500 plus dla niepełnosprawnych - pierwsze czytanie w Sejmie Kryterium dochodowe oburza rodziny osób niepełnosprawnych, protestowały w Sejmie

Ewa Andruszkiewicz
Ewa Andruszkiewicz
Zaktualizowano 

Wideo

Źródło: TVN 24

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Program 500 plus dla niepełnosprawnych. Z projektu ustawy 500 plus dla niepełnosprawnych niezadowolone są m.in. osoby, które w ubiegłym roku protestowały w Sejmie. W środę 17 lipca 2019, odbyło się pierwsze czytania projektu ustawy w Sejmie. Został on skierowany do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

500 plus dla niepełnosprawnych i kryterium dochodowe

Choć rząd nie widzi w tym żadnej sprzeczności, rodzice osób niepełnosprawnych nie kryją oburzenia i zapowiadają kolejny, po ubiegłorocznym, protest.

ZOBACZ KONIECZNIE: 500 plus dla niepełnosprawnych. Projekt ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji - plik PDF

- Wyszło na to, że każde dziecko w Polsce może otrzymać 500 zł, ale osoba niepełnosprawna już nie. To ogromny skandal i policzek wymierzony w nas i nasze dzieci. To będzie hańbą tego rządu już na zawsze - komentuje Iwona Hartwich, matka niepełnosprawnego syna, która - wraz z innymi rodzicami osób niepełnosprawnych protestowała w ubiegłym roku w Sejmie.

Jednym z postulatów manifestujących było wprowadzenie dodatku rehabilitacyjnego (500 zł miesięcznie) dla osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym, które ukończyły 18 lat.

500 plus dla niepełnosprawnych 2019. Kto dostanie? Jakie kryteria dochodowe? Od kiedy?

Dodatku rehabilitacyjnego rząd nie wprowadził. Powstał za to projekt ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, które jednak - jak się okazuje - do wszystkich potrzebujących nie trafi.

500 plus dla niepełnosprawnych. Komu przysługuje?

- Świadczenie uzupełniające będzie przysługiwało osobom, które ukończyły 18 lat, których niezdolność do samodzielnej egzystencji została stwierdzona stosownym orzeczeniem i które otrzymują świadczenia w wysokości nieprzekraczającej najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, czyli dzisiaj 1100 zł - wyjaśniają przedstawiciele Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. - Celem projektu jest dodatkowe wsparcie finansowe najbardziej potrzebujących osób ze względu na zwiększone koszty związane z pielęgnacją, rehabilitacją oraz opieką medyczną. Proponowane rozwiązanie ma charakter systemowy, nie jednorazowy, którego celem jest poprawa sytuacji osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji w perspektywie długofalowej - dodają.

Czytaj także

500 plus dla niepełnosprawnych. Ustawa w Sejmie

Pierwsze czytanie projektu ustawy odbyło się podczas środowego posiedzenia Sejmu. Został on skierowany do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Tymczasem rodzice osób niepełnosprawnych zapowiadają kolejny - po ubiegłorocznym - protest, tym razem przed kancelarią premiera w Warszawie. Ma się on rozpocząć 3 września, w samo południe.

500 plus dla niepełnosprawnych. Żądania niepełnosprawnych

Oprócz zniesienia kryterium dochodowego, oczekują m.in.: renty socjalnej bez podatku, zróżnicowania kwot zasiłku pielęgnacyjnego w zależności od stopnia niepełnosprawności, zniesienie ubezwłasnowolnienia tych osób i zastąpienie opiekunem medycznym (miały być nim rodzic lub inna bliska osoba), darmowe turnusy rehabilitacyjne i wprowadzenie asystenta osobistego w miejscu zamieszkania.

ZOBACZ KONIECZNIE: Program 500 plus i 300 plus. RODZINA PLUS. Jak, gdzie i kiedy składać wnioski? Kiedy wypłata świadczeń 500+ i 300+?

- Uważamy, że dzisiaj polskie państwo stać na to, by osoba niepełnosprawna miała przynajmniej najniższą krajową waloryzowaną, bo to jest minimum socjalne dla zdrowego człowieka - zaznacza Iwona Hartwich i dodaje, że kryterium dochodowe spowoduje, iż część niepełnosprawnych będzie rezygnować z pracy. - Bulwersuje to, że rząd automatycznie skazuje te osoby na zamykanie w czterech ścianach. Nawet jeśli ktoś będzie miał propozycję pracy, to będzie mocno zastanawiał się, czy podjąć zatrudnienie, czy siedzieć w domu. A osoby niepełnosprawne bardzo chcą wyjść z domu, dążą do tego ich rodzice. Dlatego tutaj jest ogromna niesprawiedliwość.

500 plus dla niepełnosprawnych. Ustawa ma wejść w życie w październiku

Składanie wniosków o 500 plus dla osób niepełnosprawnych ruszyć ma z dniem 1 października br. Wniosek trzeba będzie złożyć w organie, który wydał orzeczenie o niepełnosprawności. Dodatkowo osoby, które mają wyłącznie orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, będą mogły wystąpić z wnioskiem o wydanie orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji wraz z wnioskiem o świadczenie uzupełniające, do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Z szacunków ministerstwa wynika, że uprawnionych do świadczenia uzupełniającego będzie ok. 500 tys. osób w całym kraju. Na razie nie wiadomo, ilu mieszkańcom naszego województwa będzie ono przysługiwać. Jak informuje pomorski ZUS, dane w tym zakresie będą zbierane dopiero po przyjęciu ustawy przez Sejm.

Czytaj także

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie