Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

22. Dzień Papieski - wielki plan świętego dla młodych

Piotr Piotrowski
fot. Grzegorz Mehring
W niedzielę 16 października po raz 22. odbędzie się Dzień Papieski. To święto pamięci o wielkim Polaku, ale także przewidującym nauczycielu kolejnych pokoleń. Towarzyszące mu wydarzenia organizowane przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia to żywy pomnik, który tworzą tysiące stypendystów, zdolnych młodych ludzi z Pomorza i całej Polski.

Każdego roku, w niedzielę poprzedzającą wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, w całej Polsce oraz środowiskach polonijnych obchodzony jest ten wyjątkowy dzień. Polacy łączą się w modlitwie z obecnym papieżem i zagłębiają się w kolejne odsłony nauczania św. Jana Pawła II.

Na liturgiach, nabożeństwach, czuwaniach modlitewnych, medytacjach oraz konferencjach poświęconych nauczaniu Ojca Świętego. Przy niejednym parafialnym kościele można po Mszy św. kupić słynne papieskie kremówki i wesprzeć datkami Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia. Organizacja od 20 lat prowadzi program stypendialny wyrównujący szanse edukacyjne młodzieży pochodzącej z małych miejscowości. W tym roku dzięki niedzielnej zbiórce pieniędzy blisko 2000 młodych osób z 40 diecezji Polski będzie miało szansę na realizację swoich marzeń i lepsze warunki do nauki.

Wydarzenia towarzyszące 22. Dniu Papieskiemu przygotowano też w wielu parafiach archidiecezji gdańskiej. - To jedyny dzień w roku, gdy zbieramy pieniądze na siebie samych. Przez pozostałe dni to my oddajemy swoje ręce i serca, by służyć innym w formie wolontariatu, wsparcia potrzebujących i chorych - mówią stypendyści z Pomorza. Do wsparcia dzieła zachęca też ks. Robert Jahns, koordynator Dzieła Nowego Tysiąclecia w AG. - Dzięki darczyńcom udało nam się w tym roku wspierać ponad 80 zdolnych młodych ludzi, którzy uczą się w szkołach średnich i studiują - dodaje kapłan.

Główne uroczystości Dnia Papieskiego z udziałem biskupów gdańskich odbędą się w Gdyni i w Gdańsku. Mieszkańcy Gdyni, wszystkie wspólnoty parafialne wraz ze swymi duszpasterzami, pod przewodnictwem abp. Tadeusza Wojdy, metropolity gdańskiego, spotkają się na wspólnych uroczystościach, które rozpoczną się o godz. 16.30 u stóp Gdyńskich Krzyży, na placu nieopodal Urzędu Miasta. Po modlitwie wyruszy procesja różańcowa w stronę gdyńskiej bazyliki Morskiej, a poszczególne stany będą nieść relikwie św. Jana Pawła II. Modlitwie towarzyszyć będzie Kompania Reprezentacyjna i Orkiestra Marynarki Wojennej. Na zakończenie procesji przed bazyliką nastąpi zawierzenie obecnych Matce Bożej Pocieszenia i złożenie kwiatów pod pomnikiem św. Jana Pawła II.

W Gdańsku Papieska Niedziela odbędzie się w sanktuarium św. Jana Pawła II na Zaspie. O godz. 10.30 rozpocznie się Msza św. pod przewodnictwem bp. Piotra Przyborka z udziałem Polskiego Chóru Kameralnego pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego. W programie m.in. Msza Kreolska Ariela Ramireza. Natomiast o godz. 19.00 Eucharystia z homilią ks. Jarosława Kubiaka, dyrektora Domu Rekolekcyjnego w Białogórze. Po Mszy św. koncert papieski w wykonaniu zespołu Familia HG.

Specjalne wydarzenia odbędą się też w innych świątyniach. W sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej zaplanowano o godz. 12 Mszę św. i przedstawienie pt. „Ślady św. Jana Pawła II w Matemblewie” w wykonaniu parafialnej scholi dziecięcej. W kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego na Suchaninie o godz. 17 z okazji Dnia Papieskiego, 40-lecia kanonizacji św. Maksymiliana Kolbe, w ramach Gdańskich Dni Seniora 2022 wystąpią Marta Gębska - skrzypce oraz zespół instrumentalny Cappelli Gedanensis. W programie: fragmenty „Czterech pór roku” A. Vivaldiego oraz utwory H. Wieniawskiego i K. Lipińskiego. W Gdyni w kościele NSPJ o godz. 12.30, po Mszy św., koncert młodych muzyków gdyńskich szkół muzycznych. O godz. 17 koncert chóru Miriam w kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Gdyni-Cisowej.

Przez cały dzień można wesprzeć zbiórkę pieniędzy na rzecz stypendystów FDNT do puszek przy kościołach. Można też wspomóc dzieło, zasilając je elektronicznie - zbiórka na portalu e-zbiorka.pl. Można też wysłać SMS pod numer 74 265 o treści STYPENDIA i wpłacić pieniądze na numer konta podany na stronie Fundacji (www.dzielo.pl).

Nowe stypendia

Kandydaci do stypendium, którzy ubiegają się o nie po raz pierwszy, mogą zgłaszać się od grudnia 2022 do końca kwietnia 2023 r. lub do wyczerpania limitu miejsc w danej diecezji.
Stypendia dla osób dołączających będą wypłacane od lutego 2023.
Dla osób, które w poprzednim roku szkolnym/akademickim otrzymywały stypendium, w roku 2022/2023 obowiązują:
od 15 czerwca - możliwość wypełniania przez stypendystów wniosków na nowy rok szkolny/akademicki;
8 lipca - termin wysłania wniosków do księży koordynatorów przez uczniów (absolwenci szkoły podstawowej mają ten okres wydłużony do czasu otrzymania decyzji o przyjęciu do szkoły średniej);
10 sierpnia - termin przesłania wniosków do księży koordynatorów przez maturzystów i absolwentów szkoły podstawowej;
7 października - termin przesłania wniosków do Biura Fundacji przez studentów.

Kto może zostać stypendystą?

Uczniowie szkoły podstawowej po I semestrze 7 klasy oraz szkół średnich.
Będąc studentem NIE można wnioskować o stypendium, ale można je otrzymywać jako kontynuację wcześniejszego uczestnictwa w programie.
Program stypendialny obejmuje nie tylko pomoc finansową, lecz również formację. Stypendyści co roku spotykają się na letnim obozie formacyjno-integracyjnym w jednym z największych miast Polski.
Gdy uczeń staje się stypendystą, pomoc Fundacji towarzyszy mu przez kolejne etapy kształcenia, aż do ukończenia studiów pod warunkiem, że spełnia on określone kryteria regulaminowe.

Jak starać się o stypendium?

Aby aplikować o stypendium Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, należy:
1. zgłosić się do diecezjalnego księdza koordynatora - szczegóły na www.dzielo.pl/stypendium/koordynatorzy-diecezjalni
2. wypełnić wniosek w internecie
3. wydrukować wniosek i wraz z załącznikami wysłać do księdza koordynatora
Podstawowe kryteria stanowią:
1. minimalna średnia ocen szkolnych (zarówno na półrocze, jak i koniec roku szkolnego):
4,8 dla ucznia szkoły podstawowej (UWAGA: aplikować mogą tylko uczniowie od 1. semestru 7. klasy);
4,5 dla licealisty;
4,0 dla studenta, który kontynuuje pobyt w Fundacji.
2. pochodzenie z małej miejscowości (do 20 tys. mieszkańców);
3. trudna sytuacja finansowa (regulamin definiuje ją jako wartość wysokości 0,7 kwoty najniższego wynagrodzenia brutto ogłaszanego przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej w roku poprzedzającym składanie wniosku);
4. szczególne osiągnięcia w sporcie, nauce, wolontariacie;
5. pozytywna ocena wychowawcy, katechety lub proboszcza.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki