500 Plus dla niepełnosprawnych to manipulacja. Żądam eutanazji dla siebie i córki. Już nie mam siły - mówi matka niepełnosprawnej Patrycji

Katarzyna Pachelska
Katarzyna Pachelska
Aleksandra Chromik z 32-letnią córką Patrycją, upośledzoną umysłowo w stopniu znacznym. Archiwum prywatne
Aleksandra Chromik, mama 32-letniej ciężko upośledzonej psychicznie córki, nie zostawia suchej nitki na rządowym projekcie 500+ dla dorosłych niepełnosprawnych, którzy nie są zdolni do samodzielnej egzystencji. - Warunki tego programu są niekorzystne. Dlaczego 500 Plus na dziecko dostaje się niezależnie od wysokości zarobków, a dorośli niepełnosprawni tylko gdy ich dochód nie przekracza 1100 zł. Ja już jestem zmęczona tą ciągłą niepewnością, walką o dziecko i siebie - mówi z goryczą.

Aleksandra Chromik ze Świętochłowic samotnie opiekuje się 32-letnią córką Patrycją. - Pati jest upośledzona umysłowo w sposób znaczny. Jest niezdolna do jakiejkolwiek samodzielnej egzystencji. Sama tylko je i chodzi - mówi Aleksandra Chromik. Choć ma pod opieką córkę, to angażuje się w działanie na rzecz "doroślaków", czyli dorosłych niepełnosprawnych. Działa w Stowarzyszeniu wspierającym OGA, organizuje kiermasze prac osób niepełnosprawnych i inne akcje.

Zasady programu 500+ dla niepełnosprawnych

Teraz jednak straciła wiarę, że sytuacja takich osób jak jej córka Patrycja może się w Polsce poprawić.

- Wszędzie mówi się o tym, że rząd wprowadzi w końcu program 500+ dla osób niepełnosprawnych, niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Ma się zacząć już od 1 października 2019. Dziś dzwoniło do mnie wielu znajomych, ucieszonych informacją, że dostaniemy pieniądze, że będzie nam lepiej, lżej. To bujda, którą rząd karmi społeczeństwo. Bo my tych pieniędzy nie dostaniemy, co zresztą przewidziałam wcześniej. Kryteria dochodowe i przepisy projektu ustawy w tej sprawie są tak skonstruowane, że wielu niepełnosprawnych nie zobaczy tych 500 zł na oczy - mówi Aleksandra Chromik.

Nie przegapcie

- Dlaczego 500+ na każde dziecko jest przyznawane niezależnie od dochodów, i ludzie zarabiający 10 tysięcy zł miesięcznie dostają pieniądze bez problemu, bo nie ma kryterium dochodowego, a w przypadku osób niepełnosprawnych takie kryterium będzie obowiązywać? Rząd gra na uczuciach, manipuluje - uważa Chromik?

1600 zł na miesiąc, i ani złotówki więcej

Wg projektu ustawy, który przyjął rząd, o świadczenie będą mogły wnioskować jedynie osoby, które nie mają prawa do żadnych świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych, lub które otrzymują świadczenia w kwocie niższej niż najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, czyli 1100 zł brutto. Razem z 500+ dochód ze wszystkich źródeł dochodu takiej osoby nie będzie mógł przekroczyć 1600 zł. Gdy przekroczy - nie dostanie ona 500+. Jeśli dostaje ona miesięcznie np. 1540 zł, to z programu 500+ nie dostanie 500 zł, tylko kwotę brakującą do 1600, czyli w tym przypadku tylko 60 zł.

- Osoba niepełnosprawna nie ma szans otrzymać więcej niż 1600 zł miesięcznie w sumie. W dodatku rząd posługuje się nieostrym pojęciem "źródeł dochodu", do których może się wliczać wszystko, np. renta rodzinna po zmarłym rodzicu, alimenty, zasiłek pielęgnacyjny, mieszkaniowy. Moja Patrycja, podobnie jak wiele takich niepełnosprawnych jak ona, nie ma szans na szumnie zapowiadane 500+ - mówi Chromik.

