680 mld zł na realizację blisko 1000 największych inwestycji w Polsce

Mateusz Tkarski
Unsplash.com/Zdjęcie il6
Udostępnij:
Jak wynika z raportu firmy badawczej Spectis zatytułowanego „Rynek budowlany w Polsce 2021-2026 - analiza 16 województw”, całkowita wartość 960 największych realizowanych i planowanych inwestycji w Polsce szacowana jest na 682 mld złotych. Na potrzeby raportu analitycy firmy Spectis przeanalizowali prawie tysiąc inwestycji mających największy wpływ na przyszłą koniunkturę na lokalnych rynkach budowlanych. W każdym województwie analizie poddano 60 najważniejszych inwestycji (po 30 z segmentów budownictwa kubaturowego oraz inżynieryjnego).

Pomorskie na czołowym miejscu

Łączna wartość flagowych projektów w fazie budowy to blisko 140 mld zł, a projektów na etapie przetargu, planowania bądź wstępnej koncepcji - 542 mld zł.

- Średnio na jedną analizowaną inwestycję przypada kwota 710 mln zł, z czego dla budynków jest to 340 mln zł, a dla obiektów inżynieryjnych - blisko 1,1 mld zł. Jeśli chodzi o inwestycje inżynieryjne, na tak wysoką średnią wartość wpływ ma kilkanaście mega-projektów, wartych dziesiątki miliardów złotych. W przypadku tych inwestycji istnieje jednak poważne ryzyko opóźnień oraz tego, że niektóre z nich w ogóle nie zostaną zrealizowane - informuje Bartłomiej Sosna, ekspert rynku budowlanego, Spectis. - Analiza planów inwestycyjnych wskazuje na to, iż liderami pod względem wartości projektów są województwa pomorskie i mazowieckie. Na Mazowszu najwięcej dużych inwestycji planowanych jest w segmentach: energetycznym, lotniskowym, hydrotechnicznym i drogowym, a także biurowym i mieszkaniowym. Natomiast w regionie pomorskim wiodącymi w przyszłości segmentami będą budownictwo energetyczne i hydrotechniczne. Na Pomorzu realizowane będą również znaczące inwestycje drogowe i kolejowe.

Na kolejnych pozycjach, jeśli chodzi o łączną wartość projektów, znajdują się województwa śląskie i małopolskie (po ponad 45 mld zł), a także dolnośląskie oraz zachodniopomorskie (po blisko 40 mld zł).

Budynki niemieszkalne i obiekty inżynieryjne dominują

Z wyjątkiem Mazowsza, gdzie znaczącą część planowanych inwestycji stanowią budynki niemieszkaniowe, w pozostałych regionach wśród największych inwestycji dominują obiekty inżynieryjne, zwłaszcza drogowe, kolejowe i przemysłowe.

- Poza budownictwem inżynieryjnym, istotnym motorem napędowym budownictwa w regionach pozostanie segment mieszkaniowy. W 2020 r. w zdecydowanej większości województw odnotowano dodatnią dynamikę w obszarze liczby mieszkań, na budowę których wydano pozwolenia. Regionami o znaczących wzrostach były województwa lubuskie i kujawsko-pomorskie (wzrosty rzędu 22-25 proc.), a także śląskie, świętokrzyskie i zachodniopomorskie (12-18 proc.). Jednocyfrowe spadki pozwoleń odnotowano natomiast w województwach: dolnośląskim, łódzkim, warmińsko-mazurskim i mazowieckim - zaznacza Bartłomiej Sosna, autor opracowania.

Jak wynika z prognoz Spectis, w latach 2021-2026 średnioroczna liczba mieszkań oddanych do użytkowania wyniesie ponad 225 tys., z czego blisko 40 tys. przypadnie na woj. mazowieckie, a po 20-23 tys. na woj. dolnośląskie, małopolskie, pomorskie i wielkopolskie.

Firma Spectis jest zespołem ekspertów świadczących usługi badawcze i analityczne dla kadry menedżerskiej z sektora budowlanego poprzez dostarczanie aktualnych, rzetelnych, kompletnych i przydatnych biznesowo danych definiujących obecną oraz przyszłą kondycję rynku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prestiżowe nagrody dla polskich domów

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Brawo PiS !!

Nawet jak tylko połowę zrealizują ?
G
Gość
nikt tyle nie zbuduje co pis obieca. oczywiscie po nie było lepsze...po prostu to wszystko to neokomuna a gp to propaganda.tuba rządowa
G
Gość
i co z tych kałowatych liczb i zestawień wynika?nic...plany plany plany...
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie