Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

22. odsłona cyklu "Wejście w historię. Kurtkę oficerską ks. Franciszka Pluty zaprezentowano w Muzeum II Wojny Światowej

OPRAC.:
Kamil Kusier
Kamil Kusier
22. odsłona cyklu "Wejście w historię. Kurtkę oficerską ks. Franciszka Pluty zaprezentowano w Muzeum II Wojny Światowej
22. odsłona cyklu "Wejście w historię. Kurtkę oficerską ks. Franciszka Pluty zaprezentowano w Muzeum II Wojny Światowej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
W ramach cyklu "Wejście w historię" w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezentowano w czwartek kurtkę oficerską ks. Franciszka Pluty, kapelana Armii Polskiej w ZSRS, który w latach 1942-1946 pełnił funkcję komendanta osiedla zamieszkanego przez osierocone polskie dzieci, ewakuowane ze Związku Sowieckiego.

- Dzięki hojności darczyńcy, życzliwości Ministerstwa Spraw Zagranicznych, zdołaliśmy pozyskać dla zbiorów Muzeum II Wojny Światowej cenny obiekt. A nic tak nie cieszy muzealników jak wzbogacenie kolekcji - mówił w czwartek, w trakcie prezentacji eksponatu dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku prof. Grzegorz Berendt.

Podkreślił, że jedną z grup rodaków, która była prawdopodobnie najbardziej podatna na przerażające i ciężkie przeżycia w Związku Sowieckim, były dzieci wywożone razem z ich rodzicami od 10 lutego 1940 roku, aż do ostatniej deportacji z czerwca 1941 roku.

- Tysiące z nich nie przeżyło tych około 20 miesięcy przebywania w głębi Związku Sowieckiego. Jestem głęboko przekonany, że opieka nad nimi, czułość i dobroć okazywana im m.in. przez księdza Plutę były tym czynnikiem, który od jesieni 1941 roku pozwalał tym dzieciom wrócić do równowagi, a równocześnie też, dzięki jego poświęceniu, po 1945 roku dzieci te mogły funkcjonować w normalnym świecie z daleka od Ojczyzny – wskazał prof. Grzegorz Berendt.

Obecny na prezentacji krewny ks. Franciszka Pluty Bernard Rokicki zaznaczył, że prałat całe swoje życie poświęcił Bogu i Polsce.

- Wielu wie o jego czasach na Syberii. Był kapitanem wojskowym pod dowództwem generała Andersa. To tutaj gromadził sieroty i doprowadził je do sierocińca w Indiach (…). Prałat Pluta robił wszystko, co mógł, aby zorganizować i wysłać dzieci do krajów niekomunistycznych i samemu też znaleźć się w Kanadzie. Jego służba Bogu i Ojczyźnie nie skończyła się po wojnie. W 1954 roku prałat zbudował pierwszy kościół w miejscowości Londyn w stanie Ontario w Kanadzie. Kościół ten pomagał tysiącom Polaków przybyć do Kanady w poszukiwaniu lepszego życia – mówił Bernard Rokicki.

Ekspozycję można zwiedzać do 29 listopada. Znajduje się ona na poziomie -1 przy wejściu głównym do muzeum.

"Wejście w historię" to akcja, w ramach której prezentowane są eksponaty związane z aktualnymi rocznicami, wydarzeniami wojennymi lub zagadnieniami okresu wojny i okupacji. Ideą cyklu jest przede wszystkim pokazanie eksponatów na co dzień nieprezentowanych w przestrzeni muzeum, a związanych z interesującym zdarzeniami i osobistymi historiami.

22. odsłona cyklu "Wejście w historię. Kurtkę oficerską ks. Franciszka Pluty zaprezentowano w Muzeum II Wojny Światowej

22. odsłona cyklu "Wejście w historię. Kurtkę oficerską ks. ...

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki