Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Medal im. Eugeniusza Kwiatkowskiego. Rada Miasta Gdynia wytypowała laureatów

OPRAC.:
Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Wszyscy w swojej codziennej działalności pracują na rzecz Gdyni.
Wszyscy w swojej codziennej działalności pracują na rzecz Gdyni.
Formalności dopełnione. Rada Miasta Gdyni wytypowała trzech laureatów medali im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, które przyznane zostaną podczas urodzinowej sesji Rady Miasta Gdyni w lutym 2023 roku. Najważniejszym gdyńskim wyróżnieniem nagrodzeni zostaną: Hanna Wenda-Uszyńska, ks. Jacek Socha oraz Ochotnicza Straż Pożarna Gdynia-Wiczlino.

Medale Kwiatkowskiego przyznawane są co roku przy okazji urodzin Gdyni, obchodzonych 10 lutego. Wręczenie odznaczeń odbywa się podczas uroczystej sesji Rady Miasta Gdyni. To najważniejsze gdyńskie wyróżnienie trafia do osób lub instytucji szczególnie dla miasta zasłużonych, aktywnie działających na rzecz rozwoju i dobra mieszkańców i samego miasta.

Medale im. Eugeniusza Kwiatkowskiego. Kim są przyszli laureaci?

Hanna Wenda-Uszyńska

Wnuczka inż. Tadeusza Wendy.
Wnuczka inż. Tadeusza Wendy. mat. pras.

Jest wnuczką inżyniera Tadeusza Wendy, głównego projektanta i kierownika budowy portu Gdynia. Od kilkudziesięciu lat działa na rzecz popularyzacji osoby i zasług swojego dziadka, czego kulminacją było zaangażowanie w obchody Roku Tadeusza Wendy. To m.in. dzięki wysyłkom Pani Hanny pamięć o jednym z budowniczych Gdyni odżyła w pamięci nie tylko gdynian. Pani Hanna Wenda-Uszyńska urodziła się i większość życia spędziła w Warszawie, choć, jak twierdzi – „Gdynię ma w sercu”, a jej rodziną jest „rodzina portowa”. Od wielu lat zabezpiecza pamiątki po inżynierze Tadeuszu Wendzie przekazując je Muzeum Miasta Gdyni. Ściśle współpracuje z p. Dagmarą Płazą - Opacką oraz p. prof. Zbigniewem Opackim - autorami biografii Tadeusza Wendy, która ukaże się w roku 2023. Gromadzi także wspomnienia i historie związane z postacią Tadeusza Wendy, które pozwalają na zrozumienie tej postaci jako wybitnego inżyniera, ale także skromnego człowieka o nieprzeciętnej osobowości oraz wiedzy. Jest zaangażowana w wiele inicjatyw związanych z propagowaniem idei Polski Morskiej i znaczenia morza dla państwa. Jest ambasadorką Światowych Polonijnych Mistrzostw Żeglarskich im. Tadeusza Wendy, a od 2018r. także matką chrzestną polskiego masowca „Szare Szeregi”. Tylko w ciągu minionych dwóch lat inicjowała i współtworzyła wiele wydarzeń i projektów na rzecz upamiętnienia historii Portu Gdynia oraz postaci inżyniera Wendy, w tym obchody Roku Tadeusza Wendy. Uczestniczyła w odsłonięciu muralu Tadeusza Wendy w Śródmieściu czy otwarciu nowoczesnego terminalu promowego przy ul. Polskiej w gdyńskim porcie. Jako członek Komisji Konkursowej brała udział w przygotowaniach do powstania pomnika Tadeusza Wendy, który stanął na ostrodze mola Rybackiego w Gdyni oraz „ławeczki ojców Gdyni” – Eugeniusza Kwiatkowskiego i Tadeusza Wendy, która została odsłonięta w 100 rocznicę podpisania ustawy o budowie portu w Gdyni.

Ochotnicza Straż Pożarna Gdynia-Wiczlino

Ochotnicza Straż Pożarna Gdynia-Wiczlino.
Ochotnicza Straż Pożarna Gdynia-Wiczlino. OSP Gdynia Wiczlino

Została założona w 1911 roku, gdy Polska trwała pod zaborami. Założycielem był znany i zamożny gospodarz Józef Warzewski. Ochotnicza Straż Pożarna Gdynia Wiczlino jest jednostką, która od kilku lat została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Oznacza to, że jest dysponowana wraz z Państwową Strażą Pożarną, a do tego świadczy szereg działań w zakresie bezpieczeństwa publicznego, działań kryzysowych, a także edukacji. Ostatnie lata są dla jednostki bardzo owocne z dwóch powodów – przede wszystkim jednostka bije kolejne rekordy związane z ilością akcji, w których bierze udział. Rok 2021 zakończył się 263 wyjazdami, co uplasowało jednostkę na trzecim miejscu wśród OSP w województwie pomorskim. Jest to możliwe m.in. dzięki posiadaniu licznej i wykwalifikowanej kadry, a także wystarczającego zaplecza sprzętowego. Choć nazwa wskazuje na Wiczlino to akcje ratunkowe, do których jednostka jest dysponowana, to cały obszar naszego miasta. Wyjazdy do takich dzielnic jak: Witomino, Dąbrowa, Wielki czy Mały Kack należą do codzienności. Gasząc pożary uczestniczyli w akcjach na terenie Portu Gdynia czy Pogórza. Na przestrzeni ostatnich lat, na ponad 1000 zgłoszeń zawsze, gdy zawyła syrena alarmowa, jednostka była w gotowości i wyruszała na akcję. OSP Wiczlino to kilkadziesiąt osób – od regularnych członków będących czynnymi strażakami, po osoby wspierające i już honorowych członków. Jak sami wskazują to nie jest praca, a służba. Poza czasem wezwań prowadzą szereg działalności dodatkowych: edukacyjną, zabezpieczenia wydarzeń, w tym koncertów, festiwalu i zawodów sportowych, a także uczestniczą w zawodach wielokrotnie zdobywając najwyższe laury. Dla wielu członków OSP to nie tylko chwilowa przygoda, a obowiązek, który niesie się z pokolenia na pokolenie. Od niespełna 12 miesięcy drużyna posiada w dyspozycji ciężki wóz bojowy, który został zakupiony przy większościowym udziale środków miasta Gdynia oraz częściowego dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

Ksiądz Jacek Socha

Proboszcz Parafii Św. Mikołaja w Gdyni.
Proboszcz Parafii Św. Mikołaja w Gdyni. Przemyslaw Swiderski

Od 13 lat jest bardzo związany z działalnością na rzecz mieszkańców Gdyni, a szczególnie społeczności chylońskiej. Jest niekwestionowanym liderem w stowarzyszeniu Świętego Mikołaja Biskupa, które działa przy parafii, której jest proboszczem. Działalność kościoła często jest kojarzona z działaniami pomocowymi, jednak w tym wypadku poza długofalową i uzupełniającą mamy działalność zdecydowanie szerszą. W ramach stowarzyszenia został stworzony system, który dociera do szerokiego spektrum osób m.in.: przez klub seniora, klub rodzica, spółdzielnię socjalną z foodtruckiem czy stworzenie kuchni cateringowej. Nie jest to tylko pomoc wprost, ale pozwala na znalezienie zatrudnienia i przezwyciężenie życiowych zakrętów. Co ważne – są to działania w daleko idącej współpracy – poszukiwane i nawiązywane są partnerstwa, mocno integrujące lokalną społeczność. To właśnie w parafii pw. Św. Mikołaja pracują wolontariusze z całego świata. Nie ma niczego wspanialszego od takiego modelu uczenia tolerancji i szacunku do siebie nawzajem, gdzie zbudowana jest platforma umożliwiająca poznanie się i zrozumienie. Grupy wsparcia związane z wychodzeniem z alkoholizmu i innych uzależnień, współpraca przy projektach z Radą Dzielnicy – to działania, które na stałe wpisały się do lokalnych tradycji. Zaangażowanie widać również w chwilach najtrudniejszych np.: w czasie kryzysu migracyjnego będącego efektem wojny na Ukrainie. W stworzonym przez ks. Jacka Sochę miejscu znajdują zrozumienie dzieci, młodzież, rodzice, dorośli, seniorzy – pomoc uzyskują wszyscy.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki