500 PLUS na każde dziecko. Zmiana Rodzina 500+. Program wsparcia dla rodziców również na pierwsze dziecko. Co myślą o tym Czytelnicy?

Pola Lewicka
Mama 4 plus - EMERYTURA dla matek przynajmniej czwórki dzieci. Komu przysługują pieniądze? Świadczenia MAMA PLUS [KRYTERIA, KWOTY, DATY] merytury dla matek z czwórką dzieci. Komu przysługują świadczenia? Dla kogo „Mama 4+”?Matczyne emerytury obejmują kobiety, które zajmowały się wychowaniem czwórki lub więcej dzieci. Mają one uhonorować wkład włożony w poświęcenie się opiece nad dziećmi. Świadczenia będą mogli otrzymać również ojcowie, którzy po śmierci matki lub jej odejściu sami wychowywali dzieci.
NOWY PROGRAM PiS. Rodzina 500 PLUS. Zmiana w 2019 - 500 plus również na pierwsze dziecko. Zdaniem rządu wszystkie dzieci powinny być równo traktowane - świadczenie będzie wypłacane również na pierwsze dziecko. Są osoby popierające ten pomysł, ale też jest on krytykowany. Przedstawiamy Wam opinie Czytelników Dziennika Bałtyckiego.

Rodzina 500+ Program wsparcia dla rodziców. Już od lipca 2019 r. na każde dziecko będzie 500 zł - sprawdź zmiany w programie

Zniesienie kryterium dochodowego w przypadku starań o świadczenie na pierwsze dziecko oznacza, że wsparcie dostaną nie tylko rodziny, które są w słabej sytuacji finansowej, a także te, które radzą sobie całkiem nieźle i będzie to dodatkowa gotówka. W przypadku kryterium dochodowego chodziło o wyrównanie szans dla dzieci z biedniejszych rodzin. Jednak na obecną chwilę świadczenie miałoby przysługiwać wszystkim. Statystyki pokazują, że mimo dodatkowej gotówki z programu 500 PLUS dzieci wcale nie rodzi się więcej. Podobnie jest z aktywizacją kobiet niepracujących - zamiast przeznaczyć gotówkę na posłanie dzieci do żłobków czy przedszkoli i pójście do pracy, wiele z nich woli opiekować się dziećmi w domu - koszt pracy i żłobka znacznie przekroczyłby ich zarobki. Budzi to obawy wielu osób - co będzie, gdy świadczenia socjalne się skończą? Podczas gdy część Polaków dostaje świadczenia socjalne, wysokie podatki płacą wszyscy.

Mama 4 plus - EMERYTURA dla matek przynajmniej czwórki dzieci. Komu przysługują pieniądze? Świadczenia MAMA PLUS [KRYTERIA, KWOTY, DATY]

Co Czytelnicy DB sądzą o 500 PLUS na pierwsze dziecko?

Paweł mówi: - Jako ojciec dwójki dzieci, a jednocześnie osoba, która szczerze i ambitnie pracuje, aby zapewnić właśnie godne życie rodzinie, jestem na nie! Takie właśnie osoby jak ja i moja żona, dostają najbardziej po portfelu. Jest to wyłącznie zagrywka polityczna, w celu zagarnięcia elektoratu!. Podobnie myśli Dagmara: - Zabiorą nam 700 oddadzą 500, a głupi naród nadal wierzy, że to nie ich własne pieniądze. Oczywiście o pracujących mowa bo na bezrobotnych darmozjadów jeszcze trzeba wyłożyć.

Według Instytutu Badań Strukturalnych z rynku pracy w ciągu 2 lat wprowadzenia świadczeń socjalnych odeszło 100 tys. kobiet. PiS podkreśla często, jak ważne jest dla nich inwestowanie w rodziny. Jak pokazują statystyki - wysokość świadczeń bywa wyższa niż pensja, więc nie opłaca się pracować. Problem jest jednak długofalowy - gdy program 500 PLUS się skończy, kobietom może być trudniej wrócić do pracy. Rozwój technologii, brak dokształcania się, tracenie umiejętności bez nabywania nowych - to wszystko może sprawić, że nie tylko trudno będzie wrócić na rynek pracy, ale też odbije się to na wysokości emerytury.

Eksperci nie mają złudzeń - na największy w historii Polski program socjalny zrzucają się wszyscy Polacy. Niektórzy zapominają, że rząd nie ma swoich pieniędzy - świadczenia finansowane są z podatków, a te są wysokie. Pieniądze ze świadczeń socjalnych nie są inwestowane, ale konsumowane w bardzo szybkim tempie. I chociaż mówi się dużo o tym, że portfele są grubsze, warto pamiętać o inflacji. Możemy zarabiać dużo więcej niż 10 lat temu, ale też za tę kwotę kupimy dużo mniej niż kiedyś.

- Jeszcze większe kolejki w sklepach...brak kasjerek...po co pracować jak rozdają kasę? - mówi Marcin. Weronika zauważa to, co dla większości rodziców jest problemem - Oczywiście rząd powinien kontrolować komu za darmo rozdaje pieniądze. Jestem bardziej za tym, aby obiady dla dzieci w szkołach były za darmo, a nawet podręczniki. Pieniądze niech idą dla placówek a nie dla ludzi...

- Darmowe żłobki i przedszkola dla wszystkich dzieci i brak podatku na produkty na dla dzieci. Dawanie kasy do reki to najgorsza forma pomocy - odpowiada Joanna.

Wielu rodziców zauważa, że lepszą formą wsparcia byłoby więcej miejsc w przedszkolach i żłobkach, obniżenie podatku na artykuły dla dzieci i wsparcie kobiet w pracy - elastyczne godziny pracy czy możliwość pracy zdalnej w wybranych dniach byłoby lepsze dla rodzin, niż pieniądze, które są przeznaczane na konsumpcję.

500 plus na pierwsze dziecko

Jarosław Kaczyński na konwencji PiS 23 lutego 2019 r. zapowiedział nowy program - 500 plus wypłacane miałoby być także na pierwsze dziecko. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska poinformowała, ze wkrótce znanych będzie więcej szczegółów dotyczących wypłacania świadczeń dla rodzin, w których jest jedno dziecko. Rozszerzenie programu 500 PLUS budzi sporo kontrowersji.

Rodzina 500+: zasady i warunki programu 500 zł. 500+ na pierwsze dziecko w 2019 r.: warunki, kryterium dochodowe

Program "Rodzina 500 plus" to świadczenie w wysokości 500 zł wypłacane do 18. roku życia dziecka. Takie świadczenie przysługuje także na pierwsze lub jedyne dziecko, wychowujące się w rodzinie o niskich dochodach. Świadczenie wychowawcze w programie 500 plus przysługuje niezależnie od dochodu na drugie i kolejne dziecko do ukończenia przez nie 18. W przypadku jednego dziecka dochód na jednego członka rodziny nie może przekroczyć 800 zł netto.

Zmiany mają zacząć obowiązywać już 1 lipca 2019 r. - zniesione zostanie kryterium dochodowe podczas starania się o świadczenia na pierwsze dziecko.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tomasz

Nasza firma chciała zatrudnić kilkanaście osób (wynagrodzenie parę tys, netto) praca lekka, biurowa, projekt marketingowy, niewielka miejscowość, bezrobocie oficjalne kilkanaście procent. Zlecenie trafia do lokalnego Urzędu Pracy, wszyscy, dokładnie wszyscy przysłani przez Urząd przyszli tylko po pieczątkę, że się nie nadają, w celu dalszego poboru zasiłku na koszt Państwa, czyli nas... Główna argumentacja; mam zasiłek, 500 teraz czekam na dodatkowe świadczenia, nie muszę wstawać rano do pracy... Pan przybije pieczątkę (odmowa = groźby karalne co mi zrobią jak wyjdę dziś z biura) Brawo, niech PIS kupi teraz wyborców, ja rezygnuje z projektu i przepadają podatki, które były do zapłacenia, z czego zapłacą kolejne 500 ???? Inni przedsiębiorcy zrzeszeni w naszej Izbie mają tak samo, więc skala dotyczy całego kraju. Brawo Jarosław, Brawo Mateusz

Dodaj ogłoszenie