Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

600 osób wzięło udział w Forum Gospodarczym w Gdyni FOTO

Ksenia Pisera
Trzy panele tematyczne, ponad pół tysiąca m.in. przedsiębiorców, polityków i naukowców oraz warsztaty - to tylko część z tego, co czekało uczestników 12. edycji Międzynarodowego Forum Gospodarczego w Gdyni, które właśnie dobiega końca.

Udział w tegorocznej edycji Forum wzięło około 600 osób, m.in. z Niemiec, Anglii, Czech, Węgier, Norwegii i Polski. Dyskusje panelowe odbyły się podczas trzech konferencji tematycznych poświęconych gospodarce morskiej, gospodarce odpadami oraz turystyce sportowej

-Tematyka poszczególnych paneli tegorocznej edycji Forum została dobrana tak, by miała ścisły związek z realnymi wyzwaniami, przed którymi stoją firmy, ale również samorządy - mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Tematem przewodnim pierwszego panelu była przyszłość gospodarki morskiej na tle trendów oraz polityki Unii Europejskiej. Gośćmi byli m.in. ministrowie Anna Wypych-Namiotko oraz Andrzej Massel. Eksperci dyskutowali m.in. na temat wkładu polskich marynarzy kontraktowych w rozwój gospodarki regionu i kraju oraz o kierunkach dalszego funkcjonowania polskiego przemysłu stoczniowego.

- To próba pokazania strategii rozwoju trójmiejskiego przemysłu stoczniowego i terminali kontenerowych w Gdyni i Gdańsku - tłumaczyli przedstawiciele Agencji Rozwoju Gdyni, organizatora Forum.

Turystyka sportowa oraz utrzymanie i zarządzanie obiektami sportowymi były z kolei przewodnimi zagadnieniami panelu "Przemysł Czasu Wolnego". Uczestnicy panelu będą starali się znaleźć odpowiedź na pytanie, czy wielkokubaturowe obiekty sportowe stanowią ekonomiczne obciążenie, czy może szansę dla ich właścicieli i operatorów.

- Pobudowaliśmy kolosea na cześć piłki nożnej, dlaczego te obiekty nie są wielofunkcyjne? - pytał przedstawiciel Polskiego Łucznictwa. - Gdyński stadion stoi, generuje straty. Dlaczego w kraju gdzie nie ma głębokiej tradycji piłki nożnej buduje się takie obiekty?

W dyskusji wzięli udział również przedstawiciele pomorskich środowisk sportowych - Organizujmy na stadionach imprezy na które potencjalny widz będzie bił się o bilety - mówił Tomasz Bobryk z Arki Gdynia. - Zaprośmy U2, Lennego Kravitza, a każdy stadion zostanie wypełniony. Zapraszajmy gwiazdy największych formatów a ludzie sami przyjdą. Zwiększmy myślenie, nie bądźmy minimalistyczni.

Z kolei specjaliści ds. ochrony środowiska zajęli się zagadnieniami zagospodarowania odpadów oraz paliw alternatywnych. Doświadczeniami podzielili się m.in. goście z zagranicy, w tym László Alexa z ProfiComp Environmental na Węgrzech oraz Thor Sverre Minnesjord i Anna Larsson z Green Business Norway.

- W związku z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminie, pierwsza część panelu została poświęcona aspektom ekonomicznym w systemach gospodarki odpadami w krajach europejskich - mówili organizatorzy. - Prelegenci przedstawili modele systemu obowiązujące i praktykowane w krajach z naciskiem na aspekt ekonomiczny. Poruszone zostały również kwestie związane z frakcją energetyczną powstającą z odpadów komunalnych.

Specjalnym gościem Forum, którego wykładu uczestnicy mogli posłuchać po zakończeniu poszczególnych paneli był profesor Grzegorz W. Kołodko, jeden z głównych architektów polskich reform gospodarczych. W ramach Forum wygłosił wykład "Dokąd zmierza świat i Polska?".

Możesz wiedzieć więcej!Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki