500 plus na Pomorzu. Pieniądze na każde dziecko od 1.07.2019. Jak i od kiedy złożyć wniosek? Wnioski online i papierowe

Katarzyna Gruszczyńska

Wideo

Zobacz galerię (8 zdjęć)
Już od 1 lipca 2019 r. program Rodzina 500 plus zacznie funkcjonować w rozszerzonej formule. Świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało na wszystkie dzieci, bez względu na dochody rodziny. Co się zmieni? Jak złożyć wniosek? Kiedy złożyć wniosek o 500 plus? I najważniejsze - kiedy nastąpią pierwsze wypłaty 500+?

Od 1 lipca 2019 r., program Rodzina 500 plus obejmie wszystkie dzieci od urodzenia do 18. roku życia, bez względu na dochody rodziny.

Na Pomorzu od lipca świadczeniem zostanie objętych ok. pół miliona dzieci.

- Ilość środków przeznaczonych dla rodzin znacznie się zwiększy, a to oznacza dla nas także duży impuls rozwojowy. Szacujemy, że po 1 lipca br. świadczeniem zostanie objętych dodatkowo ponad 211 tys. dzieci, czyli o około 85 proc. więcej niż dotychczas uprawnionych – informuje Dariusz Drelich, wojewoda pomorski.

Czytaj także

Ile pieniędzy na 500 plus na Pomorzu?

Dla województwa pomorskiego szacowana wysokość wydatków na ten cel na rok 2019 wynosi 2 mld 142 mln zł, natomiast na rok 2020 - ok. 2 mld 800 mln zł.

Szacuje się, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy, tylko mieszkanki i mieszkańcy Gdańska złożą ponad 130 tys. wniosków o świadczenia. Dla porównania, jeszcze dwa lata temu, w analogicznym okresie pracownicy Gdańskiego Centrum Świadczeń przyjmowali i rozpatrywali ok. 52 tys. wniosków.

- Liczba dzieci z Gdańska, na które rodzice otrzymują 500 plus, wzrośnie z 34,5 tys. do 75 tys. dzieci. Zwiększy się również wysokość wypłacanych środków - tłumaczą przedstawiciele gdańskiego magistratu.

Do tej pory GCŚ wypłacało każdego miesiąca 500 plus na łączną kwotę ponad 17 mln zł. Od lipca kwota ta wzrośnie do ok. 37,5 mln zł.

Czytaj także

500 plus. Jak złożyć e-wniosek i wniosek papierowy?

Wniosek online o świadczenie wychowawcze można składać od 1 lipca w gminie, w której mieszkamy, listownie za pośrednictwem Poczty Polskiej oraz przez internet.

E-wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć za pomocą portalu empatia.mrpips.gov.pl, platformy usług elektronicznych ZUS oraz bankowości elektronicznej.

- Rola Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w procesie obsługi wniosku nie zmieniła się. ZUS jest jedną z instytucji, która umożliwia wypełnienie i elektroniczną wysyłkę wniosku przez swój system informatyczny – informuje Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego.

Jak już wiadomo, zniesione zostaje kryterium dochodowe. To oznacza, że rodzice nie będą już musieli dokumentować swojej sytuacji dochodowej. Formularz wniosku zostanie więc znacznie uproszczony i skrócony. Dzięki temu łatwiej także będzie można składać wnioski drogą elektroniczną.

Natomiast jeśli ktoś wybierze drogę tradycyjną, powinien złożyć wniosek w wersji papierowej**po 1 sierpnia 2019 r. **we właściwym Ośrodku Pomocy Społecznej czy centrum świadczeń. Pracownicy pomogą w jego wypełnieniu.

500 plus. Kiedy zostaną wypłacone pierwsze pieniądze na nowych zasadach?

Wszystko zależy od miesiąca, w którym zostanie złożony wniosek. Tak przedstawiają się poszczególne, maksymalne terminy wypłat w zależności od miesiąca złożenia wniosku:

 • Złożenie wniosku w okresie lipiec – sierpień 2019 r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem od lipca, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 31 października 2019 r.
 • Złożenie wniosku we wrześniu 2019 r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem od lipca, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 30 listopada 2019 r.
 • Złożenie wniosku w październiku 2019 r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od października, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 31 grudnia 2019 r.
 • Złożenie wniosku w listopadzie 2019 r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od listopada, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 31 stycznia 2020  r.
 • Złożenie wniosku w okresie od 1 grudnia 2019 r. do 31 stycznia 2020 r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od miesiąca złożenia wniosku, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 29 lutego 2020 r.

500 plus. Do kiedy trzeba złożyć wniosek?

Aby uzyskać prawo do świadczenia 500+ na nowych zasadach, rodzic dziecka, na które obecnie nie pobiera tego świadczenia, musi złożyć wniosek w okresie od 1 lipca 2019 r. do 30 września 2019 r.

Oznacza to, że tylko złożenie wniosku do końca września 2019 r. gwarantuje takiemu rodzicowi, że świadczenie wychowawcze na nowych zasadach zostanie wypłacone z wyrównaniem od lipca.

Jeśli złożymy wniosek po 30 września, świadczenie będzie przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku.

500 plus. Co z terminami dla rodziców, którzy mają przyznane świadczenie na drugie i kolejne dziecko?

Rodzice, którzy mają obecnie przyznane świadczenie wychowawcze na drugie i kolejne dzieci do 30 września 2019 r., składają od 1 lipca 2019 r. jeden wspólny wniosek o ustalenie prawa do świadczenia na wszystkie dzieci.

W ten sposób otrzymają od 1 lipca prawo do świadczenia na pierwsze dziecko (na które obecnie nie pobierają 500+), natomiast od 1 października br. na pozostałe dzieci (na które świadczenia są już przyznane do 30 września 2019 r.).

Uwaga! Rodzice ci muszą pamiętać, aby złożyć wniosek do 30 września br., jeśli chcą otrzymać świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko z wyrównaniem od lipca br.

Ważne zmiany w programie 500 plus

W programie 500 plus pojawia się nowość. To ważne dla świeżo upieczonych rodziców.

Chodzi o szczególny 3-miesięczny termin – liczony od dnia urodzenia dziecka – na złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze na nowo narodzone dziecko. Złożenie wniosku w tym czasie będzie gwarantowało przyznanie świadczenia z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka. Do tej pory działało to tak, że rodzice mieli na to miesiąc.

Spotkania informacyjne 500 plus

W piątek 28.06.2019 r. do Lęborka przyjechał wicewojewoda pomorski Mariusz Łuczyk, żeby wśród mieszkańców Lęborka i powiatu promować program 500 plus na każde dziecko.

Czytaj także

Wojewoda pomorski do 31 lipca prowadzi akcję informacyjną Rodzina 500 plus. W jej ramach odbywają się spotkania.

Najbliższe zaplanowano 2 lipca:

 • godz.10, Sztum, plac Wolności
 • godz.12, Mikołajki Pomorskie, ul. Kościuszki 6
 • godz.14, Stary Dzierzgoń (plac przed Gminnym Centrum Kultury)

3 lipca również odbędzie się w trzech miejscach:

 • godz.10, Dzierzgoń, plac Wolności 1 (przy UMiG)
 • godz.12, Stary Targ, centrum wsi
 • godz.14, Miłoradz, ul. Żuławska 9 (przed UG)

4 lipca - 4 spotkania

 • godz.9, Malbork, ul. Kościuszki ( przy Muzeum Miasta Malborka)|
 • godz.11, Stare Pole, ul. Sienkiewicza (plac targowy)
 • godz. 13, Nowy Staw, Rynek Kościuszki
 • godz.15, Lichnowy, ul. Tczewska 6 (parking przy UG)

5 lipca

 • godz.10. Nowy Dwór Gdański, ul. Wejhera 3 (przy UMiG)
 • godz. 12, Ostaszewo, ul. Kościuszki (park gminny)
 • godz.14, Krynica Morska (centrum, przy informacji turystycznej)

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

D
Dolores

Super ! Jestem prywatnym przedsiębiorcą, płacę podatki, więc wreszcie teraz coś od Państwa dla mnie. Brawo Wy ! :)

Dodaj ogłoszenie