Rząd przewiduje, że doroślaki będą żyć tylko 20 lat

- Okazuje się, że niestety po raz kolejny rząd uderza w najsłabszych, którzy się nie obronią. Dlaczego ludzie, którzy mogą pracować, i utrzymać dzieci, dostają obligatoryjnie 500+. A najbardziej poszkodowani przez los – nie. Dlaczego my, matki opiekujące się doroślakami, otrzymujące 1570 zł na rękę świadczenia pielęgnacyjnego, nie mamy prawa dorobić (a niepełnosprawne dziecko - już tak, choć nie wiem, jak i gdzie moja Patrycja miałaby pracować). W dodatku po 20 latach pobierania świadczenia pielęgnacyjnego państwo przestaje nam płacić ubezpieczenie zdrowotne i składki. Ja to stracę za rok. Nie wiem, co wtedy będzie. To jakby rząd przewidywał, że nasze dzieci będą żyły tylko 20 lat - dodaje gorzko.

Praca zamiast 500+

- Może niektóre mamy się oburzą, ale moim zdaniem zamiast dawać 500+, którego i tak nie dostaniemy, może warto byłoby postawić na to, by matki mogły się szkolić, pracować (jako ich prawo, nie obowiązek), dorobić choćby 2 dni w tygodniu. Po to też, żeby nie wypaść z rynku pracy. Ja pracowałam 32 lata temu w przedszkolu przez rok. Po urodzeniu Patrycji byłam już tylko z nią w domu. Tylko dorabiałam. Córka chodziła do integracyjnego przedszkola. Do szkoły już nie chodziła, miała nauczanie indywidualne. Gdyby Pati teraz zmarła, to będzie mi bardzo trudno znaleźć jakąś pracę, przez 20 lat wypadłam z rynku pracy, nie mam umiejętności liczących się teraz, nie mam tylu sił, by pracować ciężko fizycznie. Dlatego optuję za aktywizacją matek. Teraz jesteśmy niewolnicami systemu - mówi Aleksandra Chromik.

Ludzie odwracają wzrok, bo brzydota się nie sprzedaje

Wg Chromik, rząd zamiast w 500+ powinien zainwestować w ośrodki wsparcia dla osób niepełnosprawnych. By doroślaki miały tam opiekę i terapię przynajmniej przez kilka godzin dziennie, a rodzice mogli dorobić, pracować. - Takich ośrodków jest skandalicznie mało, a jak są, to klepią biedę, jak nasz w Chorzowie - mówi. Chodzi o Ośrodek wsparcia dla osób upośledzonych umysłowo przy ul. Beskidzkiej. - Ludzie coraz mniej wpłacają na nasz ośrodek. Prędzej się uzbiera na schronisko, na psy i koty. Ludzie odwracają wzrok, brzydota się nie sprzedaje. A my nie wyciągamy tylko rąk po pieniądze. Dużo dajemy od siebie, robimy rękodzieła, kiermasze, poczęstunki dla ludzi, żywe biblioteki. Przez te kłamstwa jest coraz gorzej, bo ludzie myślą, że my opływamy w dostatki - mówi.

- Poproszę o eutanazję dla siebie i córki. Jestem coraz starsza, coraz mniej siły, psychicznie jestem wrakiem. Rząd gra na uczuciach, manipuluje, wywołuje nienawiść. Nie wiem, czy chcę jeszcze na takim okropnym świecie żyć - kończy.

Zobaczcie koniecznie

Jarosław Kaczyński w Katowicach o nowych wyzwaniach polityki społecznej

Wideo

Komentarze 79

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
22 listopada, 14:56, Gość:

jak nie napiszemy do Strasburga o gwałcenie praw człowieka, to nas wydymają w biały dzień https://wiadomosci.onet.pl/kraj/tomasz-grodzki-zapowiada-poprawki-do-ustawy-ws-13-emerytury/z8kh7k7 mają rozdać daninę UBEKom, emerytom którzy mają i po kilkadziesiąt tyś. jako 13 emerytura a niepełnosprawni muszą [wulgaryzm] pod siebie na leżąco by to dostać. Nie bójmy się napisać rząd okrada najuboższych a przede wszystkim przedsiębiorców którzy na to się składają!

od kiedy sr..ać jest wulgaryzmem w tym chorym kraju?!

G
Gość

jak nie napiszemy do Strasburga o gwałcenie praw człowieka, to nas wydymają w biały dzień https://wiadomosci.onet.pl/kraj/tomasz-grodzki-zapowiada-poprawki-do-ustawy-ws-13-emerytury/z8kh7k7 mają rozdać daninę UBEKom, emerytom którzy mają i po kilkadziesiąt tyś. jako 13 emerytura a niepełnosprawni muszą [wulgaryzm] pod siebie na leżąco by to dostać. Nie bójmy się napisać rząd okrada najuboższych a przede wszystkim przedsiębiorców którzy na to się składają!

C
Czarek, opiekun

Świadczenie uzupełniające przyjęło formę nagrody- premii według uznania.. bo tak nakazał Guru.. trochę to czuć zimnym pijarem a nie troską o homo sapiens. Tak po ludzku to powinno być przyznawane skoro to świadczenie wg dochodu w rodzinie w której ten niepełnosprawny jest pielęgnowany . Tym fortelem ''złotówka za złotówkę" zrobiono ludzi w bambuko, czekamy może kiedyś się jeszcze raz nad tym mocodawcy pochylą i zreflektują .

G
Gość

dlaczego podwyższaja emerytury leniom którym nie chciało sie pracowac. to jest skandal. przykład - leń baba pracowała 5 lat - potem renta !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!. w tym czasie często pracowała zagranicą. a dzisiaj jest biedulką emerytką do której ja tez mam dopłacać !!!! A z jakiego cholera powodu ja sie pytam !!!!!!!!!!!!!

G
Gość

Jestem za eutanazją, mam swój honor. Walczę z bólem już 28 lat, przeszedłem 13 operacji neurochirurgicznych, mam stopień znaczny i brak samodzielnej egzystencji. 16 lat podawano mi morfinę, teraz marihuanę medyczną na którą mnie nie stać. Przed chorobą było mnie stać na wszystko, choroba pochłonęła oszczędności a teraz leki kupuję z kredytów bo mam emeryturę. Raty kredytów trzeba spłacać i coraz mniej wykupuję leków przy cukrzycy, miażdżycy, zakrzepicy i przeczulicy.

Czy któryś poseł chciałby żyć?

Zatem żądam eutanazji poprawnej zwyczajowo, społecznie, politycznie a zwłaszcza po katolicku w kraju, gdzie królową jest Matka Boska a królem Jezus Chrystus.

G
Gość
7 października, 13:48, Gość:

Rząd lekką ręką rozdaje pieniądze na lewo i prawo, i nie ważne, czy twój dochód to 500 zł/m, czy 10 000 zł/m. Niepełnosprawni są oczywiście w czarnej dupie.

Jestem niepełnosprawny od urodzenia. Miałem o tyle szczęście, że w moim przypadku MPD nie wyrządziło, aż tak poważnych szkód, jak to zwykle przy MPD bywa. Objawy jednak są: spastyczność kończyn dolnych i górnych, niedowład kończyn dolnych i górnych. Skończyłem jednak szkoły, podjąłem pracę i ..., i po 18 roku życia państwo ma mnie w dupie. Rehabilitację muszę opłacać sam, nie mam prawa do renty, ponieważ mogę pracować. Dostaję ten śmieszny zasiłek pielęgnacyjny 153 zł hahahha (po podwyżce chyba w tym roku to 184 zł) i NIC więcej. Natomiast państwo daje pijakowi, który chlał od dziecka rentę, ponieważ wątroba mu siadła lub w związku z piciem nabawił się innych chorób ;-). Daje 500 ludziom, którzy w jakieś części zaczynają żyć tylko i wyłącznie z takich datków. Tu 500 , tam znowu jakieś inne świadczenia. Są rodziny, które żyją tylko z takich świadczeń.

Pomimo tego że pracuję, nie stać mnie na rehabilitację, która być może by mi pomogła. NFZ wielu metod rehabilitacji nie refunduje. Ulga rehabilitacyjna też nie zrekompensuje wielotysięcznych wydatków na rehabilitacje.

Także polskie państwo ma w głębokiej dupie niepełnosprawnych. Pomaga nierobom, pijakom, ale nie tym, którzy z niewłasnej winy stali się niepełnosprawni.

Paradoksem jest też to, że mój pracodawca raz że dostał 25 tys. zł na stworzenie mojego stanowiska pracy, czerpie równie z tego zyski ponieważ nie musi odprowadzać składek do PFRONu, a ja g... z tego mam.

Powiem szczerze, że mam w dupie pomoc państwa, ponieważ jakoś sobie radzę, a radziłbym sobie znacznie lepiej, gdym nie trafił do państwowej firmy, gdzie płace to śmiech na sali. Zamiast podnieść płacę minimalną to rząd woli rozdawać pieniądze nierobom.

I jeszcze na koniec te 500 plus dla niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji to jakaś żenada. Wielu z nich pewnie myślało, że dostanie całe 500 zł, a tu taki wał. Poza tym proponuje rządzącym spróbować się rehabilitować za 500 zł/m.

G
Gość

Rząd lekką ręką rozdaje pieniądze na lewo i prawo, i nie ważne, czy twój dochód to 500 zł/m, czy 10 000 zł/m. Niepełnosprawni są oczywiście w czarnej dupie.

Jestem niepełnosprawny od urodzenia. Miałem o tyle szczęście, że w moim przypadku MPD nie wyrządziło, aż tak poważnych szkód, jak to zwykle przy MPD bywa. Objawy jednak są: spastyczność kończyn dolnych i górnych, niedowład kończyn dolnych i górnych. Skończyłem jednak szkoły, podjąłem pracę i ..., i po 18 roku życia państwo ma mnie w dupie. Rehabilitację muszę opłacać sam, nie mam prawa do renty, ponieważ mogę pracować. Dostaję ten śmieszny zasiłek pielęgnacyjny 153 zł hahahha (po podwyżce chyba w tym roku to 184 zł) i NIC więcej. Natomiast państwo daje pijakowi, który chlał od dziecka rentę, ponieważ wątroba mu siadła lub w związku z piciem nabawił się innych chorób ;-). Daje 500 ludziom, którzy w jakieś części zaczynają żyć tylko i wyłącznie z takich datków. Tu 500 , tam znowu jakieś inne świadczenia. Są rodziny, które żyją tylko z takich świadczeń.

Pomimo tego że pracuję, nie stać mnie na rehabilitację, która być może by mi pomogła. NFZ wielu metod rehabilitacji nie refunduje. Ulga rehabilitacyjna też nie zrekompensuje wielotysięcznych wydatków na rehabilitacje.

Także polskie państwo ma w głębokiej dupie niepełnosprawnych. Pomaga nierobom, pijakom, ale nie tym, którzy z niewłasnej winy stali się niepełnosprawni.

Paradoksem jest też to, że mój pracodawca raz że dostał 25 tys. zł na stworzenie mojego stanowiska pracy, czerpie równie z tego zyski ponieważ nie musi odprowadzać składek do PFRONu, a ja g... z tego mam.

Powiem szczerze, że mam w dupie pomoc państwa, ponieważ jakoś sobie radzę, a radziłbym sobie znacznie lepiej, gdym nie trafił do państwowej firmy, gdzie płace to śmiech na sali. Zamiast podnieść płacę minimalną to rząd woli rozdawać pieniądze nierobom.

G
Gość
18 lipca, 7:08, Mikołaj:

Kto to czyta?....,, Rządzący "tego chyba nie czytają, oni mają,, wizję pomocy"jak im się coś narzuci ! , wymusi! jak Górnicy, czy inni co jadą do Warszawy, bo tam jest siedziba,, rządzących" i ROBIĄ DEMONSTRACJĘ NIEZADOWENIA!!!. Ostatnią taką,, dla Niepełnosprawnych "zrobiła pani Hartwig i pozostali co Pomagali tej pani i to trzeba chwalić, ale ciężko kopać się z najedzonymi i z pełnymi Kontami ukrytymi jawnością jak Premier Morawiecki...!. Osobom Niepełnosprawnym trzeba Pomagać,wspierać, a nie patologiczne rodziny 500 !,oraz na pierwsze dziecko bez względu na Dochód w Rodzinie!. Nie dziwię się że Polaków,, docenia" Parlament Europejski (Szydło, i inne malwersacje Prawa!!!)... Pomoc Niepełnosprawnym, to jest coś co można nazwać moralnym dobrem i obowiązkiem osób sprawnych,ponieważ niepełnosprawność wcześniej czy póżniej dopadnie kogoś bliskiego.

Trafne panie Mikołaju.

G
Gość
15 sierpnia, 11:44, wieszcz:

proszę oficjalnie oskarżyć polski rząd do Strasburga o wyłudzanie pieniędzy na podwyżki dla siebie wprowadzając daninę na niby niepełnosprawnych https://finanse.wp.pl/1500-dla-parlamentarzystow-szykuja-sie-podwyzki-po-wyborach-6411571466425985a. To jest kpina by dostać ten dodatek trzeba być w stanie takim jak do eutanazji, to chyba każdy woli tą 2 opcje. Dodatek powinien być dla ludzi wymagających leków, rehabilitacji by jak najlepiej odwlec ich do stanu całkowitej niezdolności a nie tych co już tylko kupy robią pod siebie na łóżku, tym bardziej że milionerom daje się na ich pociechy 500 nawet gdyby helikopterami leciały do szkoły.

Dokładnie i dobitnie

G
Gość
4 września, 16:38, Gość:

dokladnie tak. niepelnosprawni chorzy i starsi to jakis gorszy sort. tez jestem niepelnosprawna. potrzebuje opieki 3razy dziennie. zeby sie polozyc wysikac i wstac. moj stan kwalifikuje sie na dom pomocy spolecznej ale postanowilam wyjsc poza te ramy. 3lata temu wzielam kredyt i kupilam kawalerke. dostalam z pcpru dofinansowanie na remont i zlikwidowalam bariery. mam 2tys.renty. kredyt 700zl.ale zeby funkcjonowac potrzebuje te 3godz.dziennie opieki. rano i popoludniu dostalam opieke z mopsu. wieczory i weekendy musze pokrywac sama. miesiecznie wydaje na te panie ok 1500zl. i pozatym reszta oplat czyli czynsz woda prad internet komorka. zeby to ogarnac podjelam prace-najnizsza krajowa czyli 1500zl. gdybym poszla do dpsu panstwo musialoby do mnie doplacac ok.2tys.miesiecznie. i to byloby ok. w momencie gdy probuje zyc normalnie nawet w czesci nie moge liczyc na to ze ktos mi do tej prywatnej opieki dolozy. wiec siedze w domu pracuje zarabiam na to zeby moc usiasc i sie polozyc i nie mam szans zeby cokolwiek odlozyc i choc na kilka dni wyjechac z domu. ludziom bez dochodu czyli pijaczkom i zdrowym bezrobotnym pomagamy. ale jak ktos mimo choroby i niepelnosprawnosci probuje zyc normalnie dochod wszelka pomoc przekracza. zyjemy w absurdalnym panstwie.

Dlatego nie zagłosuję ponownie na tych pseudo społeczników . Są warci tyle samo co poprzednicy. I jeszcze dranie w senacie skroili kryterium z 2250

G
Gość
12 sierpnia, 9:05, Asia:

To jest kpina z ludzi chorych!!!!!!!!!!! Lepiej, żeby nie dali wcale a nie robili cyrk.

Proszę sobie wyobrazić, że są w tym kraju osoby, które nie zdążyły nabyć praw do renty, a tym bardziej emerytury. Do tej pory otrzymywały tylko zasiłek stały. Te osoby otrzymają świadczenie uzupełniające w pełnej wysokości. Uważa Pani, że lepiej, żeby nie dostali niczego?

G
Gość
1 września, 20:26, Beata:

Własnie czemu za Tuska wszyscy siedzieli jak mysz pod miotłą? Dlaczego?

Nie siedzieli, były protesty.

G
Gość

dokladnie tak. niepelnosprawni chorzy i starsi to jakis gorszy sort. tez jestem niepelnosprawna. potrzebuje opieki 3razy dziennie. zeby sie polozyc wysikac i wstac. moj stan kwalifikuje sie na dom pomocy spolecznej ale postanowilam wyjsc poza te ramy. 3lata temu wzielam kredyt i kupilam kawalerke. dostalam z pcpru dofinansowanie na remont i zlikwidowalam bariery. mam 2tys.renty. kredyt 700zl.ale zeby funkcjonowac potrzebuje te 3godz.dziennie opieki. rano i popoludniu dostalam opieke z mopsu. wieczory i weekendy musze pokrywac sama. miesiecznie wydaje na te panie ok 1500zl. i pozatym reszta oplat czyli czynsz woda prad internet komorka. zeby to ogarnac podjelam prace-najnizsza krajowa czyli 1500zl. gdybym poszla do dpsu panstwo musialoby do mnie doplacac ok.2tys.miesiecznie. i to byloby ok. w momencie gdy probuje zyc normalnie nawet w czesci nie moge liczyc na to ze ktos mi do tej prywatnej opieki dolozy. wiec siedze w domu pracuje zarabiam na to zeby moc usiasc i sie polozyc i nie mam szans zeby cokolwiek odlozyc i choc na kilka dni wyjechac z domu. ludziom bez dochodu czyli pijaczkom i zdrowym bezrobotnym pomagamy. ale jak ktos mimo choroby i niepelnosprawnosci probuje zyc normalnie dochod wszelka pomoc przekracza. zyjemy w absurdalnym panstwie.

B
Beata

Własnie czemu za Tuska wszyscy siedzieli jak mysz pod miotłą? Dlaczego?

R
Rudi

a gdzie byliście jak tusek wam dawał ...dawali i dawali tylko ze sobie do kieszeni ! nie popierasz rządu nie pobierasz proste !

Dodaj ogłoszenie