8-klasisto, maturzysto dobrze pokieruj swoją przyszłością. Pomoże w tym doradca zawodowy

Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka
Spotkanie z doradcą zawodowym pomoże młodym ludziom odkryć swój potencjał i wybrać odpowiednią szkołę średnią bądź uczelnie
Spotkanie z doradcą zawodowym pomoże młodym ludziom odkryć swój potencjał i wybrać odpowiednią szkołę średnią bądź uczelnie Fot. 123rf
Zbliża się czas, kiedy uczniowie szkół podstawowych i średnich decydują o dalszej ścieżce edukacyjnej. Wielu nastolatków ma z tym problem. 8-klasiści nie wiedzą, jaką szkołę średnią wybrać, maturzyści, na jakiej uczelni studiować, z jakim zawodem związać swoją przyszłość. Z pomocą przyjdzie doradca zawodowy. Spotkanie z profesjonalistą pomoże młodym ludziom w wyborach edukacyjnych i zawodowych.

O tym, w czym pomoże doradca zawodowy rozmawiamy z Anną Kwiecińską, doradcą zawodowym z Centrum Rozwoju Talentów w Gdańsku - Gdańskiego Urzędu Pracy.

Na czym polega doradztwo zawodowe? Dlaczego jest potrzebne?

Współczesny rynek edukacyjny i zawodowy pracy niesie wyzwania, na które warto się przygotować. Żyjemy bardzo szybko, dociera do nas ogrom bodźców. Pozornie mamy coraz mniej czasu, a to doprowadza nas często do podejmowania nieprzemyślanych decyzji. A czy mamy czas na niewłaściwe wybory?

Przygotowanie się do podjęcia życiowych decyzji to klucz do sukcesu. Może więc warto pomyśleć o chwili refleksji nad sobą, nad swoim rozwojem czy zaprojektowaniem ścieżki zawodowej czy edukacyjnej. Każdy ma inne potrzeby, a kariera dla każdego może oznaczać coś innego. Prowadzi do niej wiele ścieżek, a doradca zawodowy może pomóc w kwestii uświadomienia perspektyw.

Istotą spotkania z doradcą zawodowym jest zdefiniowanie swoich celów, oczekiwań i potrzeb. Rola doradcy zawodowego zmieniła się na przestrzeni ostatnich lat. Doradca ma pomóc odkryć Twój potencjał, zmobilizować do przemyśleń i udzielić wsparcia przy dokonaniu wyboru. Nie podejmie on jednak żadnej decyzji za swojego klienta. Ma wiedzę o szkołach, ofertach pracy, potrzebnych na rynku pracy kompetencjach.

Doradca zawodowy nastawiony jest na pomoc w osiągnięciu celu i sukcesu swojego klienta. Jednocześnie zna trendy i ma wiedzę w rynku edukacyjno–zawodowym. Najczęściej - a już na pewno w Centrum Rozwoju Talentów - każdy doradca lubi ludzi, lubi słuchać i często też mówić, ma dużo empatii, jest kreatywny i widzi więcej - zwłaszcza możliwości, ścieżek i rozwiązań problemów z którymi przychodzą nasi zarówno młodzi, jak i dorośli klienci. Doradztwo zawodowe jest dla każdego - bez względu na wiek, wykształcenie, doświadczenie lub jego brak. Takie spotkanie to odkrywanie siebie na nowo lub utwierdzanie się w przekonaniu o swoim potencjale.

CZYTAJ TAKŻE:To jest najlepszy czas dla zawodowców. Wybierz szkołę szytą na miarę!
Warto planować edukację już od 8 klasy?

Trzeba pamiętać, że proces rozwoju zawodowego rozpoczyna się już w dzieciństwie i trwa do wieku dojrzałego. Klasa 8 to moment, w którym trzeba podjąć swoją pierwszą decyzję edukacyjną, czyli jaką szkołę ponadpodstawową wybrać. Warto zastanowić się nad swoimi możliwościami, oczekiwaniami i planami. Poznać ofertę szkół, ponieważ jest ona bardzo bogata w Trójmieście. Na 8-klasistów czeka ponad 260 kierunków we wszystkich typach szkół publicznych i niepublicznych, tj. liceach, technikach i szkołach branżowych.

W szkołach podstawowych i ponadpodstawowych są szkolni doradcy zawodowi, którzy realizują podstawę programową z przedmiotu doradztwa zawodowego i wspierają młodzież w tych wyborach podczas obowiązkowych lekcji - program przewiduje 10 godzin w ciągu roku szkolnego. Ogromnie się cieszymy, że doradztwo jest w szkołach i wzrasta świadomość potrzeby tego tematu. Pozytywne efekty będziemy mogli oglądać za kilka lat w postaci zadowolonych i szczęśliwych ludzi w pracy i z pracy.

Doradcy z Centrum Rozwoju Talentów realizują natomiast program „Ambasador Talentów” pod hasłem bliżej Was, bliżej uczniów, który jest formą współpracy pomiędzy Centrum Rozwoju Talentów, a środowiskiem szkolnych doradców zawodowych. My wspieramy w pomysłach i realizacji programu szkolnych doradców zawodowych, a szkolni doradcy zawodowi wspierają młodzież w podejmowaniu decyzji.

Wybór szkoły średniej, profilu czy rozszerzonych przedmiotów ma już trochę wpływ na dalsze wybory. Aby wziąć udział w rekrutacji do publicznych uczelni wyższych należałoby zdawać maturę z przedmiotów wymaganych na danych kierunkach. W innym przypadku nie możemy liczyć na pozytywny wynik rekrutacji.

Wybierając przedmioty rozszerzone w szkole ponadpodstawowej musimy więc wziąć pod uwagę nawet ten czynnik. Oczywiście podczas rozmowy doradca stara się wybadać wszystko, co może świadczyć o tym, kim jest nastolatek. Jakie ma zainteresowania i mocne strony.

Pyta o najmłodsze lata jego życia, co lubił robić, w co się bawić. Czasami zastanowienie się, czy wolał układać puzzle, rysować, grać w planszówki czy biegać z kolegami, potrafi dużo powiedzieć o jego predyspozycjach. Patrzymy na okres dużo przed rozpoczęciem szkoły, bo wybór ścieżki edukacyjnej i zawodowej jest procesem, który rozpoczyna się już w dzieciństwie. To nie ostatni rok w szkole powinien determinować przyszłe wybory edukacyjne, ale wszystko to, co zaczęło kształtować osobowość już dużo wcześniej.

Dlatego aby ułatwić uczniom te poszukiwania na stronie Internetowej www.centrumtalentow.pl mamy przygotowany i aktualizowany Informator zawodowy, czyli wyszukiwarkę wszystkich kierunków szkół ponadpodstawowych w Gdańsku i powiecie. Polecam.

Wielu nastolatków w tym wieku jeszcze nie wie kim chciałoby być. W czym pomoże im doradca zawodowy?

Ważnym elementem procesu doradczego jest edukacja zawodowa. Zależy nam na tym, aby młoda osoba dowiedziała się, na czym polegają różne zawody i jaką drogę trzeba przejść, aby zdobyć wymarzoną pracę. To wszystko staramy się robić nie zapominając z kim mamy do czynienia. Wiemy, że głoszenie pustych regułek może szybko zostać rzucone w niepamięć. Dlatego staramy się korzystać z różnego rodzaju interaktywnych metod, bo to one w dużo większym stopniu są w stanie trafić do naszego młodego klienta!

Spotkanie doradcze to więc nie tylko rozmowa. Uczeń wykonuje badania predyspozycji zawodowych. Ich wyniki oraz wszystko to, czego dowiedzieliśmy się podczas wywiadu, składa się w całość, którą możemy omówić najpierw z uczniem, a później wspólnie z rodzicami. Dopiero na tej podstawie przechodzimy do analizy ofert szkół.
Wybierając szkołę bierzmy pod uwagę wiele kryteriów, aby dopasować ją do potrzeb i oczekiwań, np. przedmioty rozszerzone, odległość od domu, nauczane języki obce, opinie innych, zajęcia sportowe, kółka zainteresowań i wiele innych. Na spotkaniu jest czas na refleksję i przemyślenia.

Rodzic chce dobrze dla swojego dziecka, ale nie zawsze dostrzega to, co my doradcy, czyli osoby które patrzą z boku i nie oceniają. Nie musi też przecież znać całej oferty edukacyjnej, dlatego chętnie dzielimy się wiedzą także z rodzicami uczniów organizując webinary, czyli spotkania online pod tytułem „Moje dziecko wybiera szkołę - co warto wiedzieć?”

CZYTAJ TAKŻE: Arkusze pokazowe na maturę 2023. Zobacz, jak wyglądają

Dlaczego jeszcze warto, żeby maturzysta spotkał się z doradcą zawodowym?

Podobnie jak w przypadku 8-klasisty, który rozpoczyna nowy etap edukacyjny. Doradca ma wiedzę dotyczącą kierunków studiów, rekrutacji, przydatnych materiałów i narzędzi do pomocy w wyborze ścieżki kariery. Tu często rozważamy nad wyborami, chociażby przedmiotów rozszerzonych właśnie pod kątem wymarzonego kierunku. Wcześniej pracujemy, aby ten wymarzony kierunek wyłonić pośród wielu ofert w szkołach publicznych i niepublicznych, zaocznych i dziennych, tych w Polsce i za granicą.

Tylko w Trójmieście uczelnie wyższe mają w swojej ofercie ponad 250 kierunków i jest to nie lada wyzwanie, aby zgłębić je i wybrać te najbardziej dopasowane do mocnych stron, predyspozycji, zainteresowań i innych czynników. Posiadamy wiedzę o pomocnych stronach internetowych, a także grupach studenckich, którą się chętnie dzielimy się opiniami oraz doświadczeniami swoimi i innych.

Gdzie szukać doradcy? Czy są to spotkania w szkole, czy w innych miejscach?

Młodzież może korzystać ze szkolnego doradcy zawodowego. Pomoc doradcy zawodowego znajdziemy także w Poradniach psychologiczno-pedagogicznych, Centrach kształcenia zawodowego, centrach kształcenia ustawicznego, akademickich biurach karier, urzędach pracy, organizacjach pozarządowych świadczących usługi doradcze, prywatnych centrach doradztwa zawodowego, prywatnych agencjach zatrudnienia.

Gdańsk ma oczywiście Centrum Rozwoju Talentów - Gdańskiego Urzędu Pracy, które jest przestrzenią dla wszystkich, którzy potrzebują profesjonalnego doradztwa kariery. Jesteśmy nowoczesnym, miejscem dla wszystkich osób poszukujących wsparcia w kreowaniu swojej kariery zawodowej. Naszym priorytetem jest pomoc w budowaniu mocnych stron, wspieranie rozwoju talentów oraz uczenie umiejętności, które podnoszą wiarę we własne siły. Myślimy, mówimy i działamy zaglądając w przyszłość.

Aby spotkać się z doradcą w Centrum Rozwoju Talentów należy znaleźć i wybrać dogodny termin i godzinę na naszej stronie www.centrumtalentow.pl.  Na spotkanie z doradcą warto zarezerwować właśnie ok. jedną godzinę. Oferowana usługa w Centrum Rozwoju Talentów jest bezpłatna. Jeżeli spotkanie ma dotyczyć osoby niepełnoletniej, rejestracji musi dokonać rodzic lub opiekun prawny.

CZYTAJ TAKŻE: Najpopularniejsze kierunki studiów na Pomorzu. Są najbardziej oblegane, dają szansę na dobrą pracę

Czy na spotkanie z doradcą trzeba się przygotować?

Warto pozytywnie nastawić się do całego procesu doradczego. Rozmowa dotyczy kwestii edukacyjnych i zawodowych, ale często poruszane są także przez klientów te osobiste. Doradca słucha i podąża za potrzebami klienta. Myślę, że w przypadku młodych ludzi chęć i motywacja do pracy z doradcą zawodowym w zupełności wystarczy, doradca będzie prowadzić i wskazywać drogę do osiągniecia wyznaczonego celu.

Ile trwa spotkanie i jak wygląda?

To bardzo indywidualna kwestia, zazwyczaj na spotkanie należy zarezerwować sobie ok. jednej godziny. Przebieg spotkań oraz ich ilość ustalana są na podstawie potrzeb i oczekiwań klienta. Plan spotkań ustalany jest wspólnie na pierwszej wizycie. Jest to jednak kwestia indywidualnego podejścia do problemu i klienta. Podobnie jest z ilością spotkań, nie ma tu reguły, a czas poświęcony na proces jest zależny od wielu czynników, w tym przede wszystkim właśnie od potrzeb klienta.

Doradca zawodowy w porozumieniu z klientem dobiera formy współpracy. To, czego można się spodziewać, to na pewno, wspomniany już, pogłębiony wywiad. Ponadto doradca może zaproponować wykonanie testów i kwestionariuszy, które są pomocnicze. Doradca ma do dyspozycji cały wachlarz narzędzi: ćwiczenia, zadania, karty- metafory, analizy, czy też wykorzystuje swoje własne niezliczone pomysły do pracy z klientem.

Doradcy w Centrum Rozwoju Talentów pracują stacjonarnie oraz online i tu znowu słuchamy potrzeb naszych klientów i pracujemy tak jak lubią. Często także są to klienci spoza Trójmiasta, dlatego forma online zazwyczaj bywa wygodnym rozwiązaniem dającym nowe możliwości.

LABEL Korzyści ze spotkania z doradcą zawodowym z Centrum Rozwoju Talentów

  • Poznasz swoje mocne strony i predyspozycje zawodowe - bo przecież rozwijanie swojego najwyższego potencjału to najkrótsza droga do osiągnięcia sukcesu!
  • Dowiesz się, jakie masz talenty - bo odkrywanie talentów bywa energetyzujące, a dopasowanie ich do potrzeb danego stanowiska czy zawodu może być Twoją wygraną!
  • Poznasz szanse zawodowe, zdobędziesz wiedzę o rynku pracy - bo trzeba być na bieżąco z dzisiejszą dynamiczną i wymagającą gospodarką!
  • Poznasz zawody przyszłości - bo 65 % dzieci będzie pracowało w zawodach, które jeszcze nie istnieją!
  • Przygotujesz (być może) swoje pierwsze CV - bo warto podążać za trendami i wyróżnić się, dać się zapamiętać i zrekrutować!
  • Przejdziesz symulację (pewnie pierwszej) rozmowy kwalifikacyjnej - bo ćwiczenie czyni mistrza, z kamerą lub bez, ale z nowymi doświadczeniami w sprzyjających warunkach!
  • Przekonasz się, czy znałeś samego siebie - bo dostaniesz nową dawkę informacji o sobie!
Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki

iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie