Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

97. urodziny Gdyni. Miasto z morza i marzeń zaczyna świętować!

OPRAC.:
Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
97. urodziny Gdyni. Miasto z morza i marzeń zaczyna świętować! Sprawdźcie, jakie atrakcje przygotowano
97. urodziny Gdyni. Miasto z morza i marzeń zaczyna świętować! Sprawdźcie, jakie atrakcje przygotowano Przemyslaw Swiderski
Gdynia świętuje swoje 97. urodziny. Z tej okazji miasto przygotowało urodzinowe atrakcje. Większość z nich będzie trwała od piątku 10 lutego, kiedy to przypada rocznica nadania Gdyni praw miejskich, do 12 lutego. Co zaplanowało miasto? To m.in. oprowadzania po muzealnych zakamarkach i wystawach, czy też uroczysta sesja.

97. urodziny Gdyni - uroczystości

Główne miejskie obchody rozpoczęły się tradycyjnie 10 lutego, o godz. 12.00 przed pomnikiem Polski Morskiej, gdzie samorządowcy, politycy i mieszkańcy złożyli kwiaty. Kilka godzin później, o godz. 17:00 w Gdyni odbędzie się uroczysta, urodzinowa sesja Rady Miasta Gdyni. Podczas obrad zostaną wręczone medale im. Eugeniusza Kwiatkowskiego „Za wybitne zasługi dla Gdyni”. W tym roku, najważniejszym gdyńskim wyróżnieniem zostali nagrodzeni:

Hanna Wenda-Uszyńska, wnuczka inżyniera Tadeusza Wendy, głównego projektanta i kierownika budowy Portu Gdynia. Od kilkudziesięciu lat działa na rzecz popularyzacji osoby i zasług swojego dziadka.

Ochotnicza Straż Pożarna Gdynia-Wiczlino, to jednostka, która od kilku lat została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Oznacza to, że jest dysponowana wraz z Państwową Strażą Pożarną, a do tego świadczy szereg działań w zakresie bezpieczeństwa publicznego, działań kryzysowych, a także edukacji. Ostatnie lata są dla jednostki bardzo owocne z dwóch powodów – przede wszystkim jednostka bije kolejne rekordy związane z ilością akcji, w których bierze udział.

Ksiądz Jacek Socha, od 13 lat jest bardzo związany z działalnością na rzecz mieszkańców Gdyni, a szczególnie społeczności chylońskiej. Jest niekwestionowanym liderem w stowarzyszeniu Świętego Mikołaja Biskupa, które działa przy parafii, której jest proboszczem.

Ponad to podczas sesji miasto przyzna nagrody „Czas Gdyni” dla najlepszych inwestycji 2022 roku. Sesję uświetni koncert formacji SIDOR x S-AGE.

Gdyńskie urodzinowe atrakcje

Muzeum Miasta Gdyni

Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na urodzinowe oprowadzanie po muzealnych magazynach oraz wystawie „Gdynia – dzieło otwarte”.

Gdzie są gromadzone muzealne skarby? Co się dzieje z muzealiami po zakończeniu wystawy? Z okazji urodzin Gdyni będzie można zobaczyć muzeum od kuchni i wziąć udział w oprowadzaniu po muzealnych magazynach. Opiekunowie zbiorów i kultury materialnej oprowadzą uczestników po miejscach na co dzień niedostępnych.

Oprowadzanie zaplanowano w kilku turach:

  • 10 lutego o godz. 10.00 poprowadzili je Gabriela Zbirohowska-Kościa z Działu Sztuki Muzeum Miasta Gdyni i Joanna Mróz z Działu Historycznego Muzeum Miasta Gdyni.
  • O godz. 12.00 na gości czekała Anna Śliwa z Działu Sztuki Muzeum Miasta Gdyni oraz Joanna Mróz z Działu Historycznego Muzeum Miasta Gdyni.
  • Natomiast o godz. 15.00 zwiedzanie poprowadzą Katarzyna Gec z Działu Sztuki Muzeum Miasta Gdyni i Joanna Mróz z Działu Historycznego Muzeum Miasta Gdyni.

Tego dnia wstęp na oprowadzanie jest bezpłatny. W każdej turze może uczestniczyć maksymalnie 12 osób. Rezerwacja wejściówek na stronie muzeum.

Muzealne magazyny będzie można odwiedzić również 11 lutego o godz. 14.00. Oprowadzanie poprowadzą Weronika Szerle z Działu Sztuki Muzeum Miasta Gdyni oraz Joanna Mróz z Działu Historycznego Muzeum Miasta Gdyni.

Tego dnia wstęp jest płatny. Oprowadzanie wliczone w cenę biletu do muzeum. W zwiedzaniu może uczestniczyć maksymalnie 12 osób. Rezerwacja wejściówek na stronie internetowej muzeum.

Z kolei 12 lutego o godz. 14.00 odbędzie się oprowadzanie po wystawie „Gdynia – dzieło otwarte”. Poprowadzi je Weronika Szerle.

- Wystawa pokazuje, że historia Gdyni ma wiele wątków. Jedne są wyraźne, inne ukryte. U początków Gdyni łatwo uchwycić wątki najważniejsze: z jednej strony marzenie o Polsce nowoczesnej, dynamicznej, śmiało patrzącej w przyszłość, z drugiej – zakorzeniony w narodowej historii romantyczny patriotyzm. Modernizacyjny wysiłek młodego państwa, które pragnęło nadrobić cywilizacyjne zapóźnienie, spotkał się więc z potrzebą służby ojczyźnie. Bez tego spotkania nie byłoby Gdyni - podkreślają pracownicy Muzeum Miasta Gdyni.

Udział w oprowadzaniu jest wliczony w cenę biletu do muzeum. W wydarzeniu może wziąć udział maksymalnie 50 osób. Wejściówki są do nabycia na stronie internetowej muzeum.

„Lata dwudzieste, lata trzydzieste”

Wydarzenie przygotowane głównie z myślą o seniorach odbędzie się 11 lutego, w godz. 13.00-17.00, w Polsat Plus Arenie Gdynia.

Od godz. 13.00 do godz. 16.30 będzie działać strefa urody i zdrowia. Wszyscy chętni będą mogli tam m.in. skorzystać z porad podologa, dietetyka, fizjoterapeuty czy kosmetologa, a także zbadać poziom cukru i ciśnienia. Zaplanowano również warsztaty kreatywne w klimacie lat dwudziestych i trzydziestych.

Nie zabraknie też strefy foto oraz kawiarni.

Główną atrakcją będzie koncert pt. „Już nie zapomnisz mnie…”, który rozpocznie się o godz. 15.45. Ze sceny wybrzmią największe przeboje lat dwudziestych i trzydziestych. Wykonają je artyści z Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

Wstęp bezpłatny, ale obowiązują wejściówki.

Zwiedzanie Konsulatu Kultury

W ramach 97. urodzin Gdyni zaplanowano również zwiedzanie Konsulatu Kultury. 11 lutego odbędą się dwa spacery z przewodnikiem – jeden dla dorosłych i młodzieży, a drugi dla rodzin z dziećmi.

Spacer „Cóż tam, panie, w Konsulacie?” rozpocznie się o godz. 11.00 i potrwa 45-60 minut. Poprowadzi go Michał Miegoń. Podczas wydarzenia uczestnicy poznają historię budynku i zajrzą do jego wnętrz. Dowiedzą się m.in., co kryją tajemnicze drzwi we foyer, z jakimi problemami mierzyli się pastorzy prowadzący działalność w Domu Marynarza Szwedzkiego oraz dlaczego sala Konsulatu Kultury ma unikalną akustykę.

W zwiedzaniu może wziąć udział maksymalnie 30 osób. Bezpłatne wejściówki czekają w kasie Konsulatu Kultury.

Drugi spacer „Dzieci grandzą w Konsulacie!” odbędzie się o godz. 13.00 i poprowadzi go Danuta Ślipy. Uczestnicy zajrzą tam, gdzie na co dzień nie można wejść. Przejdą od piwnicy po strych, by wsłuchać się w dawne dźwięki, poczuć dawne zapachy i poszukać ducha.

Grupa może liczyć maksymalnie 30 osób. Bezpłatne wejściówki czekają w kasie Konsulatu Kultury.

Natomiast 11 lutego wieczorem wszyscy chętni będą mogli dowiedzieć się, jak kiedyś wyglądały wakacje w Gdyni.

O godz. 19.00 w Konsulacie Kultury odbędzie się pokaz „Gdynia – letnich wspomnień czar”. Zaprasza na niego Andrzej Jastrzembski, twórca albumu o współczesnej Gdyni. Autor wprowadzi uczestników w wakacyjną atmosferę i zaprezentuje zdjęcia wykonane w latach 20. i 30. Pokazowi będzie towarzyszyła ilustracja muzyczna. Na żywo zagrają: Paweł Osicki (perkusja), Szymon Bumos (klawisze) i Adam Żuchowski (kontrabas). Muzyczne brzmienia będą połączone z dźwiękami z gdyńskiej plaży. Wstęp wolny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki