Zwycięstwo Bałtyku Gdynia na pożegnanie jesieni

Szymon Szadurski
Piotr Włodarczyk stwarzał zagrożenie dla bramki rywali
Piotr Włodarczyk stwarzał zagrożenie dla bramki rywali Tomasz Bołt
Przyzwoity, a co najważniejsze zwycięski mecz rozegrali w niedzielę z wyżej notowaną Elaną Toruń piłkarze II-ligowego Bałtyku. Gdynianie zasłużenie pokonali na Narodowym Stadionie Rugby swoich rywali 2:0. Bramki dla gospodarzy padły po stałych fragmentach gry. Gdynianie oprócz tego stworzyli jednak kilka innych sytuacji do zdobycia goli.

Był to w ich wykonaniu z pewnością jeden z najlepszych meczów jesienią, jaki kibice mieli okazję obserwować w Gdyni.

Gospodarze do pojedynku z mającą aspirację awansu o klasę rozgrywkową wyżej Elaną przystępowali w minorowych nastrojach, bowiem po sobotnich zwycięstwach Zagłębia Sosnowiec i Nielby Wągrowiec gdynianie usadowili się na ostatnim miejscu w tabeli. Czerwoną latarnią ligi pozostawaliby więc w przypadku porażki z Elaną przez całą przerwę zimową.

Gdynianie z animuszem zabrali się więc do roboty, aby taki czarny dla nich scenariusz nie stał się rzeczywistością. Trener Bałtyku Adam Topolski ustawił swój skład bardzo ofensywnie, z aż czterema nominalnymi napastnikami w składzie - Dariuszem Kudybą, Radosławem Wiśniewskim, Piotrem Włodarczykiem i Maciejem Manelskim. Szybko przyniosło to efekty, bowiem wspomniany Włodarczyk już w pierwszej minucie oddał bardzo groźny strzał, który z linii bramkowej wybił jeden z graczy Elany. Napastnik gdynian tak się tym faktem rozochocił, że już za kilka minut próbował ponownie. Tym razem piłka minimalnie minęła okienko bramki strzeżonej przez Łukasza Osińskiego. W 16 minucie Bałtyk wreszcie objął prowadzenie, jednak nie za sprawą napastników, lecz obrońcy Pawła Króla. Wykorzystał on precyzyjną centrę Marcina Dettlaffa z rzutu wolnego i z najbliższej odległości wbił futbolówkę do siatki. Gdynianie mogli podwyższyć wynik w końcówce pierwszej połowy, jednak pojedynek sam na sam z bramkarzem gości przegrał Dariusz Kudyba.

W drugiej części gry biało-niebiescy nadal atakowali, a Elana odgryzała się im nielicznymi akcjami. Tak było w 50 minucie, kiedy to niecelnie sprzed pola karnego uderzał Adam Młodzieniak. Jednak trzy minuty później było już 2:0 dla Bałtyku. Rzut wolny z grubo ponad 20 metrów wykonywał Marcin Dettlaff, chciał wrzucać piłkę w pole karne, lecz uczynił to zbyt mocno, a fatalny błąd popełnił Osiński, przepuszczając do siatki zmierzającą do bramki futbolówkę.

Na trybunach wybuchł w tym momencie szał radości, a kibice pierwszy raz od bardzo dawna wkrótce potem zaczęli skandować nazwisko trenera Adama Topolskiego. Elana próbowała jeszcze walczyć, w 76 minucie groźny strzał jednego z jej graczy sparował na rzut rożny Marcin Matysiak, jednak to znowu Bałtyk miał lepsze okazje do zdobycia gola. Dla przykładu: w 81 minucie strzał wprowadzonego w drugiej połowie Alana Wilczewskiego Osiński odbił z najwyższym trudem.

Bałtyk dzięki wczorajszemu zwycięstwu usadowił się na 15 miejscu w tabeli, wyprzedzając o 2 punkty Zagłębie Sosnowiec i lepszym bilansem bramek Energetyk ROW Rybnik oraz Nielbę Wągrowiec. Dla kwestii utrzymania bardzo ważne będą dwa pierwsze mecze wiosną. Biało-niebiescy najpierw jadą do Rybnika, potem podejmują w Gdyni Calisię Kalisz, która wyprzedza ich o punkt.

Bałtyk Gdynia - Elana Toruń 2:0 (1:0)

Bramki: 1:0 - Paweł Król (16), 2:0 - Marcin Dettlaff (53)

Bałtyk: Matysiak - Musuła, Benkowski, Martyniuk, Król - Manelski (90 Hinz), Włodarczyk, Jędryka, Dettlaff (71 Noga) - Kudyba, Wiśniewski (74 Wilczewski)

Elana: Osiński - Sędziak, Młodzieniak (69 Zamiatowski), Czarnecki, Wróbel - Świderek, Mądrzejewski, Lewandowski, Mania (69 Maćkiewicz) - Bartkiewicz, Kikowski

Sędziował: Remigiusz Lewandowski (Poznań) Widzów: 500