowe i kompleksowe usprawnianie rynków finansowych i przepływu pieniędzy. Z zastrzeżeniem, że podejmowane działania przez banki będą służyły poprawie naszego bezpieczeństwa. Każda z gałęzi gospodarki, w tym finanse, muszą być gotowe na istotne zmiany.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki